O połogu od strony emocji wciąż mówimy za mało - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
O połogu od strony emocji wciąż mówimy za mało

Planer na Dobry Rok

O połogu od strony emocji wciąż mówimy za mało

kobieta w połogu z noworodkiem

O połogu mówi się mało albo wcale. To temat pomijany, zwłaszcza od jego emocjonalnej strony. Jak bardzo to krzywdzące i co warto wiedzieć o pierwszych dniach połogu piszemy wraz z Zuzanną Kołacz-Kordzińską, autorką książki „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica”.

O połogu wciąż wiemy za mało!

Co to jest połóg teoretycznie wie każda młoda mama. Na pierwsze tygodnie po porodzie patrzymy jednak najczęściej przez pryzmat medyczny.

Wiemy, ile trwa połóg i że w tym czasie występuje krwawienie z dróg rodnych związane z oczyszczaniem się macicy. Jesteśmy gotowe na niedogodności związane z ranami po porodzie i początkami karmienia piersią, m.in. nawałem pokarmu. Ze szpitala wychodzimy z noworodkiem na rękach, a jeśli miałyśmy cesarskie cięcie, również z zaleceniami jak dbać o ranę po cesarce.

→ Przeczytaj także: Wyprawka dla noworodka w duchu minimalizmu

Nikt jednak nie mówi o połogu jako o ważnym etapie w życiu kobiety. Tak jakby pierwszy objaw ciąży otwierał ten czas, a kończył go poród. A co potem?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszej książce z Serii Rodzicielskiej wydawnictwa Natuli. Napisała ją Zuzanna Kołacz-Kordzińska, dla której:

połóg to niezwykle istotny i wrażliwy czas – rodzice poznają swoje dziecko i uczą się z nim żyć, kobieta wchodzi w rolę mamy, a mężczyzna taty.

Co to znaczy być w połogu?

Kiedy rodzi się dziecko, cała uwaga rodziny skupiona jest na nim. Noworodek w tym czasie potrzebuje niewiele: czułości i bliskości rodzica, mleka mamy i poczucia bezpieczeństwa.

W pierwszych tygodniach życia dziecka pewnym drogowskazem dla młodych rodziców może być siedem filarów rodzicielstwa bliskości opisanych przez W. i M. Searsów:

  1. Bądź blisko dziecka.
  2. Karm piersią.
  3. Noś dziecko przy sobie (pomóc w tym może m.in. chusta).
  4. Śpij blisko dziecka.
  5. Słuchaj płaczu swojego dziecka.
  6. Nie ufaj trenerom dzieci i niemowląt.
  7. Pamiętaj o równowadze i granicach.

Tym, czym dla dziecka jest czwarty trymestr, dla kobiety jest połóg

– mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska. I dodaje:

Perspektywa całościowa pozwala jednak spojrzeć na połóg jako niezwykle delikatny moment przejścia, adaptację do nowej, macierzyńskiej roli i zbudowania więzi z nowo narodzonym dzieckiem, często pod czułą opieką innego dorosłego.

Tylko jak sobie w tym pomóc? Jak zadbać o swoje potrzeby w pierwszych tygodniach po porodzie?

  • To normalne, że czujesz potrzebę wycofania się ze świata społecznego. To pierwotna adaptacja, której  doświadczają też inne gatunki: po to, by stworzyć więź z młodym, ale ochronić go przed zagrożeniami zewnętrznymi. Nie czuj się winna, że nie chcesz przyjmować gości. Na odwiedziny przyjdzie jeszcze czas.
  • Potrzebujesz czasu. Powrót do formy może trwać nawet kilka miesięcy. Przez 9 miesięcy nosiłaś pod sercem dziecko i przeszłaś przez trud porodu. To wielka rzecz!
  • Nie bój się prosić o pomoc i wsparcie. Troski potrzebuje zarówno noworodek, jak i kobieta, która go urodziła.
  • Zadbaj o swoje emocje. Po porodzie może się pojawić hormonalny rollercoaster (spada poziom oksytocyny i endorfin), jesteś fizycznie zmęczona i masz poczucie nieodwracalnej zmiany.

Dobry połóg po ciąży to:

  • mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji połogowych (m.in. zakażeń połogowych),
  • profilaktyka depresji poporodowej,
  • profilaktyka obniżenia narządów rodnych i nietrzymania moczu,
  • odbudowanie sił po ciąży i porodzie,
  • okazja do poznania swoich potrzeb, pragnień i własnego ciała,
  • odczuwanie satysfakcji z roli matki,
  • nawiązanie bezpiecznej więzi noworodka z matką,
  • odpowiedni start w karmienie piersią,
  • wzmocnienie związku z partnerem.

dłoń kobiety i dziecka

Okresy połogu a oczekiwania społeczeństwa

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku kobiety w Polsce, które urodziły dziecko, otaczane były opieką innych kobiet. Dziś niemal od pierwszych chwil po wyjściu ze szpitala oczekuje się od młodych mam funkcjonowania na pełnych obrotach.

Konfrontacja z nową rolą, której uczymy się od pierwszych chwil pobytu naszego dziecka na świecie, to nie tylko spotkanie z naszymi wyobrażeniami o byciu mamą – to również zderzenie z tym, w jaki sposób społeczeństwo, media, a nawet najbliższa rodzina definiują macierzyństwo

Zobacz także
niemowlę pływa z mamą w basenie

– mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska.

→ Przeczytaj także: Psycholog: krzyk to ból po każdej ze stron, po stronie mamy i po stronie dziecka [wywiad]

Dlatego też:

  • Odpuść nierealne oczekiwania (to że potrzebujesz tylko snu i jedzenia jest jak najbardziej OK)
  • Bądź dla siebie wyrozumiała
  • Daj sobie czas na stworzenie więzi z dzieckiem
  • Doceniaj się i wzmacniaj
  • Pozwól sobie na płacz
  • Ucz się, obserwuj, odkrywaj i popełniaj błędy
  • Dziel obowiązki domowe
  • Świętuj narodziny dziecka i siebie w nowej roli
  • Dobrze się odżywiaj. Jedz to na co masz ochotę, nawet jeśli karmisz piersią. W tym czasie możesz też bez obaw pić kawę

Dobry połóg – następujący po dobrej ciąży i dobrym porodzie – zamyka okołoporodową triadę, tworzącą zupełnie nową jakość w świecie: nowe dziecko, nową mamę, nowego tatę, nową rodzinę. Świat potrzebuje miłości rodzącej się w sercach osób, które same mogły doświadczyć miłości, poczucia bycia ważnym i zaopiekowanym

– podsumowuje Zuzanna Kołacz-Kordzińska.

połóg pierwszy rok życia rodzica

Polecamy sięgnąć Wam po książkę „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica”. To pozycja idealna dla kobiet w ciąży i ich parterów, a także dla każdej z pań, których przyjaciółka czy córka spodziewa się dziecka.

Pozwala zrozumieć, co dzieje się w pierwszych tygodniach po porodzie i jak ważny jest to etap w życiu rodziny. Skupia się na kobiecie, na jej emocjach i potrzebach. Odbiega od dzisiejszej medialnej „normy”, w której Matka Polka idealna w pierwszych godzinach po porodzie wraca do formy i równowagi. Autorka pokazuje, jak krzywdzący to stereotyp i dlaczego najwyższy czas skonfrontować go z rzeczywistością.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl