Wyprawka dla noworodka w duchu minimalizmu - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Wyprawka dla noworodka w duchu minimalizmu

Planer na Dobry Rok

Wyprawka dla noworodka w duchu minimalizmu

wyprawka dla noworodka

Przygotowywanie wyprawki to ogromna radość dla rodziców. Z roku na rok jest to jednak zadanie coraz trudniejsze. Pojawia się całe mnóstwo produktów, które mają być niezbędne dla noworodka. Ale czy faktycznie są? Czego potrzeba maluszkowi w pierwszych tygodniach życia?

Pamiętam kompletowanie wyprawki dla pierwszego syna. Kupowałam dużo i bez większego zastanowienia. Wiele rzeczy było z drugiej ręki, ale mimo to nasz budżet został mocno uszczuplony. I co się okazało? Ze zdecydowanej większości rzeczy nie korzystaliśmy wcale! Kiedy więc okazało się, że na świat ma przyjść nasz drugi syn, postanowiliśmy nieco zmienić taktykę. Byliśmy też już bardziej świadomi w kwestii ekologii i wdrażaliśmy w życie filozofię less waste.

Wyprawka dla noworodka – lista niezbędnych produktów

Zaczęliśmy od sporządzenia listy. Spisaliśmy wszystko, czego według nas potrzebuje noworodek. Była ona zadziwiająco krótka. Oto, co się na niej znalazło:

  • pieluszki (na początek ekologiczne jednorazowe, a po kilku tygodniach – wielorazowe),
  • dwa kocyki,
  • chusteczki nawilżane (na początek maks. dwa opakowania, bo w domu do higieny używaliśmy bawełnianych ściereczek i czystej wody),
  • ubranka (po starszym braciszku, kupione z drugiej ręki lub otrzymane od znajomych po ich dzieciach),
  • proszek do prania ubranek niemowlęcych i pieluszek wielorazowych,
  • wózek (po starszym bracie),
  • fotelik samochodowy (tu nie ma kompromisów: musi być najlepszej jakości, najlepiej nowy),
  • łóżeczko (okazało się zbędne, bo syn spał z nami),
  • płyn do mycia ciała i włosków,
  • wielorazowe wkładki laktacyjne dla mamy.

Prawda, że krótka lista? Zrezygnowaliśmy choćby z zakupu butelek, bo uznaliśmy, że skoro chcę karmić piersią to się nam nie przydadzą, a w razie potrzeby znajdziemy je od ręki w każdym sklepie lub w całodobowej aptece. Kupione przy pierwszym dziecku nigdy nie zostały wyjęte z oryginalnych opakowań. Takie samo założenie przyjęliśmy co do zakupu laktatora.

W przypadku filozofii less waste istotne jest wykorzystywanie rzeczy, które są już w obiegu. Kiedy zamarzyła mi się kołyska, popytałam koleżanki i okazało się, że jedna z nich ma ją w piwnicy. Stoi od roku nieużywana, więc mogę bez przeszkód ją pożyczyć i oddać po kilku miesiącach. W ten sam sposób zdobyliśmy śpiworek do fotelika samochodowego (świetny gadżet na zimę!) oraz chustę do noszenia maluszka.

Warto też zainteresować się ubrankami z drugiej ręki. Dzieci tak szybko rosną! Do czasu, aż nie zaczną raczkować, nie niszczą garderoby. Można ją więc przekazać dalej i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy, czasu i małej cegiełki w kierunku ratowania planety.

Czego potrzebuje noworodek w pierwszych tygodniach życia?

Producenci produktów dla najmłodszych przekonują nas, że małe dziecko potrzebuje wielu rzeczy. I owszem, jest wiele produktów, które znacznie ułatwiają opiekę nad noworodkiem. Ale jest też całe mnóstwo rzeczy, które są mu do niczego niepotrzebne lub też nie sprawdzą się w przypadku naszej pociechy. Kupowanie ich na wyrost w czasach, kiedy wszystkie towary i usługi mamy na wyciagnięcie ręki, mija się z celem.

Pamiętajmy, że dziecko w pierwszych chwilach po porodzie potrzebuje wyłącznie spokojnych rodziców. Centrum jego świata jest mama. Chce ssać pierś, nie tylko po to, aby zaspokoić głód i pragnienie, ale też poczuć się bezpiecznie. Potrzebuje bliskości ciała rodziców, by słysząc bicie ich serca, spokojnie zasnąć.

Wyjście z brzucha mamy to dla dziecka rewolucja, bardzo stresująca zresztą. Im mniej bodźców dostarczymy maluszkowi, tym lepiej. Bazując na tej wiedzy przez pierwsze miesiące życia synka zupełnie zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek interaktywnych gadżetów i zabawek.

Produkty do pielęgnacji noworodka

W kategorii środków do higieny noworodka zawsze stawiałam wysokie wymagania. Skóra maluszka jest cieńsza niż osoby dorosłej. Zdecydowanie łatwiej o jej podrażnienie. Chciałam tego uniknąć, więc z uwagą wybierałam kosmetyki i chusteczki nawilżane.

Te ostatnie wykorzystywałam do higieny intymnej poza domem, gdzie przy zmianie pieluszki nie miałam dostępu do bieżącej wody. A na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Najlepsze chusteczki nie powinny zawierać niczego poza wodą i kroplą ekstraktu z grejpfruta, który pełni rolę naturalnego konserwantu, powinny być wydajne oraz biodegradowalne. Świetnie sprawdzają się do oczyszczania okolicy pieluszkowej, ale również na spacerach, kiedy musimy przemyć buźkę czy rączki. Ich skład nie powinien zmieniać naturalnie obniżonego pH skóry niemowlęcej, ani pozostawiać na jej powierzchni żadnych substancji

– wyjaśnia Emilia Adamczyk, położna.

Z taką samą uwagą wybierałam pieluszki. Nie chciałam produkować góry śmieci (zużyta pielucha zostaje z nami na setki lat!), ale też nie czułam się na siłach, by w połogu od razu zacząć używać pieluch wielorazowych. Zdecydowałam się więc na zakup pieluch biodegradowalnych, a przy tym bardzo chłonnych i delikatnych dla skóry noworodka.

W procesie produkcji ekologicznych pieluch nie używa się chloru, wybielaczy, ftalanów, lateksu, sztucznych substancji zapachowych oraz popularnych alergenów dodawanych do popularnych “jednorazówek”

Zobacz także
kobieta baby blues noworodek

– mówi Emilia Adamczyk. I dodaje:

Ceryfikowane eko pieluszki są najlepszym wyborem nawet przy zmianach skórnych w przebiegu: egzemy, łuszczycy, AZS, pieluszkowym zapaleniu czy alergii kontaktowej. Wkład chłonny takich pieluszek to nic innego jak wyłącznie niebielona chlorem pulpa roślinna (celuloza) pochodząca z lasów gospodarowanych według zasad FSC (zarządzanych ekologicznie i w sposób zrównoważony).

Tradycyjne pieluchy są trzecią co do wielkości grupą odpadów na wysypiskach, mimo że korzysta z nich tylko 5% populacji! Natomiast prawie każdy element biodegradowalnej pieluchy ulegnie rozkładowi w ciągu 3 do 6 lat.

Kosmetyki dla noworodka. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Bardzo ważne są też kosmetyki. Przy pierwszym dziecku kupiłam specjalistyczny szampon oraz płyn do kąpieli, a także balsam. Co się okazało? Dwa z tych produktów nigdy nie zostały użyte, a trzeci okazał się nie służyć mojemu dziecku. Dla drugiego syna kupiłam jeden kosmetyk, ale wybrałam go bardzo skrupulatnie. Jestem mu już wierna dwa lata!

Przy wyborze kosmetyków dla najmłodszych warto kierować się Dekalogiem Organicznej Pielęgnacji Niemowląt, którego autorem jest położna Emilia Adamczyk.

  1. Opóźnienie pierwszej kąpieli dziecka o co najmniej kilka dni.
  2. Kosmetyki używane do pielęgnacji noworodków i niemowląt dopasowane do indywidulanych potrzeb skóry każdego dziecka.
  3. Respektowanie stanów adaptacyjnych skóry noworodka z ograniczeniem stosowania agresywnych zabiegów pielęgnacyjnych.
  4. Rytuały pielęgnacyjne powinny odbywać się w atmosferze nastawionej na wysoki komfort i utrzymujące się poczucie bezpieczeństwa dziecka*.
  5. Środki czystości do powierzchni mających kontakt z dzieckiem nie mogą zawierać żadnych toksycznych substancji.
  6. Składy kosmetyków oparte o proste formuły złożone w 95% ze składników organicznych.
  7. Z uwagi na niezwykłą wrażliwość niemowląt i wyostrzony zmysł węchu, produkty pozostające na skórze powinny być bezzapachowe.
  8. Wysoka świadomość środowiska medycznego, w tym świadomość konsumencka dotycząca stosowanych przez marketing mylących określeń**.
  9. Promowanie stosowania produktów pochodzących z rolnictwa ekologicznego i szacunek dla bioróżnorodności.
  10. Kosmetyki specjalnego przeznaczenia dedykowane skórze z AZS i ŁZS stosowane po zdiagnozowaniu problemu jako element kompleksowego leczenia, a nie działanie profilaktyczne.

* Mianem stresu określa się najczęściej nadmierną w stosunku do potrzeby odpowiedzi reakcję organizmu na czynniki środowiskowe, określane stresorami. Są one bodźcami niekontrolowanymi, stanowiącymi zagrożenie dla równowagi fizycznej lub psychicznej człowiek (źródło: Juszkiewicz – Borowiec M, „Udział stresu w etiopatogenezie wybranych chorób skóry” Przegląd Dermatologiczny 1999, 1 (3): 61-65)

** np. produkty do pielęgnacji skóry wymagają tylko 1% naturalnych składników, aby można je było nazwać „naturalnymi”

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl