Rana po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Rana po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać?

Planer na Dobry Rok

Rana po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać?

rana po cesarce

Rana po cesarskim cięciu to miejsce, o które w połogu trzeba szczególnie dbać. Młoda mama musi z uwagą się jej przyglądać, by na czas zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Które z objawów powinny być dla nas sygnałem alarmowym? Jak wygląda proces gojenia się rany po CC? I co zrobić, by blizna po cesarce była jak najmniej widoczna? Przeczytajcie. 

Rana po cesarskim cięciu. Jak wygląda?

Coraz więcej dzieci przychodzi na świat drogą cesarskiego cięcia. Badania pokazują, że na sali operacyjnej rodzi się już co drugie dziecko w Polsce (odsetek cięć cesarskich wynosi u nas 43,85 proc.). To niepokojący trend, bo trzeba jasno powiedzieć, że cesarskie cięcie to operacja, która nie jest pozbawiona ryzyka. Wymaga otwarcia jamy brzusznej kobiety ok. 3-4 cm nad spojeniem łonowym.

Lekarz musi naruszyć aż pięć tkanek, by dostać się do macicy. Przecina więc skórę, tkankę podskórną, powięź mięśni prostych brzucha. Musi też rozsunąć włókna mięśni brzucha, a także naciąć otrzewnę ścienną. Po wyjęciu dziecka hamowane jest krwawienie i za pomocą rozpuszczalnych nici lekarz zszywa kolejne warstwy tkanek.

W wyniku cesarskiego ciecia na ciele kobiety jest rana, która na początku jest zabezpieczona jałowym opatrunkiem (niekiedy konieczne jest założenie drenu). Brzegi rany są połączone szwami rozpuszczalnymi lub nierozpuszczalnymi, które usuwa się z ok. 7-10 doby po porodzie.

→ Przeczytaj także: Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu: jak się zmienia?

Jak pielęgnować ranę po cesarskim cieciu?

Gojenie rany po cesarce to proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Na początku rana jest intensywnie czerwona, z czasem będzie coraz bardziej blednąć. Jej odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna, by nie doszło do rozwoju zakażenia i rozejścia się szwów. O czym trzeba pamiętać?

Podstawą jest utrzymanie rany po cc w czystości. Myje się ją codziennie, używając do tego celu szarego mydła (niewskazane są kolorowe, pachnące i intensywnie pieniące się kosmetyki). Uwaga: do mycia rany po cesarce zabronione jest używanie gąbek i myjek! Istotne jest też prawidłowe osuszanie gojącej się skóry za pomocą papierowych ręczników. Należy też przemywać ranę środkiem antyseptycznym.

Wietrzenie rany po cesarce jest równie ważne. Nie powinno się zatem zakładać opatrunków, pod którymi skóra jest rozgrzana i wilgotna, co daje bakteriom idealne środowisko do namnażania się. Z tego samego powodu nie należy nosić bielizny uszytej ze sztucznych materiałów. Zakładając ją, należy uważać, by nie drażniła rany. Na czas połogu lepsze będą luźne ubrania.

Przed każdym dotknięciem rany po cesarskim cięciu konieczne jest dokładne umycie rąk.

Powikłania po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie, jak każda operacja, jest obarczona ryzykiem powikłań. Jednym z najczęściej się pojawiających jest zakażenie. Jego ryzyko, włącznie z sepsą, w porównaniu do porodu naturalnego, jest pięciokrotnie wyższe. W większości przypadków dotyczy układu moczowego i rany pooperacyjnej.

Zobacz także
tata na urlopie ojcowskim z dzieckiem

Zakażenie rany po cesarskim cięciu to poważny problem zdrowotny, który nierzadko wymaga hospitalizacji. Może być powierzchowne lub głębokie. Częściej dotyczy kobiet otyłych, zmagających się z cukrzycą, lub niedokrwistością, z niedoborami odporności.

Zakażenie rany po cesarce. Co powinno zaniepokoić?

Rana po cesarskim cięciu jest oglądana przez położną, która odwiedza młodą mamę po porodzie. Ważne jest jednak, by kobieta sama w porę zauważyła niepokojące objawy. Czujność powinny wzbudzić takie symptomy jak:

  • zmiana wyglądu rany (np. jest bardziej zaczerwieniona),
  • bolesność, tkliwość,
  • wyciek ropnej wydzieliny lub krwi,
  • obrzęk, stwardnienie brzucha,
  • przykry zapach,
  • rozejście się rany,
  • gorączka, dreszcze.

Każdy z tych objawów powinien skłonić do wizyty u lekarza lub konsultacji z położną. Być może konieczne będzie wykonanie posiewu i oczyszczenie rany. Zakażenie rany po cesarce wymaga podania antybiotyku, który najczęściej dobierany jest w taki sposób, by z jednej strony był skuteczny, a z drugiej młoda mama nie musiała rezygnować z karmienia piersią.

Mobilizacja blizny po cesarce

Przy wypisie ze szpitala kobieta po cesarskim cięciu otrzymuje też skierowanie do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Warto odwiedzić tego specjalistę już w kilka tygodni po porodzie, by porozmawiać o mobilizacji blizny. To niezwykle ważne, gdyż zapobiega chorobie zrostowej, a także dolegliwościom bólowym miednicy mniejszej. Fizjoterapeuta podpowie też, jak prawidłowo wykonać masaż blizny po cesarce. 

Bibliografia:

  • Dembińska I., Rodzić można łatwiej, wydanie drugie, rozszerzone i uzupełnione, Oficyna 4eM, Warszawa 2022
  • Hul M., Osadnik K., Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu, wyd. Natuli, Szczecin 2020
  • Mosoń K., „Rana po cięciu cesarskim – jak zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego gojenia? Postępy Nauk Medycznych 2016; XXIX(7): 448-451
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl