Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu: jak się zmienia? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu: jak się zmienia?

Planer na Dobry Rok

Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu: jak się zmienia?

brzuch po porodzie cesarskiego cięcia kobieta z centymetrem

Brzuch po porodzie nie staje się od razu płaski, a skóra idealnie gładka. Ciało potrzebuje czasu, by powrócić do dawnego wyglądu. Czy możemy mu w tym pomóc? 

Brzuch po porodzie: jak się zmienia?

Tuż po urodzeniu dziecka zaczyna się połóg, który jest czasem szczególnym, choć dość często bagatelizowanym. To wtedy następuje emocjonalna burza, ale też cofają się zmiany ciążowe i porodowe.

Przeczytaj również: Ile trwa połóg?

Do pierwotnego położenia wielkości, kształtu i stanu wracają: macica (jej masa po porodzie wynosi 1 kg, a 6-8 tygodni później 50-70 g), dno miednicy, powłoki brzuszne, pęcherz moczowy i jelita. Zwiększa się też napięcie mięśni brzucha.

To wszystko (i o wiele więcej!) dzieje się wewnątrz organizmu. To co widzi kobieta, to brzuch po ciąży, który nadal pozostaje większy niż 9 miesięcy wcześniej. W wielu z nas rodzi to potrzebę zadbania o siebie. Stąd szukanie porad typu “Jak zmniejszyć brzuch po ciąży“.

I nie ma w tym nic złego, o ile jednak podejdziemy do tematu świadomie i rozsądnie. W przeciwnym razie zamiast się o siebie zatroszczyć, tylko sobie zaszkodzimy.

Przeczytaj takżeO połogu od strony emocji wciąż mówimy za mało

Kiedy zmniejszy się brzuch po porodzie?

Najczęściej w ciągu kilku dni od narodzin dziecka brzuch poporodowy ulega znacznemu zmniejszeniu. Skóra nadal może być rozciągnięta, ale tu potrzeba czasu: organizm bardzo go potrzebuje, by wszystko wróciło do normy.

Dajmy swojemu ciału czas niezbędny dla zagojenia się ran, obkurczenia macicy, powrotu narządów na swoje miejsce oraz wzmocnienia ścięgien i więzadeł

– mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska, doula, istruktorka hipnoporodu, pedagożka i autorka książki „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica” (wyd. Natuli).

To, od czego możemy zacząć, to ćwiczenia oddechowe. Pomogą one dotlenić organizm, uruchomią przeponę i poprawią samopoczucie.

Skup się przez kilka minut na wdychanym i wydychanym powietrzu. Pozwól mu wnikać do klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Oddech ma być głęboki, ale tek, byś czuła się komfortowo. Jeśli cokolwiek sprawia ci dyskomfort, zmniejsz ilość wdychanego powietrza i czas wdechu

– doradza Zuzanna Kołacz-Kordzińska.

W połogu można również wykonywać ćwiczenia krążenia, które są elementem profilaktyki przeciwzakrzepowej. Poprawiają też przemianę materii i zapobiegają zastojom żylnym. By je wykonać, wcale nie trzeba wstawać: wystarczy poruszać stopami i dłońmi (np. kręcić kółka każdym palcem po kolei lub zginać przedramiona). Z czasem do tego zestawu można dołożyć krążenia głową.

Przeczytaj również: VBAC. Kiedy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?

Rozejście mięśnia prostego brzucha: jak sprawdzić?

Nierzadkim problem wśród kobiet jest rozejście mięśni prostych brzucha. Można je zaobserwować w III trymestrze ciąży. Niekiedy mija samoistnie. Do czynników sprzyjających jego wystąpieniu należą m.in:

  • otyłość,
  • zbyt słabe lub zbyt mocne mięśnie brzucha,
  • ciąża mnoga,
  • kolejna ciąża w krótkim odstępie czasu,
  • duża masa urodzeniowa dziecka.

Kiedy podejrzewamy rozejście mięśnia prostego warto skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Badanie można wykonać pod koniec ciąży lub tuż po jej zakończeniu. Należy się położyć na plecach z ugiętymi kolanami w stawach biodrowych i kolanowych, stopy położyć na podłodze, następnie unieść głowę, barki i łopatki, by napiąć mięśnie prosty.

Przeczytaj również: Karmienie piersią – jakie ma zalety?

W takiej pozycji układa się palce dłoni w poprzek brzucha na wysokości pępka (tam często rozejście jest największe), by wyczuć brzegi mięśni, rozciągniętą kresę i jej brzegi. Fizjoterapia jest konieczna, jeśli rozejście ma min. 2,5–3 palce na wysokości pępka i jeden palec w odległości 4,5 cm poniżej i powyżej pępka (przyjmuje się, że jeden palec to 1 cm).

Zobacz także
noworodek karmienie piersią

Brzuch po porodzie: objawy rozejścia mięśni prostych brzucha

  • przy podnoszeniu się z leżenia tyłem lub odchyleniu tułowia brzuch układa się w stożek
  • widoczne i wyczuwalne ruchy jelit blisko powierzchni skóry,
  • widoczne zagłębienie w brzuchu (u kobiet z małą ilością tkanki tłuszczowej na brzuchu),
  • brzuch wieczorem lub po obfitym posiłku wygląda na ciążowy.

Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to poważny zabieg, podczas którego nacinane są powłoki brzuszne i macica. Nie należy zatem go bagatelizować.

W pierwszej kolejności istotna jest pielęgnacja rany po cesarskim cięciu. Trzeba to robić ściśle według wskazówek lekarza i tak długo, jak to konieczne. Położne i pielęgniarki pomagają też w pierwszym uruchomieniu. To ważne, bo zapobiega powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, przyspiesza proces inwolucji macicy, a także pobudza układ krążenia oraz perystaltykę jelit.

Każda kobieta po cięciu cesarskim powinna mieć wykonaną mobilizację blizny, która poprawia jakość życia i zdrowia. Zapobiega chorobie zrostowej, dolegliwościom bólowym miednicy mniejszej i nieprawidłowej postawie ciała

– mówią Magdalena Hul i Katarzyna Osadnik, położne i autorki książki “Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu”.

Przeczytaj również: Na tle Europy Polska przoduje w liczbie cesarskich cięć

Co na brzuch po porodzie?

W pierwszej kolejności: czas i odpoczynek. Aktywizuj ciało powoli, z głową. Pierwsze ćwiczenia wykonuj na leżąco. Zapomnij na jakiś czas o planie treningowym i modelowaniu sylwetki. Jeśli organizm nie nabierze sił, taka aktywność wcale nam nie pomoże.

Nie oznacza to jednak, że mamy być bierne. Jeśli czujemy się na siłach, możemy wybrać się z dzieckiem na spacer. I to na razie wystarczy.

Zasada jest taka, że o “zwykłych” dla danej kobiety aktywnościach sportowych można myśleć sześć tygodni po porodzie naturalnym i dwanaście po przebytym cesarskim cięciu

– mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska.

Istotne jest też, by ograniczyć podnoszenie i dźwiganie przedmiotów cięższych niż dziecko, a także nie pochylać się na prostych nogach i nie wypychać bioder i brzucha do przodu podczas trzymania noworodka na rękach. Należy też unikać ćwiczeń i aktywności uruchamiających tłocznię brzuszną i obciążających dno miednicy, np. podskoków i klasycznych brzuszków).

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
1
Świetny
1
Uwielbiam
1
Zwariowany
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl