Co dzieje się z ciałem po porodzie? Podpowiadamy, jak dbać o zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Co dzieje się z ciałem po porodzie? Podpowiadamy, jak dbać o zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie

Planer na Dobry Rok

Co dzieje się z ciałem po porodzie? Podpowiadamy, jak dbać o zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie

co dzieje się z ciałem po porodzie

Ciąża to czas ogromnych zmian dla organizmu kobiety. Rosnący brzuch, poszerzająca się macica, która ugniata narządy wewnętrzne, to wszystko sprawia, że kobieta odczuwa pewien dyskomfort. Jednak zmiany te są stopniowe. Inaczej jednak się dzieje po porodzie. Wówczas właściwie z dnia na dzień ciało przechodzi wielką metamorfozę. Nic więc dziwnego, że większość młodych mam zmaga się z pogorszonym samopoczuciem i niezadowoleniem na widok swojego ciała. Jak sobie pomóc? Jak zadbać o skórę i sylwetkę po porodzie?

Co się dzieje z ciałem kobiety podczas połogu?

Pierwsze 6 tygodni po porodzie to niezwykle intensywny okres dla organizmu. Z jednej strony kobieta jest zmęczona i jednocześnie skupiona na pielęgnacji noworodka oraz budowaniu z nim więzi, z drugiej wciąż zachodzą w niej ogromne zmiany. Poza krwawieniem z dróg rodnych i obkurczająca się macicą do głosu dochodzą też hormony, które odpowiadają za zmienny nastrój, silne odczuwanie emocji, a nawet zmieniony apetyt.

W tym czasie ogromną przemianę przechodzi też ciało kobiety. Rozciągnięte i osłabione mięśnie brzucha zaczynają się obkurczać, a skóra próbuje wrócić do swojej poprzedniej formy. Niestety większość kobiet po ciąży boryka się z rozstępami, które pojawiły się na skutek zbyt szybkiego wzrostu brzucha, a niekiedy również z cellulitem – pozostałością zmieniającej się gospodarki hormonalnej.

Jak zadbać o skórę po ciąży?

Zanim jeszcze skończy się połóg, zacznij od prawidłowej pielęgnacji skóry. Sięgnij po balsam do ciała o silnym działaniu odżywczym i nawilżającym i stosuj go po każdej kąpieli, wmasowując starannie w ciało okrężnymi ruchami. Możesz wypróbować kosmetyk z kolagenem lub elastyną, które wzmocnią wiązania tkanki łącznej i pomogą uelastycznić i ujędrnić skórę. W ten sposób pomożesz jej szybciej wrócić do formy.

Jeśli w trakcie ciąży stosowałaś krem na rozstępy, a mimo to po porodzie zauważyłaś je na brzuchu, biodrach, udach lub piersiach, ponownie zacznij stosować krem na rozstępy w ciąży. Teraz pomoże zregenerować skórę i zmniejszyć widoczność tygrysich pasków. Pamiętaj jednak, że kosmetyk powinien być łagodny i nie przenikać w głąb skóry – jest to szczególnie ważne, gdy karmisz piersią.

Zobacz także
lekarze ginekolodzy

Biorąc prysznic, stosuj naprzemiennie zimne i ciepłe natryski, masując ciało szczotką. W ten sposób usprawnisz mikrokrążenie i ujędrnisz skórę. Po kąpieli zastosuj balsam na cellulit. Pamiętaj też o regularnych peelingach, które pomogą pozbyć się martwego naskórka, a tym samym przyczynią się do szybszej regeneracji skóry.

skóra po ciąży krem za rozstępy balsam na cellulit
Pregnant woman applying moisturizer cream on her belly against stretch marks. Close-up pregnant belly with skin treatment. Body skin care during pregnancy.

Wysmuklij sylwetkę i zadbaj o kondycję

Kiedy tylko skończy się połóg i przestaniesz krwawić, możesz zacząć ćwiczyć. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, z aktywnością poczekaj nawet do 12 tygodni po porodzie. Na początek niech to będą delikatne ćwiczenia ogólnorozwojowe. Możesz ćwiczyć w domu na macie, zapisać się na zajęcia na basenie bądź codziennie maszerować przez minimum 30 minut. Dodatkowym treningiem będą spacery z dzieckiem. Nie unikaj ich, nawet jeśli pogoda nie jest najlepsza. Posłużą budowaniu odporności malucha, a Tobie pomogą wrócić do dawnej kondycji.

Możesz też stosować pas poporodowy, który będzie wspierał mięśnie brzucha i grzbietu. Dzięki niemu szybciej wrócisz do formy, ale też będzie Ci łatwiej wykonywać codzienne czynności, gdy mięśnie brzucha będzie jeszcze słabe. Pamiętaj też koniecznie o różnorodnej diecie i odpoczynku. To bardzo ważne elementy dbałości o siebie i dobrego samopoczucia.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl