Okres po porodzie. Kiedy się pojawia? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Okres po porodzie. Kiedy się pojawia?

Planer na Dobry Rok

Okres po porodzie. Kiedy się pojawia?

okres po porodzie

Okres po porodzie u różnych kobiet może przebiegać inaczej. Trudno tu o podanie konkretnych ram czasowych. Wiele jednak zależy od tego, czy młoda mama karmi piersią. 

Okres po porodzie a połóg

Połóg to czas, kiedy macica oczyszcza się i wraca do swojej normalnej wielkości. Idą za tym zmiany hormonalne, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie kobiety (stąd m.in. baby blues). W tym czasie też kobieta nie ma co spodziewać się okresu. Krwawi co prawa, ale to nie jest miesiączka, a odchody połogowe. Na początku jest ich dużo, ale po kilku tygodniach wydzielina staje się różowawa. Przez kilka kolejnych dni kobieta ma brązowe plamienia, a po 5-6 tygodniach od porodu powinna o odchodach połogowych zapomnieć.

I wtedy najczęściej pojawia się pytanie, kiedy wraca miesiączka po porodzie. Kobiety nie stawiają go przypadkowo, bo mają na względzie swoją płodność, ale i wygodę. Zła wiadomość jest taka, że trudno udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi.

Przeczytaj również: Ile trwa połóg?

Otóż to, kiedy pojawi się okres po porodzie, uzależnione jest m.in. od tego, czy karmimy piersią. Laktacja bowiem wymusza podwyższony poziom prolaktyny, co znacząco obniża funkcje jajników, których zadaniem jest produkcja estrogenów. A to one właśnie są potrzebne, by doszło do wzrostu śluzówki macicy, czyli do powstania tkanki, która w prawidłowym cyklu kobiecym jest wydalana jako krew miesiączkowa.

Skoro więc poziom prolaktyny jest wysoki, endometrium pozostaje cienkie i nie dochodzi do miesiączki. Mitem jest jednak to, że pierwszy okres po ciąży pojawi się dopiero wtedy, gdy odstawimy dziecko od piersi. Każdy organizm jest inny i trudno o jednoznaczne nakreślenie czasowych ram.

Są kobiety, które długo karmią piersią i nie mają okresu nawet przez rok (albo dłużej). Są jednak i takie, które mimo przystawiania dziecka do piersi, dostaną okres kilka tygodni lub miesięcy po porodzie.

Trzeba też pamiętać, że karmienie piersią może wyglądać różnie. Podstawą diety dziecka do końca 12. miesiąca życia jest co prawda mleko, jednak ok. 6. miesiąca rozpoczynamy rozszerzanie diety. Wtedy też częstotliwość karmień może się zmniejszyć. Zdarza się też, że mama wraca do pracy, więc podejmuje decyzję o tym, by ograniczyć podawanie piersi do poranków i wieczorów.

Dla organizmu takie działania są sygnałem do tego, by jajniki na nowo podjęły pracę na najwyższych obrotach. I wtedy też może pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie.

Mity na temat okresu po porodzie

Warto pamiętać, że:

  • Kobiety karmiące piersią mogą mieć nieregularne miesiączki. Niekiedy odstępy między kolejnymi krwawieniami mogą być długie, zawsze jednak trzeba sprawdzić, czy spóźniający się okres to nie wynik ciąży.
  • Istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jeszcze przed pierwszą miesiączką po porodzie (owulacja poprzedza okres).
  • W czasie całego karmienia piersią okres może być nieregularny. Na początku może się też pojawić plamienie zamiast okresu.
  • W trakcie miesiączki po porodzie kobieta może stosować preferowane przed ciążą środki higieniczne. W trakcie połogu jednak stosowanie tamponów czy kubeczka menstruacyjnego jest niewskazane.

Przeczytaj również: Przerwa w pracy na karmienie piersią. Co trzeba wiedzieć?

Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?

Karmienie piersią nie jest pewną metodą antykoncepcyjną!

Ze względu na produkcję i utrzymywanie się na określonym poziomie hormonów po porodzie przy wyłącznym karmieniu piersią owulacja jest blokowana i teoretycznie do czasu rozszerzania diety (czyli stopniowego wydłużania czasu między karmieniami) nie powinnaś móc zajść w ciążę. Tak to działa u wielu kobiet, ale w rzeczywistości nigdy nie wiesz, czy należysz właśnie do nich

Zobacz także
brzuch po porodzie cesarskiego cięcia kobieta z centymetrem

– w książce “Karmienie piersią. Jak dobrze zacząć i poradzić sobie z trudnościami” piszą Magdalena Michalska-Kacymirow i Marta Moeglich.

Niektóre kobiety dowiadują się na wizycie u ginekologa tuż po połogu, że właśnie mają owulację, inne mimo karmienia piersią zachodzą w (nieplanowaną) ciążę, nie mając nawet pierwszego po porodzie okresu, bo trafiły z seksem idealnie w okolice owulacji.

W czasie karmienia naturalnego można stosować antykoncepcję hormonalną jednoskładnikową.

Brązowe upławy czy miesiączka?

Miesiączka po porodzie może być poprzedzona nie tylko gorszym samopoczuciem. Może się też pojawić brązowa wydzielina z pochwy, która po 1-2 dniach może (ale nie musi) zamienić się w regularne krwawienie. Ale znowu: najczęściej dotyczy to kobiet, które karmią naturalnie, gdyż laktacja wymaga pracy sztabu hormonów. A to nie pozostaje bez wpływu na miesiączkę.

Przeczytaj również: Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce?

Warto też znaleźć czas, by iść do ginekologa. Badanie kontrolne jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli coś nas niepokoi. Niekiedy potrzebna jest też szersza diagnostyka, np. badania endokrynologiczne.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl