Neurologopeda dziecięcy. Kiedy warto się do niego zgłosić? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Neurologopeda dziecięcy. Kiedy warto się do niego zgłosić?

Planer na Dobry Rok

Neurologopeda dziecięcy. Kiedy warto się do niego zgłosić?

neurologopeda ćwiczy z dziewczynką
Neurologopeda dziecięcy to specjalista, który diagnozuje i prowadzi terapię najmłodszych z zaburzeniami mowy i komunikacji o podłożu neurologicznym. Z jakimi problemami warto się do niego zgłosić?

Neurologopeda dziecięcy. Czym się zajmuje?

Zdarza się, że rodzic otrzymuje od lekarza, położnej lub doradcy laktacyjnego zalecenie, by skonsultować dziecko z neurologopedą. Taką sugestię słyszą nierzadko rodzicie wcześniaków, dzieci z obciążonym wywiadem okołoporodowym i poporodowym, chorobami neurologicznymi oraz trudnościami w jedzeniu (również w karmieniu piersią).

Neurologopeda dla dzieci będzie pomocny w sytuacji, gdy:

Specjalista ten pracuje również z małymi pacjentami z zespołami genetycznymi (m.in. z zespołem Downa), mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Aspergera oraz rozszczepem podniebienia i/lub wargi. Posiada obszerną wiedzę na temat budowy i pracy mózgu, aparatu artykulacyjnego i mięśni twarzy.

Neurologopeda. Czym się zajmuje?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Agatę Miętkiewicz-Adam, logopedę, neurologopedę i trenera oddechu dzieci i dorosłych:

Najogólniej mówiąc, neurologopeda zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i dorosłych z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, z zaburzeniami mowy, języka oraz komunikacji, dzieci z obciążonym wywiadem okołoporodowym.  Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze specjalisty zapoznać się z jakimi pacjentami w szczególności pracuje i w terapii jakich zaburzeń się specjalizuje. Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo otrzymania fachowej, zindywidualizowanej pomocy.

I dodaje:

Logopedia jest wciąż dynamicznie rozwijającą się nauką, która obejmuje bardzo szeroki zakres działań. Zależnie od trudności, pacjent może skorzystać usług surdologopedy, czyli logopedy zajmującym się terapią mowy osób z zaburzeniami słuchu, balbutologopedy, czyli logopedy pracującym z osobami z jąkaniem, logopedy wczesnej interwencji, który pracuje z noworodkami i niemowlętami czy choćby omawianego tu neurologopedy.

Z pomocy neurologopedy można skorzystać w ramach NFZ lub prywatnie. Specjalisty tego szukać należy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub logopedycznych. Bywa też zatrudniony w placówkach oświatowych, szczególnie terapeutycznych oraz z oddziałami integracyjnymi, oraz w szpitalach na oddziale neurologicznym i neonatologicznym.

Jeśli istnieje taka potrzeba, neurologopeda może zalecić konsultację z innym specjalistą, np. ortodontą, laryngologiem, psychologiem, audiofonologiem, fizjoterapeutą lub osteopatą.

Neurologopeda a logopeda

Terapią różnego rodzaju zaburzeń mowy, a także ich diagnozowaniem i profilaktyką, zajmuje się logopeda. Dziedziną zdecydowanie węższą jest neurologopedia, która pomaga osobom z dysfunkcjami o podłożu neurologicznym.

To właśnie dlatego na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi bardzo dokładny wywiad z rodzicami, który będzie też obejmować czas ciąży i porodu. Zapyta m.in., jaką drogą dziecko przyszło na świat (poród fizjologiczny czy cesarskie cięcie), ile punktów Apgar otrzymało oraz czy mama przyjmowała jakieś leki w ciąży. Ważne będzie również, kiedy niemowlę zaczęło głużyć i gaworzyć oraz wypowiadać pierwsze słowa. Istotny dla specjalisty jest też przebieg rozwoju motorycznego dziecka (kiedy zaczęło wstawać, chodzić, siadać).

Zobacz także

By odpowiednio zaplanować terapię, może również zapytać o to, w jaki sposób dziecko lubi spędzać czas, np. co lubi robić.

Bardzo ważne jest też badanie dziecka, podczas którego specjalista sprawdza anatomiczne warunki jamy ustnej, m.in. ruchomość języka i  długość wędzidełka itp.

Jeśli posiadamy dokumentację medyczną, warto przynieść ją na pierwsze spotkanie z neurologopedą. Szczególnie ważne są badania neurologiczne, psychologiczne, audiologiczne, a także każde inne umożliwiające wyjaśnienie patomechanizmu problemów, z którymi zgłaszamy się do specjalisty.

Czy neurologopeda to lekarz?

Neurologopeda nie jest lekarzem. By zdobyć ten zawód potrzeba jednaj najpierw uzyskać wykształcenie logopedyczne (na podyplomowych studiach logopedycznych lub jednolitych studiach magisterskich ze specjalnością logopedyczną).

Program studiów z neurologopedii obejmuje m.in. diagnozę i rehabilitację dziecka w okresie przedjęzykowym (prelingwalnym), niemowlęcym i językowym (postlingwalnym) oraz fizjoterapię w zaburzeniach mowy.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl