Dzieci w lesie się nie nudzą [konkurs] - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Dzieci w lesie się nie nudzą [konkurs]

Planer na Dobry Rok

Dzieci w lesie się nie nudzą [konkurs]

zabawa w lesie

Las to tylko drzewa i mech? Nic bardziej mylnego! Bogactwo fauny i flory polskich lasów jest ogromne! Warto je odwiedzać razem z dziećmi. Tylko jak spędzić czas pośród drzew? Czym i w jaki sposób się bawić? I dlaczego dobrze jest regularnie zaglądać do lasu? Przeczytajcie.

Dlaczego warto chodzić z dziećmi do lasu?

Las kojarzy się nam z ciszą i spokojem. To miejsce, w którym natura gra pierwsze skrzypce i nadal pozostaje dzika. Przeraża zatem fakt, że lasów w Polsce ubywa. Dziś jednak nie o tym. Chcemy bowiem zachęcić Was do odwiedzenia lasu z dzieckiem. Można tam doskonale spędzić czas. Najmłodsi wyniosą z takiej zabawy nie tylko dobre wspomnienia, ale też sporą dawkę wiedzy. A dlaczego warto?

Las sprzyja naszemu zdrowiu. Wspomaga procesy immunologiczne, zwiększając aktywność i liczbę komórek NK (naturalnych zabójców) oraz wpływając na stres oksydacyjny, procesy zapalne, a nawet nowotworzenie (promowanie działania komórek produkujących granzymy i granulizynę)

– w rozmowie z Biokurierem mówiła dr n. med. Katarzyna Simonienko, psychiatra i certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych, autorka książki “Lasoterapia“.

Osoby przebywające w lesie stają się też odporniejsze na stres, szybciej się go pozbywają i szybciej do siebie dochodzą po przeżytym stresorze. Poziom kortyzolu, hormonu wydzielanego w stresie przewlekłym, po kąpielach leśnych znacząco się obniża, poprawia się poczucie komfortu i witalności

– dodała.

Las uczy…

Las to miejsce, które żyje. Mieszkają w nim zwierzęta, rosną wyjątkowe rośliny. Wszystko szumi, pachnie i wygląda inaczej w zależności od pogody. To miejsce będące naturalną ścieżką sensoryczną.

Zachęcamy więc do opowiadania dziecku o lesie i poznawania go. Idealna do tego jest seria “Rok w lesie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Bestsellerem okazała się być książka Emilii Dziubak, która stworzyła wyjątkowe ilustracje. Na dwunastu rozkładówkach z kolejnymi miesiącami jednego roku szczegółowo rozrysowała kadr lasu z jego mieszkańcami (ci zostali przedstawieni na pierwszej stronie).

Zwierzęta pokazane są w swoich życiowych sytuacjach, uzależnionych od warunków pogodowych. Dzięki temu dziecko może dowiedzieć się m.in., gdzie dany zwierzak mieszka, co je, w jaki sposób przygotowuje się do zimy i co robi w jej trakcie. I choć w tej książce tekstu nie uświadczymy, jest to jeden z ciekawszych tytułów na rynku czytelniczym dla najmłodszych. Dlaczego? Już wyjaśniam!

Po pierwsze, to książka dla dzieci w rożnym wieku. My czytamy ją z synkiem od roku. Zaczęliśmy, gdy miał dwa latka i dopiero uczył się mówić. “Rok w lesie” znacząco poszerzył jego słownictwo. Franek pokazywał paluszkiem zwierzątka, ja z kolei opowiadałam mu różne historie z nimi związane.

Teraz, gdy syn ma trzy lata i bardzo dobrze się komunikuje, z książką w ręku wskazujemy związki przyczynowo-skutkowe, ćwiczymy spostrzegawczość i dyskutujemy na różne tematy.

Po drugie, “Rok w lesie” jest fantastycznie wydany! Grube, kartonowe strony sprawiają, że nawet przy regularnym czytaniu książka się nie niszczy. I te ilustracje! Kolorowe, z emocjami i w formie dostosowanej do małych czytelników.

Jej uzupełnieniem są cztery niewielkie książeczki, które pozwalają najmłodszym dzieciom bliżej poznać bobra, wiewiórkę, niedźwiedzia i borsuka. Napisane są prostymi słowami i wzbogacone kolorowymi obrazkami Emilii Dziubak. Mają jeszcze jedną zaletę: doskonale aktywizują małego czytelnika! Klaśnij, zanuć kołysankę, pogłaszcz, potrząśnij to tylko niektóre z zadań, jakie czekają na dziecko podczas wspólnego czytania.

Dodatkowo książki są niewielkich rozmiarów i można zabrać je ze sobą na spacer do lasu!

 

… i bawi!

“Rok w lesie” to książka edukacyjna, która została poszerzona o gry i układanki. I tu również  znajdziemy coś dla dużych i małych. Dla 2- i 3-latków polecane są puzzle “Rok w lesie” (“Rodzice i dzieci”, “Gdzie żyją zwierzęta” oraz puzzle progresywne) oraz Memo ćwiczące spostrzegawczość.

Niewielkie pudełka sprawiają, że układanki można zabrać ze sobą w podróż. Z kolei dobrej jakości elementy wykonane z twardej tektury dają gwarancję trwałości zabawki.

Puzzle “Rok w lesie” to układanki, które rosną razem z dzieckiem. Na początek najlepsze są dwuelementowe puzzle, a których zadaniem malucha jest ułożenie pary rodzica i dziecka leśnych zwierząt. Na dalszym etapie świetnie sprawdzają się układanki o stopniowo zwiększającej się liczbie elementów (puzzle progresywne). Z czasem dziecko doskonale radzi sobie też z układankami, w których trzeba dopasować zwierzęta do miejsca, w którym żyją, a także z puzzlami, w których należy policzyć zwierzęta i połączyć elementy z odpowiednią liczbą.

Konkurs! Do wygrania gra kooperacyjna i puzzle “Rok w lesie”!

W serii “Rok w lesie” znajdziemy też grę kooperacyjną “Wiewiórka i gawron” oraz grę przestrzenną “Znajdź zwierzaka”. Pierwsza z nich polega na tym, by pomóc wiewiórce zgromadzić zapasy na zimę. Zabawa jest odpowiednia dla dzieci od 4. roku życia i może umilić czas całej rodzinie.

Druga z gier, gra przestrzenna, jest przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia. Doskonale ćwiczy pamięć oraz pozwala utrwalić nazwy zwierząt. Rozwija słownictwo dziecka i jego wiedzę.

Wspólnie z wydawnictwem Nasza Księgarnia chcemy zachęcić Was do wspólnej zabawy! U progu wiosny zorganizowaliśmy więc konkurs, w którym jedna osoba wygra grę kooperacyjną “Wiewiórka i gawron” oraz puzzle “Gdzie żyją zwierzęta”. By otrzymać taki zestaw, trzeba wykonać zdjęcie ze spaceru po lesie lub parku. Może uda się Wam uchwycić w kadrze wiewiórkę, biedronkę lub mrówkę? Nie musicie jednak ograniczać się do zwierząt. Mile widziane są też kadry runa leśnego i drzew.

Zdjęcia będzie można publikować w naszych social mediach (na FB i Instagramie). Zwycięzcę poznamy 12 kwietnia 2023 r. Regulamin znajdziecie na dole strony.

Leśna opieka

Słyszeliście o leśnych przedszkolach? To miejsca, w których dzieci przez zdecydowaną większość czasu przebywają na świeżym powietrzu, nierzadko w lesie lub na polanie. W naturalnym otoczeniu, wśród roślin i niezależnie od pogody, realizowana jest podstawa programowa. Najmłodsi obserwują cykl życia roślin, widzą zmienność natury podyktowaną porami roku, a do tego beztrosko się bawią.

Zobacz także
ludziki z kasztanów

W leśnych przedszkolach nie ma zabawek, ale przecież tych w lesie nie brakuje! Tak łatwo znaleźć tam różnej wielkości patyki, liście czy szyszki.

Minimum zabawek to maksimum wyobraźni. Minimum zabaw organizowanych to maksimum zabawy. Dzieciom nie przeszkadza brak zabawek, gotowych placów zabaw i animacji ze strony dorosłych. Czasem trudno opisać, w co właściwie bawią się dzieci, bo znajdują się one w ciągłym ruchu i stale są czymś zajęte – od tworzenia leśnych budowli przez bieganie, wspinanie się, zabawy tematyczne aż po cichą obserwację leśnego runa i zwyczajne dłubanie patykiem w ziemi

– przekonuje Agata Preuss, koordynatorka działań Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych oraz współautorka książki „Lasoterapia z dziećmi”.

Dzieci w lesie robią to co lubią i na co mają ochotę. Nauczone są jednak szacunku do przyrody. Dbają o nią i troszczą się o zwierzęta. Wiedzą, że w lesie to oni są gośćmi.dziecko w lesie

Leśne zabawy dla dzieci

Wybierzcie się z dzieckiem do lasu, a przekonacie się, że o nudzie nie będzie mowy. Zajęcie znajdzie tam dla siebie zarówno ciekawy świata trzylatek, jak i siedmiolatek. Wystarczy dać najmłodszym przestrzeń i pozwolić im ją wykorzystać. To inwestycja w ich przyszłość i ochrona przed zespołem deficytu natury.

Możemy zacząć od obserwacji, np. leśnego runa. Na spacer zabierzcie więc ze sobą lupę. Porozmawiajcie o tym, co widzicie. Zimą możecie ulepić bałwana. Szyszki sprawdzą się idealnie jako guziki i oczy, zaś ręce zrobicie z patyków. Jesienią z kolei podziwiajcie kolory lasu. Możecie też wybrać się na grzybobranie. Pamiętajcie jednak, by wcześniej omówić z dzieckiem zasady bezpieczeństwa. Niech grzyb zostanie zebrany dopiero wówczas, gdy opiekun potwierdzi, że jest jadalny.

Latem z kolei las intensywnie pachnie, ale też daje schronienie przed upałami. Jest to jedno z lepszych miejsca na spacer z dzieckiem, gdy z nieba leje się żar. Wykorzystajcie to! Możecie np. poobserwować mrówki. Zwróćcie uwagę, jak wygląda ich dom i czym się zajmują. Swoje obserwacje dziecko może zanotować.

Lasoterapia w praktyce

Lasoterapia dla dzieciJeśli kochacie las i chcecie w nim spędzać czas, a brakuje Wam pomysłów na zabawę z dzieckiem, weźcie do ręki książkę “Lasoterapia dla dzieci“. Zainspirujcie się pomysłami w niej zawartymi, a ją sama przekażcie dziecku. Jest to bowiem książka, z którą można aktywnie pracować. Jest miejsce na notatki i rysunki. Są szablony, które można wyciąć i strony, na których można przykleić zebrane liście.

A wszystko to okraszone solidną dawką wiedzy. Wykonując zadania z książki, dziecko nie tylko dowiaduje się więcej o przyrodzie i leśnych mieszkańcach, ale też może lepiej zrozumieć zagadnienia matematyczne. Ćwiczy też zdolności manualne poprzez rysowanie i wycinanie.

Dzięki tej książce dziecko ma szansę zostać leśnym detektywem i stworzyć własną galerię sztuki. Zadania podzielone są według pór roku, dzięki czemu nie brakuje inspiracji do zabawy w każdą pogodę. Na końcu zaś znajduje się dyplom eksperta zabaw bliskich naturze, który dziecko może uzupełnić własnym imieniem.

“Lasoterapia dla dzieci” to dobrze wydany dziennik zabaw w lesie. Dokumentuje aktywność dziecka, angażuje go też do pracy. Jest dobrym pomysłem na prezent dla kilkulatka, którego fascynuje przyroda i lubi spędzać czas na łonie natury.

I pamiętajcie, by aktywnie uczestniczyć w leśnych wędrówkach. Pochylcie się razem nad leśnym runem, spójrzcie w niebo i zorganizujcie konkurs, kto dalej rzuci szyszką. Przeznaczcie ten czas na bycie “tu i teraz”, bez pośpiechu. Nie planujcie, nie rozmyślajcie o przeszłości i trudnościach. Spójrzcie na zachwyt dziecka, które dotyka kory drzewa i wsłuchuje się w odgłosy przyrody. Weźcie z niego przykład. Na zdrowie!

Regulamin konkursu

  1. Organizatorem konkursu jest Eko Media z siedzibą przy ul. Siedleckiej 62 w Bydgoszczy. Konkurs odbywa się na terenie Polski i skierowany jest do osób przebywających na terenie Polski lub będących w stanie wskazać znajdujący się w Polsce adres, na który może być dostarczona nagroda.
  2. Konkurs polega na opublikowaniu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) autorskiego zdjęcia ze spaceru po lesie lub parku. Na propozycje czekamy do 12.04.2023 r. do godz. 23:59:59.
  3. Nagrodzona zostanie najciekawsza odpowiedź.
  4. Przesyłając zgłoszenie nadawca zgadza się na przetwarzanie danych osobowych przez Eko Media Karol Przybylak w celach związanych z realizacją konkursu i akceptuje politykę prywatności Eko Media Karol Przybylak dostępną na stronie internetowej: http://www.wydawnictwogaj.pl/strona/polityka-prywatnosci
  5. Nagroda przewidziane w konkursie to zestaw składający się z gry kooperacyjnej “Wiewiórka i gawron” oraz puzzli “Gdzie żyją zwierzęta”.
  6. Opublikowanie komentarza z pracą konkursową (zdjęciem) w poście konkursowym oznacza akceptację regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie nadesłanych danych osobowych na potrzeby realizacji konkursu oraz akceptację naszej polityki prywatności.
  7. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zdjęcie. Przesłanie ich większej ilości skutkuje dyskwalifikacją z konkursu.
  8. Listę zwycięzców opublikujemy na stronie mamywsieci.pl oraz na naszym FB i Instagramie w piątek 14 kwietnia 2023 r. Uczestnik odpowiada za dostarczenie organizatorowi konkursu danych niezbędnych do wysyłki nagrody, tzn. adresu do korespondencji wraz z numerem telefonu.
  9. Nie ma możliwości wymiany nagrody na ekwiwalent pieniężny.
  10. Wszelkie reklamacje dotyczące konkursu można zgłaszać na adres redakcja@mamywsieci.pl przez 2 dni od zakończenia konkursu.
  11. Wszystkie kwestie nieujęte w niniejszym regulaminie rozstrzygane będą przez Kodeks Cywilny.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl