Doradca laktacyjny. Kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Doradca laktacyjny. Kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić?

Planer na Dobry Rok

Doradca laktacyjny. Kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić?

młoda mama przytula niemowlę
Doradca laktacyjny to osoba, która ma najnowszą wiedzę z zakresu karmienia piersią. Służy profesjonalnym wsparciem kobietom, które doświadczają trudności w trakcie mlecznej drogi.

Doradca laktacyjny. Kim jest?

Doradca laktacyjny stanowi ogromne wsparcie dla kobiety, która ma wątpliwości w zakresie karmienia piersią. Powszechna wiedza na ten temat nadal wypełniona jest wieloma przekonaniami i stereotypami. Wiele osób doradza, jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej oraz krytykuje długie karmienie piersią, co zupełnie nie ma przełożenia w nauce.

Konsultant laktacyjny ma wiedzę opartą na najnowszych badaniach i wytycznych, co potwierdzają certyfikaty: Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego IBCLC i Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego CDL. Zdobyć go mogą lekarz, położna, pielęgniarka, psycholog lub promotor karmienia piersią.

Porady laktacyjne to świadczenia zdrowotne. Mogą być udzielane w ramach NFZ lub – zdecydowanie częściej – prywatnie (odbywać się też mogą wizyty domowe). Zawierają elementy edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia i wsparcia. Są też nieocenione w czasie problemów z karmieniem piersią. Specjalista diagnozuje problem i podpowiada, jak go wyeliminować.

Konsultacja z doradcą laktacyjnym powinna być udokumentowana. Kontakt ze specjalistą powinien stanowić dla kobiety wydarzenie pozytywne: umocnić ją w przekonaniu o właściwym wpływie karmienia na rozwój dziecka oraz zmotywować do działania.

Dowiedz się, czy można pić kawę karmiąc piersią

Kiedy certyfikowany doradca laktacyjny może nam pomóc?

Karmienie piersią, choć naturalne, nie jest łatwe. Szacuje się, że w krajach zachodnich aż 80 proc. kobiet doświadcza trudności w pierwszym okresie karmienia.

Wynika to z wielu składowych: od medykalizacji porodu przez brak realnej wiedzy u młodych mam po brak merytorycznego wsparcia w szpitalach i ze strony lekarzy. Wciąż żywe są mity i półprawdy dotyczące karmienia, z których część wywodzi się jeszcze ze średniowiecza.

– przekonuje Magda Karpienia, autorka książki „Karmienie piersią” (Wydawnictw Natuli), która zainicjowała w Polsce działalność La Leche League (światowego autorytetu w dziedzinie laktacji).

Statystyki pokazują, że im dalej od cywilizacji, tym karmienie naturalne jest powszechniejsze i rodzi mniej problemów. Niestety w miarę wkraczania rozwoju cywilizacyjnego w kolejne dziedziny naszego życia karmienie piersią staje się dla kobiet coraz bardziej skomplikowane

– dodaje.

Certyfikowany doradca laktacyjny służy wsparciem zawsze wtedy, gdy mamy wątpliwości dotyczące karmienia naturalnego (te mogą pojawić się już na etapie ciąży). Pomoże też wtedy, gdy:

  • pojawią się problemy z przystawieniem dziecka do piersi,
  • karmienie jest bolesne, nieprzyjemne,
  • na brodawkach pojawiają się rany,
  • dziecko nie przybiera na wadze,
  • karmisz wcześniaka lub bliźnięta.

Gdzie do doradcy laktacyjnego?

W większości miast Polski znajdziemy certyfikowanego doradcę laktacyjnego. Najszybciej na wizytę dostaniemy się do gabinetu prywatnego, który nierzadko ma w ofercie również przyjazd do domu noworodka.

Jeśli zamierzamy karmić piersią, warto wybrać taką położną w ramach NFZ, która jest również Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Konsultacja odbędzie się wówczas w ramach wizyty patronażowej.

Zobacz także
noworodek naświetlany z powodu żółtaczki fizjologicznej

Szpitale położnicze w większości zatrudniają też konsultantów laktacyjnych, które służą pomocą kobietom w pierwszych chwilach po porodzie. Uczą, jak przystawiać dziecko do piersi i podpowiadają, czego można się spodziewać w kolejnych dniach mlecznej drogi. Nierzadko jednak dostępne są w ograniczonym zakresie: jedna ekspertka przypada na cały oddział, do tego dostępna jest dla pacjentek w ograniczonym zakresie (np. w wymiarze jednego etatu od poniedziałku do piątku). Zawsze jednak warto pytać położne o możliwość konsultacji.

Doradca laktacyjny w razie potrzeby może skierować matkę z dzieckiem do innego specjalisty, m.in. do chirurga lub neurologopedy, gdy istnieje podejrzenie, że wędzidełko językowe jest zbyt krótkie i utrudnia karmienie piersią. W przypadku zauważenia problemów emocjonalnych u matki, np. związanych z trudami macierzyństwa, może zachęcać kobietę do poszukania wsparcia psychologicznego.

Co warto wiedzieć o wsparciu laktacyjnym?

Dziś wiele osób chętnie zabiera głos w temacie laktacji. Zdarza się jednak, że są to jedynie opinie i informacje bez potwierdzenia w nauce, a nie realne wsparcie. Warto się tego wystrzegać, bo z pozoru błahe słowa mogą wyrządzić wiele złego.

Kobieta zmęczona trudami porodu i w pierwszych tygodniach życia z noworodkiem, potrzebuje opieki. Zostawiona sama sobie, niekiedy z wyrzutami sumienia, bo dziecko płacze, nie chce ssać piersi lub ciągle się wybudza, chciałaby usłyszeć, że to nie jej wina i że robi wszystko, co potrafi najlepiej.

Warto zatem okazywać młodej mamie empatię i szacunek. Jeśli chcemy doradzać w zakresie karmienia piersią, róbmy to wyłącznie w oparciu o najnowszą wiedzę na temat laktacji. A ta nieustannie się rozwija! Wciąć odkrywane są nowe właściwości mleka kobiecego i bliskiej relacji matki z dzieckiem.

Jeśli wiec chcemy pomóc kobiecie mającej trudności z karmieniem, zasugerujmy jej wizytę u doradcy laktacyjnego. Możemy wyszukać dla niej dane do rejestracji, by sama nie musiała tego robić. Zaproponujmy różne rozwiązania: wizytę w gabinecie lub z dojazdem do domu. Im szybciej taka konsultacja się odbędzie, tym droga mleczna może okazać się zdecydowanie prostsza.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl