Doradca laktacyjny. Kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Doradca laktacyjny. Kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić?

Planer na Dobry Rok

Doradca laktacyjny. Kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić?

młoda mama przytula niemowlę
Doradca laktacyjny to osoba, która ma najnowszą wiedzę z zakresu karmienia piersią. Służy profesjonalnym wsparciem kobietom, które doświadczają trudności w trakcie mlecznej drogi.

Doradca laktacyjny. Kim jest?

Doradca laktacyjny stanowi ogromne wsparcie dla kobiety, która ma wątpliwości w zakresie karmienia piersią. Powszechna wiedza na ten temat nadal wypełniona jest wieloma przekonaniami i stereotypami. Wiele osób doradza, jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej oraz krytykuje długie karmienie piersią, co zupełnie nie ma przełożenia w nauce.

Konsultant laktacyjny ma wiedzę opartą na najnowszych badaniach i wytycznych, co potwierdzają certyfikaty: Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego IBCLC i Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego CDL. Zdobyć go mogą lekarz, położna, pielęgniarka, psycholog lub promotor karmienia piersią.

Porady laktacyjne to świadczenia zdrowotne. Mogą być udzielane w ramach NFZ lub – zdecydowanie częściej – prywatnie (odbywać się też mogą wizyty domowe). Zawierają elementy edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia i wsparcia. Są też nieocenione w czasie problemów z karmieniem piersią. Specjalista diagnozuje problem i podpowiada, jak go wyeliminować.

Konsultacja z doradcą laktacyjnym powinna być udokumentowana. Kontakt ze specjalistą powinien stanowić dla kobiety wydarzenie pozytywne: umocnić ją w przekonaniu o właściwym wpływie karmienia na rozwój dziecka oraz zmotywować do działania.

Kiedy certyfikowany doradca laktacyjny może nam pomóc?

Karmienie piersią, choć naturalne, nie jest łatwe. Szacuje się, że w krajach zachodnich aż 80 proc. kobiet doświadcza trudności w pierwszym okresie karmienia.

Wynika to z wielu składowych: od medykalizacji porodu przez brak realnej wiedzy u młodych mam po brak merytorycznego wsparcia w szpitalach i ze strony lekarzy. Wciąż żywe są mity i półprawdy dotyczące karmienia, z których część wywodzi się jeszcze ze średniowiecza.

– przekonuje Magda Karpienia, autorka książki „Karmienie piersią” (Wydawnictw Natuli), która zainicjowała w Polsce działalność La Leche League (światowego autorytetu w dziedzinie laktacji).

Statystyki pokazują, że im dalej od cywilizacji, tym karmienie naturalne jest powszechniejsze i rodzi mniej problemów. Niestety w miarę wkraczania rozwoju cywilizacyjnego w kolejne dziedziny naszego życia karmienie piersią staje się dla kobiet coraz bardziej skomplikowane

– dodaje.

Certyfikowany doradca laktacyjny służy wsparciem zawsze wtedy, gdy mamy wątpliwości dotyczące karmienia naturalnego (te mogą pojawić się już na etapie ciąży). Pomoże też wtedy, gdy:

  • pojawią się problemy z przystawieniem dziecka do piersi,
  • karmienie jest bolesne, nieprzyjemne,
  • na brodawkach pojawiają się rany,
  • dziecko nie przybiera na wadze,
  • karmisz wcześniaka lub bliźnięta.

Gdzie do doradcy laktacyjnego?

W większości miast Polski znajdziemy certyfikowanego doradcę laktacyjnego. Najszybciej na wizytę dostaniemy się do gabinetu prywatnego, który nierzadko ma w ofercie również przyjazd do domu noworodka.

Jeśli zamierzamy karmić piersią, warto wybrać taką położną w ramach NFZ, która jest również Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Konsultacja odbędzie się wówczas w ramach wizyty patronażowej.

Zobacz także

Szpitale położnicze w większości zatrudniają też konsultantów laktacyjnych, które służą pomocą kobietom w pierwszych chwilach po porodzie. Uczą, jak przystawiać dziecko do piersi i podpowiadają, czego można się spodziewać w kolejnych dniach mlecznej drogi. Nierzadko jednak dostępne są w ograniczonym zakresie: jedna ekspertka przypada na cały oddział, do tego dostępna jest dla pacjentek w ograniczonym zakresie (np. w wymiarze jednego etatu od poniedziałku do piątku). Zawsze jednak warto pytać położne o możliwość konsultacji.

Doradca laktacyjny w razie potrzeby może skierować matkę z dzieckiem do innego specjalisty, m.in. do chirurga lub neurologopedy, gdy istnieje podejrzenie, że wędzidełko językowe jest zbyt krótkie i utrudnia karmienie piersią. W przypadku zauważenia problemów emocjonalnych u matki, np. związanych z trudami macierzyństwa, może zachęcać kobietę do poszukania wsparcia psychologicznego.

Co warto wiedzieć o wsparciu laktacyjnym?

Dziś wiele osób chętnie zabiera głos w temacie laktacji. Zdarza się jednak, że są to jedynie opinie i informacje bez potwierdzenia w nauce, a nie realne wsparcie. Warto się tego wystrzegać, bo z pozoru błahe słowa mogą wyrządzić wiele złego.

Kobieta zmęczona trudami porodu i w pierwszych tygodniach życia z noworodkiem, potrzebuje opieki. Zostawiona sama sobie, niekiedy z wyrzutami sumienia, bo dziecko płacze, nie chce ssać piersi lub ciągle się wybudza, chciałaby usłyszeć, że to nie jej wina i że robi wszystko, co potrafi najlepiej.

Warto zatem okazywać młodej mamie empatię i szacunek. Jeśli chcemy doradzać w zakresie karmienia piersią, róbmy to wyłącznie w oparciu o najnowszą wiedzę na temat laktacji. A ta nieustannie się rozwija! Wciąć odkrywane są nowe właściwości mleka kobiecego i bliskiej relacji matki z dzieckiem.

Jeśli wiec chcemy pomóc kobiecie mającej trudności z karmieniem, zasugerujmy jej wizytę u doradcy laktacyjnego. Możemy wyszukać dla niej dane do rejestracji, by sama nie musiała tego robić. Zaproponujmy różne rozwiązania: wizytę w gabinecie lub z dojazdem do domu. Im szybciej taka konsultacja się odbędzie, tym droga mleczna może okazać się zdecydowanie prostsza.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl