Skala Apgar - zastosowanie. Co się ocenia punktami w skali Apgar? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Skala Apgar – zastosowanie. Co się ocenia punktami w skali Apgar?

Planer na Dobry Rok

Skala Apgar – zastosowanie. Co się ocenia punktami w skali Apgar?

Skala Apgar

Skala Apgar funkcjonuje w położnictwie od dziesięcioleci. Za jej pomocą neonatolodzy i położne oceniają stan noworodka w pierwszych chwilach po narodzinach. Co oznaczają punkty w skali Apgar i jak należy je interpretować? 

Skala Apgar w neonatologii

Skala Apgar pozwala na ocenę stanu noworodka w 1,3,5 i 10 minucie życia oraz do prognozowania, co do jego późniejszego rozwoju.

Według skali Apgar ocenia się:

  • A – Appearance – zabarwienie skóry – sinica, bladość (0), tułów zaróżowiony, kończyny sine (1), równomiernie różowa (2)
  • P – Pulse – czynność akcji serca – brak (0), powolna < 100 ud./min (1), > 100 ud./min (2)
  • G – puls G – Grimace (Reflex irritability) – reakcje na bodźce (drażnienie nozdrzy cewnikiem) – brak (0), grymas (1), kaszel, kichanie (2)
  • A – Activity (Muscle tone) – napięcie mięśni – całkowita wiotkość (0), słabe napięcie mięśni zginaczy i prostowników (1), czynne ruchy (2)
  • R – Respiration – oddychanie – brak (0), powolne, nieregularne (1), prawidłowe, płacz (2)

Ocena wyników:

  • 0 – 3 ocena zła (ciężka zamartwica);
  • 4 – 6 ocena średnia;
  • 7 – 10 stan dobry.

Za każdy z parametrów noworodek może otrzymać 0, 1 lub 2 punkty, które się sumuje. Maksymalnie noworodek może otrzymać 10 punktów, jednak należy pamiętać, że nadal konieczna jest obserwacja dziecka w pierwszych godzinach życia.

Jeśli noworodek w 1 i 5 minucie życia otrzyma niską punktację, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wymaga interwencji medycznych, m.in. resuscytacji.

skala Apgar
Skala Apgar pomaga ocenić ogólny stan zdrowia noworodka w pierwszych minutach życia.

Po co stosuje się skalę Apgar?

Swoją skalę punktowej oceny noworodka Virginia Apgar po raz pierwszy przedstawiła na międzynarodowym spotkaniu anestezjologów w 1952 r. Opublikowano ją rok później. Szybko zauważono, że istnieje zależność pomiędzy oceną w skali, a stopniem niedotlenia noworodka.

Virginia Apgar przekonywała, że kiedy dziecko otrzymuje mało punktów, wówczas trzeba działać natychmiast, bo liczy się każda minuta. Całe swoje zawodowe kompetencje wkładała w to, by przyczynić się do większej przeżywalności noworodków.

Na podstawie uzyskanej sumy punktów, nie można przewidywać zdrowotnej przyszłości dziecka. Wieloletnie badania i obserwacje potwierdziły jednak, niska punktacja w 5 minucie może świadczyć o późniejszych problemach neurologicznych i często wiąże się z zamartwicą okołoporodową (ale nie zawsze!).

Zaobserwowano też, że jeżeli dziecko w 10 min nadal ma 0 pkt, jego szanse na przeżycie są niewielkie albo będzie się to wiązało ze znaczną niepełnosprawnością. Potwierdzają to badania naukowe prowadzone przez wielu lekarzy na całym świecie.

Jedna z takich analiz została opublikowana w 2001 r. w New England Journal of Medicine. Dotyczyła badania przeprowadzonego w latach 1988-1998 przez Casey wraz z zespołem, którzy obserwowali rozwój 151 891 dzieci urodzonych o czasie. Odnotowano, że noworodki z punktacją 3 lub mniej w 5 minucie są bardziej zagrożone śmiercią niż noworodki, które otrzymały wyższą punktację.

Skala Apgar w ocenie wcześniaków

Skala Apgar jest wykorzystywana do oceny dzieci urodzonych o czasie. W przypadku wcześniaków, zwłaszcza urodzonych przez 28. tygodniem ciąży, nie jest odpowiednia. Dowiedziono, że niska punktacja w tym przypadku wcale nie musi oznaczać złego stanu klinicznego.

Kim była Virgina Apgar?

Virginia Apgar urodziła się 7 czerwca 1909 r. w Westfield (New Jersey). W 1933 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie w Columbii. Chciała zostać chirurgiem, jednak w tamtych czasach kobieta nie miała szans na pracę w tej specjalizacji.

Ostatecznie wybrała anestezjologię. W 1938 r. objęła stanowisko dyrektora oddziału anestezjologii. Była jedną z pierwszych kobiet na tak wysokim stanowisku. We wspomnieniach o niej notuje się, że była doskonałym szefem. Dbała o zespół i ciągły rozwój.

Zobacz także
zupa marchewkowa z soczewicą

Po II wojnie światowej anestezjologia zaczęła bardzo szybko się rozwijać. Przeprowadzane operacje były dłuższe i coraz bardziej skomplikowane. Virginia Apgar skupiła się na anestezjologii położniczej i reanimacji noworodków. Była współautorem pierwszego artykułu dotyczącego zastosowania znieczulenia podczas porodu.

W 1949 r. została pierwszą kobietą profesorem w Columbii. Walczyła o równouprawnienie kobiet i chciała, aby jak najwięcej z nich wykształciło się w zawodzie lekarza.

Prywatnie miała wiele pasji. Kolekcjonowała znaczki pocztowe. Bardzo lubiła muzykę i …szybką jazdę samochodem, za co przyszło jej wielokrotnie płacić mandaty.

Zmarła 7 sierpnia 1974 r. w Nowym Jorku w wieku 65 lat.

Bibliografia:

Przedpełska-Winiarczyk Marita, Kułak Wojciech , „Skala Apgar obecnie”. „Problemy Higieny i Epidemiologii”. 92 (1), s. 25–29, 2011.

Sidor Krystyna, Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej. PZWL, Warszawa 1997.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl