Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią? - Mamywsieci.pl

Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią?

niemowlę śpi z otwartą buzią

Dziecko śpi z otwartą buzią i nie oddycha przez nos? To powód do czujnej obserwacji i konsultacji ze specjalistą. Dlaczego? 

Dziecko śpi z otwartą buzią – norma czy powód do niepokoju?

Otwarte usta u dziecka w czasie snu to zdecydowanie powód do niepokoju! Do wdychania powietrza służy nos, a najbardziej fizjologicznym sposobem oddychania jest pobieranie powietrza drogą nosową. Już noworodki przychodzą na świat z tą umiejętnością.

Prawidłowy sposób oddychania (wdech i wydech nosem) zapewnia właściwe napięcie mięśni obszaru ustno-twarzowego, umożliwia wklejenie języka w górne dziąsła i podniebienie twarde, ułatwia prawidłowe połykanie oraz minimalizuje ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych

– mówi Anna Skiba, neurologopeda i autorka poradnika logopedycznego dla rodziców dzieci 0-3 „Kiedy zacznie mówić”

Oddychanie przez usta to też warunek konieczny do prawidłowego rozwoju mowy.

Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią?

Spanie z otwartymi ustami ma wiele przyczyn. Najczęściej wymienia się alergie i powiększone migdałki. Są to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na powstanie niedrożności dróg oddechowych.

Nie bez znaczenia jest też dieta dziecka. Musimy pamiętać, że jedzenie jest naturalnym stymulatorem mięśni. Odgryzając, żując i połykając poddajemy mięśnie treningowi, który dba o ich prawidłowe napięcie. A jest ono niezbędne do utrwalenia nawyku oddychania nosem

– mówi Agata Miętkiewicz-Adam, logopeda, neurologopeda, trener oddechu dzieci i dorosłych.

Prawidłowa dieta powinna więc zawierać produkty, które będą wymagały odrobiny wysiłku podczas ich obróbki, zaangażowania zębów i mięśni do gryzienia

– dodaje.

Stale otwarta buzia u dziecka może też wynikać ze skrzywienia przegrody nosowej lub ukształtowanie się nawyku oddychania na skutek długotrwałej niedrożności nosa (np. przewlekłego kataru lub zapalanie zatok przynosowych).

A taki nawyk bardzo trudno wyeliminować. Proces ten może trwać latami i wymagać sporego zaangażowania ze strony dziecka i rodzica.

Przeczytaj również → Oddychanie przez usta: przyczyny i konsekwencje

Co robić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią?

W pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty – neurologopedy, logopedy lub laryngologa. Najważniejsze to ustalić przyczynę nieprawidłowego toru oddechowego, a następnie ją wyeliminować.

Konsultacji wymaga też dziecko, które przez większość czasu ma otwartą buzię (np. podczas zabawy) i wysunięty język, nadmiernie się ślini, niechętnie gryzie i żuje stałe pokarmy.

Warto jednak wiedzieć, że według najnowszych badań otwarta buzia dziecka może być konsekwencją pracy całego ciała dziecka (równowagi mięśni). A to oznacza, że należy sprawdzić kontrolę motoryczną i postawę ciała (napięcie i siłę mięśni).

Dzieci, które mają otwartą buzię, potrzebują wsparcia zespołu specjalistów, zarówno logopedy, jak i  fizjoterapeuty pediatrycznego (np. terapeuty NDT-Bobath), ponieważ praca z całym ciałem dziecka jest konieczna, by uzyskać oczekiwane efekty

– zauważa Anna Skiba. I dodaje:

Zobacz także

Brak równowagi między napięciem i siłą mięśni brzucha oraz tułowia utrudniają dziecku domykanie buzi, pionizację języka oraz prawidłowe połykanie

A czy ćwiczenia w domu mają sens? I co zrobić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią?

  • Odwiedź specjalistę i stosuj się do jego rad. Najpewniej podpowie, jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, by wzmocnić mięśnie jamy ustnej.
  • Wspólnie wypracujcie też prawidłowe nawyki związane z jedzeniem (żucie, gryzienie, połykanie), które będą regulować pracę mięśni mimicznych i języka.

Przeczytaj również → Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jeśli to noworodek śpi z otwartą buzią domykamy dziecku buzię (kciukiem i palcem wskazującym unosimy żuchwę tak, by dolna warga dotykała górnej wargi). Uważnie obserwujemy i nasłuchujemy, czy dziecko może oddychać nosem

– podpowiada Anna Skiba.

Zdarza się, że maluch podczas snu odchyla główkę takie odgięciowe ułożenie głowy utrudnia dziecku spanie z zamkniętą buzią i swobodne oddychanie. Wówczas zmieniamy ułożenie główki dziecka tak, żeby twarz była skierowana do klatki piersiowej

– dodaje.

Więcej podpowiedzi, co robić, gdy niemowlę śpi z otwartą buzią i jak wpływa to na jego rozwój znajdziecie w książce „Kiedy zacznie mówić”.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl