"Wspólny stół" P. H. Reynolds'a z przesłaniem dla rodzin! [recenzja] - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
„Wspólny stół” P. H. Reynolds’a z przesłaniem dla rodzin! [recenzja]

Planer na Dobry Rok

„Wspólny stół” P. H. Reynolds’a z przesłaniem dla rodzin! [recenzja]

Wspólny stół Reynolds

„Wspólny stół” to najnowsza propozycja wydawnictwa Mamania. To książka ponadczasowa, którą warto przeczytać wspólnie z dzieckiem. Każde słowo w niej zawarte ma szczególną moc: porusza serca i daje do myślenia. O czym traktuje? I dlaczego to właśnie stół ma w tej opowieści szczególne znaczenie?

Stół w teorii to prosty mebel, który pełni funkcję użytkową. To przy nim jemy posiłki, odrabiamy lekcje czy częstujemy gości herbatą. Ale stół ma też wymiar symboliczny. To miejsce, w którym gromadzimy się RAZEM, by rozmawiać, śmiać się i dzielić troskami. Nie bez powodu w wielu domach stoi we wspólnej przestrzeni. To port, do którego można zawinąć, by przeczekać sztorm, bo wiemy, że będzie tam na nas czekać gorąca herbata, domowe ciasto i bliska nam osoba.

„Wspólny stół” porusza serca

To właśnie stół w jego symbolicznym wymiarze stał się osią najnowszej historii P. H. Reynolds’a, wydanej w Polsce nakładem wydawnictwa Mamania. To nie tylko mebel, ale też alegoria rodzinnych więzi, które – jeśli o nie odpowiednio nie dbamy – zanikają. To dość ponura wizja, ale jest też promyk nadziei, o czym przekonuje postawa Violet, bohaterki „Wspólnego stołu”.

Reynolds Wspólny stół

Dziewczynka z nostalgią wspomina czasy, kiedy zasiadała do stołu wspólnie z rodzicami i bratem. Posiłek był poprzedzony przygotowaniami, w które angażowali się wszyscy domownicy. Każdy miał jakieś zadanie do wykonania. Z czasem jednak miejsca przy stole opustoszały. Violet coraz częściej spożywała posiłki sama. Nie miała z kim rozmawiać, śmiać się. Wszyscy gdzieś zniknęli. Ostatecznie zniknął też nikomu niepotrzebny stół.

Rezolutna dziewczynka postanowiła jednak się nie poddawać. Wiedziała, że nie wszystko stracone i jeśli się zaangażuje, odbuduje nie tylko stół, ale też rodzinne więzi. Znalazła sposób, by spędzić z domownikami czas i przekonać ich do swojego pomysłu. Czy jednak rodzice i brat chcieli zmienić codzienne nawyki? Czy byli gotowi zawalczyć o swoją rodzinę? Przekonajcie się, czytając kolejną z fascynujących i pełnych emocji powieści P. H. Reynolds’a.

Dla kogo „Wspólny stół”?

„Wspólny stół” to opowieść, w której obok minimalistycznej formy słownej, mamy bardzo duży ładunek emocjonalny. Forma przekazu jest bardzo prosta. Nie ma tu metafor czy zbędnych słów. Autor stawia na prostotę, w której jednak ukrywa się sporo życiowej prawdy. To utwór, który daje do myślenia, i to nie tylko dzieciom.

Kiedy po raz pierwszy przeczytałam tę książkę, byłam zaskoczona, jak bardzo skłoniła mnie do refleksji. Symboliczny wymiar stołu od razu zauważył mój 8-letni syn, który również zachwycił się tą lekturą. Skłoniła nas ona do rozmowy na temat nowoczesnych technologii i tempa życia. Pokazała też, co może się stać, kiedy wirtualny świat i ekrany pochłoną nas za bardzo.

Psycholog: Internet jest dla dzieci tak oczywisty, jak dla nas elektryczność

Zobacz także
rodzicielstwo bliskości

Książka ma bardzo mocny przekaz, niezwykle zresztą aktualny. Pokazuje, że dom to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie i łączące ich relacje. A te trzeba pielęgnować, bo w przeciwnym razie pewnego dnia mogą zniknąć.

Peter H. Reynolds to kanadyjski pisarz i ilustrator, którego książki są nie tylko pełne emocji, ale są też przyczynkiem do rozmów na wiele trudnych tematów. Na polskim rynku czytelniczym ukazało się kilka książek jego autorstwa, m.in. „Kropka” i „Kiedyś”. P. H. Reynolds jest też współautorem serii „Ja, miłość”, „Ja, spokój”, „Ja, joga”.

„Wspólny stół” to dobra lektura dla kilkulatków. Dobrze zrozumie ją 5-latek, jak i 8-latek. Przeczytanie książki nie zajmie dużo czasu, ale magiczne jest to co następuje później: czas refleksji, zadumy i wyciągania wniosków, które mogą doprowadzić do pozytywnych zmian. Polecamy!

Noś, bo się odzwyczai!  

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl