Fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kiedy może pomóc? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kiedy może pomóc?

Planer na Dobry Rok

Fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kiedy może pomóc?

fizjoterapeuta uroginekologiczny

Fizjoterapeuta uroginekologiczny jeszcze kilka lat temu nie był specjalistą, do którego kobiety często udawały się po porodzie. Na szczęście dziś to już przeszłość. Jesteśmy coraz bardziej świadome swojego ciała i coraz lepiej potrafimy interpretować sygnały, które nam wysyła. Kiedy zatem warto zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Jak wygląda jego praca z pacjentką? I dlaczego nie warto odkładać wizyty na później? Przeczytajcie.

Fizjoterapeuta ginekologiczny. Czym się zajmuje?

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo młoda dziedzina fizjoterapii. Zajmuje się dysfunkcjami mięśni dna miednicy, z którymi boryka się wiele kobiet. Sprzyja temu budowa naszego ciała, a także ciąża, która jest dla organizmu sporym obciążeniem.

– Fizjoterapia z założenia ma leczyć, czyli likwidować skutki i łagodzić procesy chorobowe wraz z ich następstwami. Mówiąc krótko, pomaga wrócić ciału do równowagi. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pracuje z szeroko pojętymi problemami w obrębie miednicy, ale co bardzo ważne: jesteśmy jednym ciałem i nie możemy skupiać się tylko na tej okolicy, w której jest objaw. Stąd nasze działania obejmują całe ciało

– mówi Weronika Falgowska*.

→ Przeczytaj także: Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu: jak się zmienia?

Kiedy do fizjoterapeuty ginekologicznego?

Wiele kobiet po porodzie zmaga się z dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego – nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych czy nietrzymaniem gazów i stolca. To problemy wstydliwe, o których się nie mówi. Cierpimy w ukryciu. W obawie przed krępującymi sytuacjami rezygnujemy z aktywności fizycznej, tańca czy szalonych zabaw z dziećmi. Nie zgłaszamy się też do lekarza, bo krępujemy się, by mówić o tego rodzaju problemach.

W takich sytuacjach jednak warto zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który nie tylko znajdzie przyczynę problemu, ale też włączy odpowiednią terapię.

Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, to:

  • nietrzymanie moczu,
  • problemy z oddaniem moczu,
  • parcia naglące,
  • ból kręgosłupa,
  • zaparcia i problemy z wypróżnianiem,
  • nietrzymanie gazów,
  • hemoroidy,
  • bolesne miesiączki,
  • bolesne stosunki,
  • trudność w osiągnięciu satysfakcji seksualnej,
  • problemy z zajściem w ciążę.

Wpływ na te objawy mogą mieć blizny, np. po cesarskim cięciu, laparoskopii czy innych zabiegach z dostępu brzusznego.

Ciąża a fizjoterapeuta uroginekologiczny

Coraz częściej mówi się o tym, że do fizjoterapeuty warto się zgłosić już na etapie ciąży. To szczególny czas w życiu kobiety, który dużo zmienia. Wiele dzieje się wewnątrz naszego ciała. Dla naszego organizmu to spore wyzwanie.

– Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc młodej mamie zniwelować dolegliwości ciążowe, ale też pomóc przygotować się jej do porodu. Nie bez przyczyny coraz więcej szkół rodzenia angażuje do współpracy również nas, fizjoterapeutów uroginekologicznych

– mówi Weronika Falgowska. I dodaje:

– W ciąży wiele z nas przestawia się z myślenia o sobie na myślenie o dziecku. Automatycznie przestajemy dbać o siebie. Stawiamy przed sobą duże oczekiwania. Staramy się też sprostać presji otoczenia. Zapominamy jednak o tym, że zarówno poród siłami natury, jak i cesarskie cięcie niosą za  sobą szereg zmian w naszym ciele. A kiedy nie damy sobie czasu na regenerację, pojawią się problemy, np. z trawieniem lub nietrzymaniem moczu.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta ginekologiczny na pierwszej wizycie przeprowadzi bardzo dokładny wywiad. Oceni też pracę mięśni dna miednicy, ich jakość oraz relację z resztą ciała. Jeśli zauważy jakieś zaburzenia, może zacząć działać niezwłocznie, utrwalając właściwie wzorce.

U kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie, fizjoterapeuta oceni również bliznę. Sprawdzi jej wpływ na otaczające struktury i jeśli zajdzie potrzeba, rozpocznie terapię. Specjalista podchodzi jednak do każdej pacjentki indywidualnie.

Zobacz także
kobieta baby blues noworodek

– Narzędziami naszej pracy są oczy i dłonie. Oceniamy całą postawę ciała, ruchomość globalną, ale też lokalną. Wspomagamy się testami diagnostycznymi oceniającymi jakość i zakres ruchu. Palpacyjnie sprawdzamy jakość tkanek, ich napięcie, ruchomość, przesuwalność, działanie układu nerwowego. Fizjoterapeuta uroginekologiczny ma również uprawnienia do pracy przezpochwowej, czyli testujemy, badamy, ale też wykonujemy terapię per vaginam. Wszystko w zachowaniu dużego szacunku do pacjentki i jej ciała oraz zasad higieny

– tłumaczy Weronika Falgowska.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może również posiłkować się obrazem USG, na którym w czasie rzeczywistym widzi zmiany w trakcie oddechu i ruchu. Pomaga też dokonać pomiarów konkretnych struktur. W trakcie terapii urofizjologicznej wykorzystywany jest sprzęt do biofeedbacku, który pomaga pacjentkom zrozumieć działanie swojego ciała i zobrazować pracę, jaką ma wykonać podczas ćwiczeń.

Mamo, zadbaj o siebie!

Kiedy rodzi się dziecko, nasze potrzeby często schodzą na drugi plan. To jednak zgubna droga, o czym przekonuje Weronika Falgowska:

– Kiedy przestaniemy dbać o swoje zdrowie, również to w obrębie miednicy, pogorszy się jakość naszego życia. Zaczniemy rezygnować z zabawy, tańca, szaleństw z dziećmi, a później z wnukami. Pojawią się wstydliwe dolegliwości,  m.in. nietrzymanie moczu, hemoroidy czy ból w kroczu. Zaczniemy żyć w bólu i dyskomforcie, a to z kolei przełoży się na nasze samopoczucie. Zawsze jest odpowiedni czas na to, by pozbyć się szkodliwych nawyków.

*Weronika Falgowska – fizjoterapeutka uroginekologiczna, z kobietami pracuje od 2015 roku. Absolwentka Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Właścicielka szkoły rodzenia „Być bliżej” i kliniki Very Vital w Osielsku/ k. Bydgoszczy. Prywatnie żona i mama czwórki dzieci.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
2
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl