Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Planer na Dobry Rok

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

śliczny chłopczyk

To pytanie zadaje sobie wiele mam. Zastanawiają się, kiedy jest ten właściwy moment i jak zrobić to w miarę bezstresowo dla dziecka i siebie. Podpowiadamy, jak odstawić dziecko od karmienia piersią w sposób łagodny i świadomy.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Będziemy szczerzy na samym początku: nie znajdziecie tu żadnej uniwersalnej rady, jak przestać karmić piersią. Nie napiszemy też, kiedy jest na to odpowiedni moment. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna.

Z doświadczenia wiemy jednak, że doradców nie brakuje. Na pewno nie raz usłyszałaś: “Jak długo zamierzasz jeszcze karmić”?, “Przecież on może już normalnie jeść, po co dajesz mu mleko”?, “Taki duży, a jeszcze mleko z piersi pije”. Te uwagi, nierzadko bardzo krzywdzące, nijak mają się do faktów.

A te są takie, że nie ma górnej granicy długości karmienia piersią ani okresu, w którym karmienie mogłoby dziecku zaszkodzić.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłącznie karmienie piersią do ukończenia przez dziecko pierwszych 6 miesięcy życia i kontynuowanie karmienia przez 2 lata lub dłużej, jeśli mama i dziecko tego chcą.

A to oznacza, że odstawienie od karmienia piersią jest wyłączną decyzją matki i/lub dziecka. Nie powinno mieć na nią wpływu to, że niemowlę ząbkuje, ma rozszerzaną dietę, idzie do żłobka, ma gorączkę albo mama wraca do pracy. Wszystko da się pogodzić, a zaprzestanie karmienia w niektórych sytuacjach, np. gdy dziecko choruje lub mocno przeżywa rozłąkę z mamą, wcale nie jest korzystne.

Pamiętajmy bowiem, że mleko mamy ma skład dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Z kolei pierś nie stanowi jedynie źródła pokarmu, ale jest też najlepszym sposobem na wycieszenie. Nie bez przyczyny to jeden z fundamentów rodzicielstwa bliskości.

Niestety kobiety mało dziś sobie ufają, zatraciły swój instynkt. Nie potrafią więc bronić się przed szkodliwymi tezami, wygłaszanymi przez osoby, które na temat karmienia piersią nie mają pojęcia

– w wywiadzie na temat długiego karmienia piersią mówi Magda Karpienia, inicjatorka działalności La Leche League (światowego autorytetu w dziedzinie laktacji) w Polsce, autorka książki „Karmienie piersią”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Natuli.

A może samoodstawienie?

Niekiedy wydaje się nam, że będziemy karmić dziecko do 18. roku życia. Jesteśmy tym zmęczone, zwłaszcza jeśli dziecko ssie pierś w nocy. To zupełnie zrozumiałe, jednak warto mieć świadomość, że… to minie.

Z czasem zauważymy, że maluch w ciągu dnia będzie rzadziej domagać się piersi. Przestanie też budzić się w nocy na karmienie (tak, to możliwe 😉 ). I pewnego dnia o nią nie poprosi. Kolejnego również.

Trzeba jednak wiedzieć, że samoodstawienie, czyli moment, w którym dziecko samo rezygnuje z picia mleka mamy, bardzo rzadko dzieje się przed 2. rokiem życia. Jednak nie każda mama chce karmić dziecko tak długo. I ma do tego prawo. Trzeba jednak pamiętać, że ta decyzja powinna być podjęta w zgodzie z samym sobą i bez oglądania się na innych.

Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią?

Chyba nikt z nas nie lubi gwałtownych zmian. Dotyczy to również dzieci. Jeśli więc chcemy zakończyć karmienie piersią, warto robić to stopniowo.

Zobacz także
masa solna

Ważne jest, by sobie i dziecku dać czas. Odstawienie od piersi to proces kończący bardzo ważny etap. Nie powinno odbywać się z dnia na dzień lub bazować na oszukiwaniu dziecka

– wskazuje Magda Karpienia.

Nie sprawdzi się więc zaklejanie sutków plastrami, smarowanie ich musztardą lub malowanie flamastrem.

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż pół roku:

  • Sprawdź, jak reaguje na mleko modyfikowane i stopniowo wprowadzaj je do diety dziecka.
  • Bądź cierpliwa. Dziecko może być rozdrażnione, niespokojne.
  • Zadbaj o zahamowanie laktacji, najlepiej naturalnie. Stopniowo odstawiaj dziecko od piersi, by otrzymały sygnał o zmniejszonym zapotrzebowaniu na mleko. Można też pić herbatę z szałwii i robić zimne okłady.

Jeśli Twoje dziecko ma od 6 do 12 miesięcy:

  • Stopniowo wprowadzaj mleko modyfikowane do diety, jednak nie zawsze jest to konieczne. W tym czasie bowiem nasza pociecha może pić np. mleko krowie lub kozie (jest najbardziej zbliżone składem do mleka kobiecego).
  • Rozważ podawanie dziecku mleka z bidonu lub z kubeczka. Wprowadzanie butelki na tym etapie nie jest konieczne.
  • Zadbaj o prawidłowe rozszerzanie diety. Włącz do jadłospisu różnorodne produkty, zwłaszcza bogate w wapń.

Gdy chcesz odstawić od piersi roczne dziecko:

  • Sama nie proponuj dziecku piersi, ale też nie odmawiaj, kiedy o nią poprosi (uwaga: ten sposób odstawienia dziecka od piersi zajmuje trochę czasu, ale jest jego najłagodniejszą formą)
  • Zrezygnuj z tych karmień, które dla dziecka są najmniej ważne. W zamian zaoferuj przekąskę, wodę lub sporą porcję tulasów 😉
  • Najtrudniej jest dziecku porzucić karmienie do snu, w nocy i z samego rana.

Sposób na odstawienie dziecka od piersi można też poszukać wspólnie z doradcą laktacyjnym.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl