Jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium?

Planer na Dobry Rok

Jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium?

próbówki w laboratorium

W laboratorium wykonuje się wiele rodzajów testów, za pomocą których można wykryć wszystkie zmiany zachodzące w naszym organizmie. Nauka oraz technologia bardzo się rozwinęły, dlatego dzisiaj już za pomocą prostego testu możemy uzyskać naprawdę wiele istotnych informacji na temat naszego zdrowia. W poniższym artykule omawiamy, jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium i w jakim celu.

Testy wymazowe i nie tylko, czyli główne kategorie testów laboratoryjnych

Oto podstawowe rodzaje testów, za pomocą których laboranci analizują materiał pobrany od pacjentów, zwierząt oraz ze środowiska.

 

Zobacz także
dzieci bawiące się nad wodą na obozie młodzieżowym

  • Testy hematologiczne – są to jedne z częściej wykonywanych testów w laboratoriach, które badają skład oraz elementy krwi m.in. czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi. Taka analiza pomaga w diagnozie chorób krwi, anemii, infekcji itp.
  • Testy wymazowe – takie testy wykonywane są na próbkach pobranych za pomocą wymazu z użyciem specjalnego wacika lub pałeczki. Wymazy mogą pochodzić z wielu miejsc na ciele, najczęściej jest to jednak gardło, nos, ucho, narządy płciowe, cewka moczowa, skóra itp. Niezbędne akcesoria do wykonania tego rodzaju testów dostępne są na https://cleanserve.pl/pl/c/Testy-wymazowe/25.
  • Testy immunologiczne – mają na celu określenie reakcji układu odpornościowego. Dzięki nim można wykryć obecne przeciwciała, antygeny oraz markery zapalne.
  • Testy hormonalne – stosuje się je w diagnostyce wszelkich zaburzeń hormonalnych.
  • Testy genetyczne – badania DNA są nieocenione w wykrywaniu wad genetycznych oraz predyspozycji do chorób dziedzicznych. Ponadto z ich pomocą można ustalić ojcostwo oraz wykonać analizę genetyczną chorób nowotworowych.
  • Testy białkowe – jest to grupa testów laboratoryjnych, z których pomocą ocenia się ilość oraz jakość różnych białek w danym organizmie. Jako, że białko jest ważnym czynnikiem regulującym poprawne funkcjonowanie organizmu, jego skład oraz ilość może ulec zmianie w stanach chorobowych. Narzędzia do wykonania testów białkowych można dostać na https://cleanserve.pl/pl/c/Testy-bialkowe/1.

Powyższa lista obejmuje jedynie kilka, głównych kategorii testów laboratoryjnych, która w rzeczywistości jest znacznie dłuższa. W przypadku pytań dotyczących konkretnego badania, najlepiej skonsultować się bezpośrednio ze specjalistą w tym zakresie.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl