Jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium?

Planer na Dobry Rok

Jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium?

próbówki w laboratorium

W laboratorium wykonuje się wiele rodzajów testów, za pomocą których można wykryć wszystkie zmiany zachodzące w naszym organizmie. Nauka oraz technologia bardzo się rozwinęły, dlatego dzisiaj już za pomocą prostego testu możemy uzyskać naprawdę wiele istotnych informacji na temat naszego zdrowia. W poniższym artykule omawiamy, jakie rodzaje testów wykonuje się w laboratorium i w jakim celu.

Testy wymazowe i nie tylko, czyli główne kategorie testów laboratoryjnych

Oto podstawowe rodzaje testów, za pomocą których laboranci analizują materiał pobrany od pacjentów, zwierząt oraz ze środowiska.

 

Zobacz także

  • Testy hematologiczne – są to jedne z częściej wykonywanych testów w laboratoriach, które badają skład oraz elementy krwi m.in. czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi. Taka analiza pomaga w diagnozie chorób krwi, anemii, infekcji itp.
  • Testy wymazowe – takie testy wykonywane są na próbkach pobranych za pomocą wymazu z użyciem specjalnego wacika lub pałeczki. Wymazy mogą pochodzić z wielu miejsc na ciele, najczęściej jest to jednak gardło, nos, ucho, narządy płciowe, cewka moczowa, skóra itp. Niezbędne akcesoria do wykonania tego rodzaju testów dostępne są na https://cleanserve.pl/pl/c/Testy-wymazowe/25.
  • Testy immunologiczne – mają na celu określenie reakcji układu odpornościowego. Dzięki nim można wykryć obecne przeciwciała, antygeny oraz markery zapalne.
  • Testy hormonalne – stosuje się je w diagnostyce wszelkich zaburzeń hormonalnych.
  • Testy genetyczne – badania DNA są nieocenione w wykrywaniu wad genetycznych oraz predyspozycji do chorób dziedzicznych. Ponadto z ich pomocą można ustalić ojcostwo oraz wykonać analizę genetyczną chorób nowotworowych.
  • Testy białkowe – jest to grupa testów laboratoryjnych, z których pomocą ocenia się ilość oraz jakość różnych białek w danym organizmie. Jako, że białko jest ważnym czynnikiem regulującym poprawne funkcjonowanie organizmu, jego skład oraz ilość może ulec zmianie w stanach chorobowych. Narzędzia do wykonania testów białkowych można dostać na https://cleanserve.pl/pl/c/Testy-bialkowe/1.

Powyższa lista obejmuje jedynie kilka, głównych kategorii testów laboratoryjnych, która w rzeczywistości jest znacznie dłuższa. W przypadku pytań dotyczących konkretnego badania, najlepiej skonsultować się bezpośrednio ze specjalistą w tym zakresie.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl