Rowerek. Jak dobrać do wieku dziecka, aby spełniał swoje zadanie? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Rowerek. Jak dobrać do wieku dziecka, aby spełniał swoje zadanie?

Planer na Dobry Rok

Rowerek. Jak dobrać do wieku dziecka, aby spełniał swoje zadanie?

dziewczynka na rowerze

Wybór dobrego roweru dla pociechy może okazać się nie lada wyzwaniem dla rodzica. Istnieje ogrom czynników, na które należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję w kwestii odpowiedniego roweru dla dziecka. Ważny jest wzrost, wiek, a także dotychczasowe umiejętności oraz preferencje młodocianego rowerzysty. Sprawdź, co warto wiedzieć, decydując się na zakup jednośladu dla malucha!

Jazda na rowerze — od kiedy jej uczyć?

Zwykle pierwsza myśl o rowerze pojawia się w momencie, kiedy dziecko ma 2-3 lata. Są jednak i takie dzieci, które nie chcą zbyt wcześnie siadać na rower, dlatego pojazd ten pojawia się w ich życiu dopiero ok. 4-5 roku życia. Jak określić, czy dany moment jest tym odpowiednim, aby dziecko wsiadło na rower?

Oto parę ważnych czynników:

  • gotowość emocjonalna — ważne jest, by dziecko było szczerze zainteresowane jazdą, a nie ulegało wyłącznie presji rodziców. Dziecko powinno mieć też świadomość, że nauka jazdy na rowerze wiąże się ściśle z upadkami i wyzwaniami. Maluch musi skoncentrować się na zdobywaniu nowych umiejętności oraz wspinaniu się po szczeblach w temacie jazdy rowerem;
  • rozwój motoryczny — dziecko musi przede wszystkim samodzielnie chodzić, kontrolować swoje ruchy, a także powinno umieć utrzymać równowagę, dzięki czemu będzie mogło poruszać się na jednośladzie.

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Oznacza to, że nie można oczekiwać od malucha, że tuż po ukończeniu 2. roku życia nagle będzie gotowe do jazdy na rowerze. Rodzic musi przede wszystkim wykazać się cierpliwością oraz wsparciem. Kluczowe może się też okazać wybranie odpowiedniego roweru — dopasowanie pojazdu do możliwości dziecka.

Jak dobrać rower do wieku dziecka? Rozmiar kół najważniejszy?

Zastanawiasz się, jak dobrać rower do wieku dziecka? Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu dziecka? Rowerek dla 2-latka to pojazd na kołach 12″, natomiast rowerek dla 3-latka może mieć już koła wielkości 14″. Wiele zależy od tego, jaki wzrost ma dziecko oraz ile wynosi długość wewnętrzna nogi.

Kupując rower z kołami 12″, wzrost dziecka powinien oscylować między 80-100 cm, a długość wewnętrzna nogi nie będzie przekraczać 40 cm. Jeśli rower ma koła 14″, prawdopodobnie wzrost dziecka oscyluje pomiędzy 95 a 110 cm, z kolei długość wewnętrzna nogi to ok. 50 cm.

Zazwyczaj dzieci te chętniej sięgają po rowerek biegowy, aniżeli standardowy rower dziecięcy z kółkami bocznymi oraz pedałami. Takie dzieci uczą się dopiero panowania nad pojazdem oraz utrzymywania równowagi, aniżeli pedałowania. Z pewnością przyda się do tego lekki rower — waga pojazdu również powinna być brana pod uwagę w wyborze roweru.

Zobacz także
psychoterapia rozmowa z psychologiem

Czy koniecznością jest nauka na rowerku biegowym?

Rower dla dziecka to niezmiernie ważny wybór, nad którym każdy rodzic powinien się pochylić. Rowery wyposażone z pedały to oczywistość, jednak bardzo dobrą opcją dla dzieci, które dopiero będą uczyć się łapać równowagę, są rowerki biegowe. Ich fenomen nie powstał z niczego.

Przede wszystkim rowerki te gwarantują doskonałą zabawę dzieciom, są dopasowane idealnie do predyspozycji małych dzieci, a ponadto są bardzo kolorowe i aż chce się na nie wsiąść. Są doskonałą alternatywą dla rowerków z bocznymi kółkami — nie uczą jedynie jeździć, ale przede wszystkim uczą równowagi, która jest niezbędna we wszystkich pojazdach jednośladowych. Warto postawić na samym początku na rowerek biegowy dla dziecka!

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl