BLW – co to znaczy?
Z tego artykułu dowiesz się:
BLW to metoda rozszerzania diety dzieci, która zakłada samodzielne jedzenie przez malucha, dzięki czemu to ono samo steruje tym procesem. Pomija papki i karmienie łyżeczką. Jakie zalety ma dieta BLW? I czy jest bezpieczna?
BLW – co to jest?
Zwolennicy tego sposobu karmienia najmłodszych wskazują, że jest ono doskonałą nauką i ogromnym krokiem ku samodzielności w sferze żywieniowej. Dziecko na początku uczy się precyzyjnego chwytania (tzw. chwytu szczypcowego) i kierowania pokarmu do ust. Rozwija przy tym zmysły, jedzenie bowiem ma nie tylko jakiś smak, ale i barwę, kształt, zapach, konsystencję. Maluch dowiaduje się, co to jest chrupkość, suchość, soczystość.
→ Przeczytaj również: Karmienie piersią – jakie ma zalety?
Metoda BLW pozwala bardzo łagodnie przejść od mleka do pokarmów stałych. Eksperci przekonują też, że to dobry sposób na wyeliminowanie ryzyka bycia niejadkiem wśród najmłodszych.
BLW: co oznacza w praktyce?
Zamiast zupki jarzynowej w postaci zmiksowanych warzyw dajemy dziecku na tacy warzywa, które zjadłoby w tej zupce, ale pokrojone w łatwe do chwytania słupki lub niewielkie kawałki, z którymi maluch poradzi sobie samodzielnie.
Metoda BLW: jedzenie, które cieszy!
Na początku rozszerzanie diety BLW to przede wszystkim zabawa, jednak po kilku miesiącach możemy być pewni, że zamiast na podłodze, przygotowane posiłki będą niemal w całości trafiły do małej buźki.
Dziecko potrzebuje czasu na naukę. Wypluwanie, zabawa jedzeniem, rozrzucanie, zgniatanie, rozsmarowywanie itd. – to wszystko są elementy poznawania nowych pokarmów. To również bardzo ważne doświadczenie sensoryczne
– tłumaczy dr Małgorzata Jackowska, dietetyczka i autorka książki “Niejadki i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie”.
To, że dziecko bawi się jedzeniem, nie oznacza, że nie chce go jeść. Oznacza to raczej, że ćwiczy sprawność swoich rączek
– dodaje.
Jej kolejną zaletą jest celebracja wspólnych posiłków. Do stołu należy zasiadać razem, ucząc dziecko jedzenia w rodzinnym gronie.
Pozwolenie dziecku na samodzielny wybór tego, co zje, wpływa na jego optymalny, wielostronny i harmonijny rozwój. Przyrządzając posiłki w łatwej do ugryzienia i połykania formie, umożliwiamy maluchowi stopniowe rozwijanie mięśni języka, podniebienia oraz przełyku. Takie ćwiczenia już od najmłodszych lat niezwykle efektywnie wpływają na szybszy i lepszy rozwój aparatu mowy
– w książce “Metoda żywieniowa BLW. Daj dziecku wybór” piszą Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska. I dodają:
BLW to świetny początek nowej żywieniowej przygody odbywającej się w maturalnym dla dziecka czasie. Maluch ma poznawać, odkrywać świat nowych pokarmów, a nie się nimi najadać! Podkreślamy kolejny raz z całą mocą – do szóstego miesiąca to mleko matki lub modyfikowane nadal pozostaje głównym źródłem energii i składników odżywczych
→ Przeczytaj również: Kaszki dla dzieci. Czym się kierować przy ich wyborze?
BLW – od kiedy?
Warunkiem koniecznym, by rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych jest samodzielne siedzenie dziecka. Najczęściej ten etap rozwoju przychodzi około 6. miesiąca życia, jednak nie jest to regułą. Towarzyszy mu niezwykła ciekawość świata, chęć nauki i poznawania otoczenia.
→ Zobacz przepis na zupę marchewkową z soczewicą
Dziecko potrafi już ponadto chwytać paluszkami i kierować rękę do buzi. Organizm malca jest przygotowany do przyjęcia innych niż mleko posiłków, choć to ono nadal będzie dominowało w jego diecie.
Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że dziecko jest gotowe do poznawania nowych smaków jest jego zaglądanie do naszego talerza. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie naszymi posiłkami, to może być dla nas sygnał, że czas zacząć rozwijać się w sferze żywieniowej.
→ Przeczytaj również: Dieta roślina dla dzieci. Czy jest zdrowa?
BLW – jak zacząć?
Na początku stosowania metody BLW dziecko będzie traktowało jedzenie jako zabawę i dobrą okazję do eksperymentowania. Nie należy oczekiwać, że nasza pociecha zje cały przygotowany posiłek. Będzie to raczej próba lizania, ssania, potem żucia, a na końcu przełykania.
W chwili stawiania pierwszych kroków na polu metody BLW przygotowywanie posiłków będzie niezwykle proste. Powinny one składać się z jednego składnika, by móc wyeliminować warzywa lub owoce wywołujące u dziecka alergię. Później możemy urozmaicać potrawy. Gdy dziecko poznaje pokarmy stałe dobrze jest mu to ułatwić, choćby poprzez pokrojenie warzyw (od nich najlepiej zacząć) w słupki lub paski o długości ok. 5-6 cm. W późniejszym okresie można przygotować talarki lub kuleczki, np. z kaszy jaglanej.
Metoda BLW a niedobory żelaza
Najczęściej spotykanym niedoborem u niemowląt jest niedobór żelaza. Około 6. miesiąca życia w organizmie wyczerpują się jego zapasy zgromadzone w czasie ciąży. Dlatego tak ważne jest, by w diecie dziecka pojawiały się produkty bogate w ten pierwiastek.
Niekiedy można usłyszeć, że w przypadku niedoboru żelaza metoda BLW nie jest wskazana. Stąd opracowano jej zmodyfikowaną wersję – BLISS (ang. Baby-Led Introducion to SolidS).
Główna modyfikacja, jaką wprowadza BLISS, polega na tym, żeby w każdym posiłku zaproponować dziecku przynajmniej jeden produkt o wysokiej wartości energetycznej oraz minimum jeden produkt o wysokiej zawartości żelaza. Poza tym podawane produkty należy dostosować do umiejętności rozwojowych dziecka, co ma ograniczyć ryzyko krztuszenia
– podpowiadają Magdalen Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska.
Czy metoda BLW jest bezpieczna?
Mówiąc o metodzie BLW, nie sposób pominąć najczęstszej obawy rodziców, która często powstrzymuje ich przed serwowaniem najmłodszym posiłków w ramach założeń baby-led weaning. Mowa o zadławieniu, a raczej krztuszeniu, bo pojęcia te są często mylone.
→ Przeczytaj również: Problemy z jedzeniem u dziecka. Z czego mogą wynikać?
Krztusi się czy dławi?
Krztuszenie jest prawidłową obronną reakcją organizmu. Przejawia się odruchem wymiotnym, kaszlem i wypychaniem języka do przodu. Pojawia się wówczas, gdy kawałki jedzenia są zbyt duże i maluch nie jest w stanie ich przełknąć. W przypadku dorosłych do krztuszenia się dochodzi, gdy pokarm znajduje się w tylnej części języka, a stąd już prosta droga do dróg oddechowych i dławienia się, a więc stanu, gdy owe drogi zostaną całkowicie zablokowane.
W przypadku dzieci (a szczególnie tych najmłodszych) odruch wymiotny uruchamia się, gdy pokarm jest znacznie bliżej przedniej części języka. Jeśli dziecko przyjmuje odpowiednią pozycję (siedzi wyprostowane), wówczas z pewnością poradzi sobie samo z wypchnięciem jedzenia do przodu. Na pewno nie należy mu w tym pomagać, choć na początku trudno jest zachować stoicki spokój. Trzeba mieć jednak na uwadze, że „pomoc” poprzez poklepywanie po plecach, podnoszenie dziecku rąk, a nawet wywracanie go do góry nogami, może doprowadzić do tragedii.
Interwencji z pewnością potrzebuje dziecko, który się dławi, wówczas bowiem dochodzi do całkowitego zablokowania dróg oddechowych, co uniemożliwia oddychanie. Objawem dławienia się jest cisza (brak kaszlu), z ust nie może wydobyć się żaden dźwięk. Maluch ponadto szeroko otwiera oczy i usta, jest czerwone, a nawet sine. Może energicznie machać kończynami, a nawet podskakiwać.
Metoda BLW – zasady
Najistotniejsze jest, by przygodę poznawania nowych smaków metodą BLW rozpocząć dopiero wtedy, gdy dziecko samodzielnie i stabilnie siedzi w foteliku przeznaczonym do karmienia lub na kolanach osoby dorosłej. Nie wolno karmić dziecka w pozycji półleżącej, np. w bujaczku lub foteliku samochodowym.
Czynnikiem sprzyjającym zadławieniu jest również wkładanie jedzenia do buźki dziecka. Gdy maluch je samodzielnie, sprawuje kontrolę nad tym, w jakiej ilości i w jakim czasie kieruje pokarm do ust. Warto mu zaufać!
Bałagan, który zaprocentuje
Obrazy przywoływane w ramach informacji o metodzie BLW są najczęściej jednoznaczne: rozszerzanie diety to akceptacja jedzenia, które wylądować może praktycznie wszędzie. Nie można jednak wymagać od dziecka, by od samego początku jadło, zachowując porządek. Można ułatwić sobie sprzątanie, choćby poprzez ułożenie pod fotelikiem do karmienia dużego ręcznika. Warto również pamiętać, by w pobliżu nie znajdował się żaden dywan czy chodnik.
Najlepszym sposobem na jedzenie lądujące na podłodze jest jednak … pies, którego żołądek z nauki dziecka wiele skorzysta. Malucha z kolei warto ubrać w fartuszek lub nakładany na rączki śliniak, a w czasie upalnego lata – wystarczy sama pieluszka.
Metoda BLW jest ceniona przez specjalistów, którzy dostrzegają w jej założeniach wiele zalet dla ogólnego rozwoju dziecka. Stawianie pierwszych kroków w sferze żywieniowej jest przecież krokiem milowym w życiu naszej pociechy. Warto zadbać, by był to czas wyjątkowy i w pełni radosny, a możemy być pewni, że jedzenie stanie się dla naszego dziecka przyjemnością.