Kalendarz adwentowy. Jak go zrobić? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kalendarz adwentowy. Jak go zrobić?

Planer na Dobry Rok

Kalendarz adwentowy. Jak go zrobić?

kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy, który umila czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, sprawia wiele radości dzieciom i dorosłym. Może mieć charakter religijny i świecki. Podpowiadamy, jak go zrobić i co włożyć do kalendarza adwentowego.

Kalendarz adwentowy. Skąd się wziął?

Kalendarz adwentowy, podobnie jak tradycja ubierania choinki, przyszedł do nas z Niemiec, a dokładniej z kręgów religii protestanckiej. Materiały archiwalne wskazują, że był popularny w XIX wieku, jednak historia odliczania czasu do świąt na pewno jest dłuższa. Jego pierwowzorem było choćby stawianie kredą kresek na drzwiach, począwszy od 1 grudnia, by ludzie (nierzadko niepiśmienni) wiedzieli, kiedy świętować narodziny Jezusa.

Z czasem kalendarze adwentowe zaczęto drukować i wręczać dzieciom 6 grudnia (stąd bywały nazywane kalendarzami mikołajkowymi), jednak ich popularność zahamowała II wojna światowa. Ale co ciekawe, już w okresie międzywojennym do niektórych zaczęto dokładać kawałki czekolady. I właśnie w takiej formie reklamuje się je dzisiaj. Już w listopadzie na sklepowych półkach pojawiają się kalendarze adwentowe z okienkami, w których są czekoladki, ale nie tylko!

→ Przeczytaj również: Prezenty pod choinkę na ostatnią chwilę do 50 zł

By umilić czas oczekiwania dorosłym, duże firmy zaczęły produkować kalendarze adwentowe z herbatą, skarpetkami, kosmetykami czy biżuterią.

chłopiec przy kalendarzu adwentowym

Kalendarz adwentowy dla dziecka: DIY

Choć kalendarze adwentowe można dziś kupić w każdym markecie lub zamówić w sieci, coraz popularniejsze stało się ich samodzielne robienie. Pozornie nie jest to trudne zadanie, wymaga jedynie odrobiny pracy i czasu.

Oto nasze podpowiedzi, jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka

  • Pomyśl, jak ma wyglądać. Możesz wykorzystać niewielkie woreczki, zbudować choinkę z rolek po papierze toaletowym lub kupić specjalne tekturowe domki.
  • Teraz czas na karteczki z zadaniami. Zapisz je na świątecznym papierze lub kolorowych kartkach i ozdób w bożonarodzeniowym klimacie. Mogą to być takie wyzwania jak: Upieczcie pierniki; Zróbcie łańcuch na choinkę z bibuły lub kolorowego papieru; Przygotujcie kakao z piankami; Przygotujcie kulki dla ptaków i zawieście je na balkonie lub w ogrodzie; Wytnijcie śnieżynki z papieru i zawieście je przy oknie.
  • Możesz też zrobić karteczki z bożonarodzeniowymi ciekawostkami i wymieszać je z zadaniami, np. Czy wiesz, że w Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa.
  • Dobrym pomysłem jest też dołączenie drobnego upominku, np. 6 grudnia. Możesz ukryć go w domu lub w ogrodzie, a do okienka kalendarza włożyć mapę lub wskazówki, z pomocą których dziecko odnajdzie prezent.

Same podpowiedzi, jak zrobić kalendarz adwentowy to nie wszystko. Potrzebujesz też trochę czasu na przygotowanie takiej ozdoby, ale spróbujemy przekonać cię, że warto!

  • Zrobisz wyjątkową ozdobę, która zawieszona w centralnym punkcie domu umili waszej rodzinie czas oczekiwania na święta.
  • Przypomnij sobie, jak samemu oczekiwałeś na Boże Narodzenie. Warto kultywować tę tradycję!
  • Zadania umieszczone w kalendarzu pozwolą wam spędzić wspólnie czas.
  • Pokażesz dziecku, że nie wszystko trzeba kupować, np. ozdoby świąteczne zrobione w domu są równie piękne!

Pomysły na kalendarz adwentowy

Jeśli nie masz czasu, możesz kupić gotowe kartki z zadaniami i ciekawostkami. W sieci znajdziesz podpowiedzi, gdzie można kupić kalendarz adwentowy.

Miłośnikom Gruffalo (ale nie tylko!) polecamy również wyjątkową publikację: “Gruffalo i przyjaciele. Kalendarz adwentowy” od Wydawnictwa Tekturka. Zawiera 24 książeczki oparte na bestsellerach „Gruffalo”, „Miejsce na miotle”, „Ślimak i wieloryb” i wielu innych autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera.

Zobacz także
język angielski dla dzieci zajęcia dodatkowe

Publikacja jest sporych rozmiarów (35,5 x 54 cm). W każdej z 24 kieszonek jest niewielka książeczka, a w niej łamigłówki, gry, kolorowanki, wierszyki i piosenki. To drobiazg, ale dla dziecka, zwłaszcza fana Gruffalo, to mnóstwo pozytywnych emocji. Razem możecie rozwiązywać zadania, uczyć się wierszyków czy śpiewać piosenki.

A skoro już o książkach mowa, to do kalendarza adwentowego w ramach drobnego prezentu można dołączyć nowości wydawnicze o tematyce świątecznej. Tu sprawdzą się takie tytuły jak:

  • Święta Hani i Stasia” – książeczka z okienkami, która przybliża małemu dziecku świąteczne tradycje.
  • Niuniuś czeka na święta” – historyjki obrazkowe o świątecznych emocjach małego dziecka.
  • Świąteczne opowieści Krasnalka” – trzynaście baśniowych historii o świątecznych obyczajach i magii świąt.
  • Operacja Szopka“! – pełna absurdalnego humoru, ale też ciepła i miłości książka o tym, jak uratować Boże Narodzenie, idealna dla dzieci w wieku 9-12 lat.
  • Jano i Wito uczą mówić CZ. Czerwona czapka” – książka, która nie tylko pomoże nieco starszym dzieciom ćwiczyć wymowę głoski „cz”, ale też poczuć magię świąt i wartość pomocy ofiarowanej drugiemu człowiekowi.
  • Ile jeszcze do Gwiazdki?” – odkryj, co było największą świąteczną niespodzianką dla niedźwiedzia i jego przyjaciół z lasu.
  • Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata” – książka, która opowiada o najróżniejszych zwyczajach: tych związanych z nadejściem nowego roku czy zjawiskami zachodzącymi w naturze, przybliża ważne święta religijne oraz radosne karnawały.

Kalendarz, adwent i świąteczny klimat

Co to jest adwent?

Adwent (łac. adventus – przyjście) to czas oczekiwania, które w kościele katolickim ma podwójny wymiar. To czas przygotowania do obchodów Uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspomina się pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię. To też przypomnienie o oczekiwaniu na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent nie ma stałego początku kalendarzowego – zaczyna się zawsze w niedzielę pomiędzy 27 a 3 grudnia. Z kolei odliczanie z kalendarzem adwentowym zwyczajowo zaczyna się 1 grudnia.

Ile trwa adwent?

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie trwa przez cztery tygodnie. Obejmuje cztery niedziele, które symbolizują cztery świece na wieńcu z zielonych gałązek.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
1
Świetny
1
Uwielbiam
1
Zwariowany
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl