Stolik dla dziecka. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Gdy dziecko zaczyna być coraz bardziej mobilne i samodzielne, przychodzi czas na zmianę mebli w jego pokoju z tych niemowlęcych na te dla starszych. Oprócz mebli służących do spania i przechowywania musimy pomyśleć o meblach, które będą służyły do rysowania, układania klocków czy zabawy siedzącej. Dzisiaj wybieramy stolik i krzesło dla dzieci. Podpowiemy, czym się kierować podczas zakupów.
Wiek dziecka
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy zakupić pierwszy zestaw składający się ze stolika i krzesełka. Rodzice maluchów są w tej komfortowej sytuacji, że przed nimi jeszcze długi czas aż dziecko pójdzie do szkoły i będzie musiało więcej czasu spędzać w wymuszonej pozycji siedzącej.
Wskazane jest to, aby dzieci jak najwięcej czasu spędzały podczas zabaw ruchowych. Pierwszy komplet mebli wybierany jest zazwyczaj w momencie ukończenia przez dziecko półtora roku. Wtedy zazwyczaj już samodzielnie siedzi i stoi.
Na początku nowe meble będą ozdobą pokoju, ale gdy dziecko już się przyzwyczai do nowych aktywności, z pewnością zacznie interesować się stolikiem oraz odpoczywać, siedząc na krześle. Pamiętajmy o tym, by stolik wraz z krzesełkiem znajdował się w miejscu dostępnym dla dziecka. Z czasem dziecko samo zacznie swoje zabawy przenosić na stolik i nauczy się, że warto usiąść właśnie przy nim podczas rysowania czy zabawy klockami. Warto zwrócić uwagę na to, że im meble będą dla dziecka wygodniejsze, tym chętniej będzie chciało z nich korzystać i spędzać czas.
Jakość
Wybierając meble dla swojego dziecka, kierujmy się przede wszystkim jakością i wykonaniem mebli. Pamiętajmy, że stolik będzie narażony na kontakt z wodą podczas malowania farbami czy też zarysowaniami od klocków.
Meble muszą być dostosowane do wieku dziecka. W innym wypadku dziecko będzie narażone na niewygodę oraz niebezpieczeństwo. Młodsze dzieci nie mają jeszcze wykształconej koordynacji ruchowej, w związku z czym często się przewracają i nie potrafią jeszcze utrzymać prawidłowej pozycji siedzącej. Odpowiednio dobrane krzesełko z pewnością im to ułatwi.
Stolik, jak już wcześniej wspomnieliśmy, musi być dobry jakościowo. Blat jest jego najważniejszym elementem. Brzegi blatu muszą być łagodnie zakończone i najlepiej zaokrąglone. Stoliki dla dzieci nie mogą mieć ostrych kantów, wystających śrubek czy drzazg. Stoliki drewniane dla dzieci muszą posiadać odpowiednią wysokość blatu, tak by dziecku łatwo było z niego korzystać. Musimy też zwrócić uwagę na wielkość blatu. Dzięki temu dziecko samo będzie inicjowało zabawy przy nim podczas rysowania, układania klocków czy puzzli.
Czym się kierować podczas wyboru stolika?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że cały zestaw mebli jest dla dziecka, a nie dla rodzica. Coś, co może podobać się rodzicowi, dziecku może nie przypaść do gustu. Jeżeli zależy nam na tym, by zakup stolika nie wiązał się ze zbyt dużymi kosztami, dostępne w sprzedaży są stoliki drewniane dla dzieci rosnące razem z nimi. W miarę upływu czasu i wzrostem dziecka podnosimy jego blat. Wtedy musimy tylko skupić się na wymianie krzesła przystosowanego do wieku naszego dziecka.
Artykuł zewnętrzny