Czytanie książek. Jak zachęcić dziecko?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czytanie książek to wspaniała przygoda. Być może brzmi to górnolotnie, jednak wiele dzieci, dzięki odkryciu odpowiednich tytułów, chętnie sięga po słowo pisane. Warto jednak uzmysłowić sobie, że na początku czytanie to duży wysiłek. Zdarza się więc, że dziecko się zniechęca i odkłada książkę na półkę. Jak tego uniknąć? W jaki sposób zachęcić nasza pociechę do wejścia w literacki świat?
Czytanie książek. Dlaczego warto?
Kiedy czytamy książkę, mózg pracuje na wysokich obrotach. Budzą się uśpione komórki nerwowe, tworzą dodatkowe połączenia różnych obszarów mózgu, rodzą się nowe skojarzenia. Dowiedziono, że skupienie się na lekturze pozytywnie wpływa na zmianę nastroju. Uspokaja, wycisza i łagodzi stres.
W przypadku najmłodszych książki mają szczególne znaczenie. Powinny być obecne w ich życiu od pierwszych chwil. To dzięki dobrze dobranym książeczkom maluszek poznaje świat i porządkuję wiedzę o nim. Czytanie dzieciom wspomaga moralny i intelektualny rozwój, m.in. wspiera rozwój mowy i wzbogaca słownictwo. Uczy też rozpoznawać emocje i radzić sobie w trudnych chwilach.
Nieprzypadkowo literaturę określa się często mianem „przewodniczki życia”. Wskazuje drogę zasad i wartości, wspomaga proces kształtowania się osobowości, pobudza wyobraźnię, rozwija wiedzę o świecie, przyczynia się do doskonalenia charakteru. Pewnie dlatego starożytni Grecy nazywali swoje biblioteki „lecznicami duszy”
– w wywiadzie dla naszego portalu mówiła dr Wanda Matras-Mastalerz, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. I dodaje:
Literatura sprawia, że dziecko – w wyniku identyfikacji – przeżywa emocje razem z bohaterami utworów, a jednocześnie może obserwować swoje reakcje intelektualne (poznawcze) i emocjonalne. Dzięki temu, rozwija samoświadomość i powiększa wiedzę o sobie i otaczającym świecie.
Badania pokazują, że dzieci, które regularnie sięgają po książki, lepiej się uczą. Szybciej zapamiętują fakty, kojarzą je i łączą w logiczną całość. Nauka języków obcych idzie im płynniej. Są też bardziej twórcze i pomysłowe. Czytanie ponadto bardzo dobrze wpływa na wyobraźnię. Uczy empatii i pozwala lepiej zrozumieć wartości takie jak uczciwość i odpowiedzialność.
Polecamy książki o emocjach dla przedszkolaków. Starszym dzieciom być może do gustu przypadną książki o ciele człowieka. Mamy też coś dla miłośników psów. Wszystkie tytuły zostały sprawdzone na naszych redakcyjnych czytelnikach 😉
Czytasz? Dajesz dobry przykład!
W świecie pełnym ekranów i rozrywki, czytanie książek bywa uznawane za przeżytek i przykry obowiązek. Są dzieci, które kontakt z literaturą zaczynają mieć dopiero przy okazji nauki czytania w zerówce lub w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zdaniem ekspertów to za późno i może to skutkować nie tylko trudnościami w nauce czytania, ale też problemami w szkole.
Im mniej dziecko czyta, tym trudniej mu opanować tę umiejętność. A to wcale nie jest proste. Jak zatem wspierać swoją pociechę? Oto 10 wskazówek, które pomogą dziecku w nauce czytania.
- Nie zniechęcaj dziecka do czytania książek. Nie łącz ich z dużym wysiłkiem i nudą.
- Nie traktuj nauki czytania jako przykrego obowiązku. Bądź spokojnym przewodnikiem. Nie krzycz i nie irytuj się, kiedy dziecko czyta powoli.
- Bawcie się czytaniem! Czytajcie z podziałem na role, raz głośno, raz cicho. Możecie też śpiewać czytany tekst.
- Czytajcie na zmianę, np. po jednym zdaniu.
- Porozmawiajcie o czytaniu. Przypomnij sobie Twoje ulubione książki z dzieciństwa, a jeśli nadal masz je w swojej biblioteczce, przeczytajcie ją wspólnie. Odwołaj się do doświadczeń dziecka, wskazując, że wszystkiego trzeba się kiedyś nauczyć. Z czytaniem jest jak z jazdą na rowerze. Na początku jest trudno, ale później to jedna ze wspanialszych przygód.
- Nigdy nie czytajcie pod presją albo wtedy, gdy dziecko jest głodne lub złe.
- Wykorzystujcie codzienne czynności do nauki czytania. Poproś dziecko, by przeczytało listę składników potrzebnych do upieczenia Waszego ulubionego ciasta.
- Napisz do dziecka list. Na początek niech składa się z 2-3 zdań. Dziecko na pewno z radością je przeczyta. Możesz też zredagować zaproszenie, np. na lody.
- Czytajcie nie tylko w domu. Możecie zabrać książkę na spacer, plac zabaw lub na plażę.
- Regularnie odwiedzajcie bibliotekę. W wielu z nich organizowane są zajęcia dla dzieci. To świetna okazja do obcowania z książkami.
Literackie rytuały
Niezwykle ważne jest też dawanie dobrego przykładu. Jeśli dziecko będzie widziało nas z książką, z dużym prawdopodobieństwem samo też będzie chciało po nią sięgnąć. To my modelujemy zachowania naszych pociech. Pokazując, że czerpiemy radość z obcowania z literaturą i jest to nasz sposób na spędzenie wolnego czasu, dziecko będzie korzystało w przyszłości z tego wzorca.
Bardzo istotne jest też dawanie dziecku wyboru. Już dwulatek potrafi wskazać swoją ulubioną bajeczkę. Pozwólmy mu na to i czytajmy mu ją nawet po kilka razy dziennie, jeśli tego właśnie chce. Choć nam wydaje się to męczące, ma sens: dziecko w ten sposób utrwala sobie poznane słownictwo. Z czasem potrafi samo dokończyć zdanie albo wie, że pominęliśmy jakiś wyraz. To dowód na to, że maluch nas słucha i czerpie z czytania maksimum korzyści.
Niech czytanie książek stanie się rodzinnym rytuałem. Dobrze sprawdza się sięganie po bajkę wieczorem lub przed drzemką. Niech to będzie wasz czas, kiedy to rodzic czyta dziecku, a maluch słucha i zadaje pytania. Porozmawiajcie też o tym, o czym usłyszeliście. Jeśli będziecie o tym pamiętać codziennie, z całą pewnością to zaprocentuje. To też ważny czas dla was: na bycie z dzieckiem tu i teraz, bez włączonego telewizora i wiadomości przychodzących na telefon komórkowy.