Książka dla dzieci na Boże Narodzenie. Co czytać przed świętami? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Książka dla dzieci na Boże Narodzenie. Co czytać przed świętami?

Planer na Dobry Rok

Książka dla dzieci na Boże Narodzenie. Co czytać przed świętami?

choinka z książek na Boże Narodzenie

Książka dla dzieci potrafi być magiczna: wprowadza w nastrój, uczy empatii i tłumaczy zawiłe niekiedy świąteczne obyczaje. Warto czytać ją wspólnie z naszą pociechą, by pomóc jej zrozumieć, czym są święta Bożego Narodzenia. A może przy okazji sami odnajdziemy w niej nutkę zimowej magii? 

Książka dla dzieci na święta. Dlaczego warto?

Święta to magiczny czas. W tym okresie mamy więcej zrozumienia dla innych, chętnie też dzielimy się tym, co mamy i zwracamy uwagę na słabszych. To też okres oczekiwania na wspólną celebrację Bożego Narodzenia.

I nawet jeśli na obok odsuniemy religijny wymiar tego święta, pozostają nam spotkania z bliskimi, radość z prezentów, wspólne pieczenie pierników i ubieranie choinki. Do tej listy warto dołożyć czytanie pięknie ilustrowanych książek, które mają edukacyjny wymiar i niosą ze sobą ważne przesłanie. A które z tytułów szczególnie polecamy?

→ Przeczytaj również: Czytanie książek. Jak zachęcić dziecko?

Jak książka dla dziecka na Boże Narodzenie?

“Święty Mikołaj i Śnieżynka, która spadła mu z nieba” (Nasza Księgarnia)

To trzecia część serii o Świętym Mikołaju (dwie poprzednie to “Nowa praca Świętego Mikołaja” i “Święty Mikołaj bierze nadgodziny”), która pokazuje tytułowego (i doskonale nam znanego) bohatera w zupełnie innym świetle.

Otóż zakochuje się w Beci, a owocem tego związku jest Śnieżynka. Kłopot w tym, że Mikołaj nie ma pojęcia, jak dogadać się z córką. Ta mała istotka przewróciła jego życie do góry nogami. I choć tata bardzo ją kocha, ma niewiele czasu, by spędzać z nią czas, bo “kiedy tylko kończył nocną zmianę w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, zamykał się w swojej wyciskalni pomysłów”.

Dziewczynka jednak czeka. I jest bardzo onieśmielona, że jej tatę zna cały świat, a ona sama jest dla niego zagadką. Czy to się zmieni? I czego dziewczynka nauczy dorosłego mężczyznę?

Ta pełna wzruszeń historia będzie idealna dla dzieci od 6. roku życia. Z humorem, napisana prostym językiem i uzupełniona humorystycznymi grafikami sprawdzi się jako bajka nie tylko na świąteczny czas.

“Świętujemy cały rok. 36 świąt z różnych stron świata” Joanny Kończak (Nasza Księgarnia)

To książka odpowiednia dla starszych dzieci, która pokazuje, czym jest świętowanie i tradycja. Autorka zabiera czytelników w niesamowitą podróż po całym świecie i pokazuje, jak ludzie witają nowy rok, obchodzą karnawał i upamiętniają ważne wydarzenia historyczne. Tłumaczy, jak obchodzi się święta związane z naturą i jak upamiętnia się zmarłych.

Boże Narodzenie nie zajmuje tu centralnego miejsca. Jest zaledwie ułamkiem całości, jednak z tej opowieści możemy dowiedzieć się, jak dawniej wyobrażano sobie Świętego Mikołaja, dlaczego świętujemy akurat 25 i 26 grudnia oraz skąd wzięła się u nas tradycja ubierania choinki. Możemy też poznać bożonarodzeniowe zwyczaje z innych zakątków świata. Zainteresowanych tematem odsyłam do książki “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Moniki Utnik.

Co czytać dziecku na Boże Narodzenie?

“Niuniuś czeka na święta” (Wydawnictwo Natuli)

To książka idealna dla przedszkolaków i… ich rodziców. Najmłodsi mogą dzięki niej zrozumieć, o co z tymi świętami chodzi. Dlaczego ubieramy choinkę i pieczemy pierniki? W jakim celu wysyła się karki pocztowe? I czy na wszystko naprawdę trzeba czekać?

A dlaczego i rodzice wyciągną z tej lektury coś wartościowego? Dlatego, że za każdą z historii kryje się głębszy sens. Mamy tu opowieść o światełkach, która pokazuje zachwyt i rozczarowanie. Są i świąteczne życzenia, za którymi kryje się przesłanie o zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Niuniuś piecze pierniki, ubiera świąteczne drzewko, czeka na prezenty, ale też uczy się cierpliwości i poczucia przynależności.

Autorka podpowiada też rodzicom, jak okiełznać świąteczne emocje małego dziecka.

“Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc” (Wydawnictwo Tekturka)

Rewelacyjna opowieść dla dużych i małych. Zawiera otwierane okienka, ruchome elementy i grę. A wszystko to stanowi instrukcję dla Mikołaja, jak odpowiednio wykonać pracę w ten najważniejszy w roku wieczór. Czy wiesz, że gdzie w saniach ukryte są apteczki? Co jedzą renifery, jak mają na imię i jakie gadżety ułatwiają im podróż? A czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma pod swoim strojem Mikołaj?

Na te i inne pytania poznasz odpowiedz , czytając tę pełną humoru książkę dla całej rodziny.

„Gruffalo i przyjaciele. Kalendarz adwentowy” (Wydawnictwo Tekturka)

Zawiera 24 książeczki oparte na bestsellerach „Gruffalo”, „Miejsce na miotle”, „Ślimak i wieloryb” i wielu innych autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera. Jest sporych rozmiarów (35,5 x 54 cm), ale to dlatego, że zawiera 24 kieszonki, a w każdej z nich jest niewielka książeczka z łamigłówkami, grami, kolorowankami, wierszykami i piosenkami.

To drobiazg, ale dla dziecka, zwłaszcza fana Gruffalo, to mnóstwo pozytywnych emocji. Razem możecie rozwiązywać zadania, uczyć się wierszyków czy śpiewać piosenki.

“Świąteczne opowieści Krasnalka” (Wydawnictwo Natuli)

…czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko” Bernadetty Borodziuk, to opowieść pełna magii dla najmłodszych Czytelników: o strachu i wolności, chorowaniu, pomaganiu, ale i choince, niewidzialnych pomocnikach i tuptaniu we mgle. Każda z nich to piękna i wzruszająca historia, która pomaga zanurzyć się w zimowych obyczajach i doświadczyć magii świąt.

Ich uzupełnieniem są doskonałe grafiki, które aż chciałoby się wyciąć i zawiesić na ścianie.

Zobacz także
niemowlę pływa z mamą w basenie

“Święta Hani i Stasia” (Wydawnictwo Wilga)

To propozycja dla najmłodszych Czytelników, którzy razem z tytułowymi bohaterami mogą poznawać świąteczne tradycje. Jest to książeczka aktywizująca: dziecko nie tylko słucha opowieści, ale też odkrywa okienka i odpowiada na pytania.

“Jano i Wito uczą mówić cz” (Wydawnictwo Mamania)

To kolejna z książek bestsellerowej serii “Jano i Wito”. Tym razem autorka – Wiola Wołoszyn – nie tylko pomaga poczuć magię świąt i poznać wartość pomocy ofiarowanej drugiemu człowiekowi, ale też wspiera w nauce wymowy głoski “cz”.

W książce obok słów znajdują się obrazki, które dziecko musi samodzielnie “odczytać”. W ten sposób bierze aktywny udział w lekturze, ale też ćwiczy umiejętność poprawnej wymowy głoski z szeregu przedniojęzykowo-dziąsłowych (najtrudniejszych w wymowie!).

Na końcu książki jest też coś dla rodziców: spora dawka wiedzy, jak ćwiczyć z dzieckiem w formie zabawy.

→ Przeczytaj również: Rozwój mowy dziecka. Co powinno zaniepokoić?

“Ile jeszcze do Gwiazdki” (Nasza Księgarnia)

To kolejna propozycja dla przedszkolaków, której tematyka kręci się wokół Bożego Narodzenia. Niedźwiedź zaczyna odliczać dni do świąt – organizuje swego rodzaju kalendarz adwentowy z podarunkami dla swoich leśnych przyjaciół. Ale nie każdy jest zadowolony ze swojego upominku. Mysz jednak nieustannie wierzy, że na końcu odliczania wszyscy znajdą najwspanialszą z niespodzianek. Czy faktycznie? Przekonajcie się sami!

Konkurs! Do wygrania dwa zestawy świątecznych książek!

Czujemy magię świat i chcemy zostać Świętym Mikołajem! Mamy więc dla Was konkurs, w którym możecie wygrać zestaw książek: “Ile jeszcze do Gwiazdki”, “Święty Mikołaj i Śnieżynka, która spadła mu z nieba” oraz “Świętujemy cały rok”. Wszystkie publikacje pochodzą z Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Co trzeba zrobić, by wygrać? Wystarczy opublikować w mediach społecznościowych w poście konkursowym odpowiedź na pytanie: Jaka jest Wasza ulubiona świąteczna tradycja?

Na Wasze propozycje odpowiedzi czekamy do 15.12.2023 r. do godz. 23:59:59. Wygrywają Autorzy dwóch najciekawszych komentarzy. Zwycięzca zostanie ogłoszony na stronie mamywsieci.pl oraz na naszym FB w poniedziałek 18.12.2023 r.

Regulamin konkursu

 1. Organizatorem konkursu jest Eko Media z siedzibą przy ul. Siedleckiej 62 w Bydgoszczy. Konkurs odbywa się na terenie Polski i skierowany jest do osób przebywających na terenie Polski lub będących w stanie wskazać znajdujący się w Polsce adres, na który może być dostarczona nagroda.
 2. Konkurs polega na opublikowaniu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), pod postem konkursowym, odpowiedzi na pytanie: Jaka jest Wasza ulubiona świąteczna tradycja? Na propozycje czekamy do 15.12.2023 r. do godz. 23:59:59.
 3. Nagrodzone zostaną dwie najciekawsze odpowiedzi.
 4. Przesyłając zgłoszenie nadawca zgadza się na przetwarzanie danych osobowych przez Eko Media Karol Przybylak w celach związanych z realizacją konkursu i akceptuje politykę prywatności Eko Media Karol Przybylak dostępną na stronie internetowej: http://www.wydawnictwogaj.pl/strona/polityka-prywatnosci
 5. Nagroda przewidziane w konkursie to zestaw składający się z książek: “Ile jeszcze do Gwiazdki”, “Święty Mikołaj i Śnieżynka, która spadła mu z nieba” oraz “Świętujemy cały rok”. Wszystkie publikacje pochodzą z Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
 6. Opublikowanie komentarza z odpowiedzią na pytanie konkursowe w poście konkursowym oznacza akceptację regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie nadesłanych danych osobowych na potrzeby realizacji konkursu oraz akceptację naszej polityki prywatności.
 7. Konkurs skierowany jest do uczestników mieszkających w Polsce. Wysyłka realizowana będzie jedynie na terenie Polski.
 8. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną odpowiedź. Przesłanie ich większej ilości skutkuje dyskwalifikacją z konkursu.
 9. Listę zwycięzców opublikujemy na stronie mamywsieci.pl oraz na naszym FB i Instagramie w poniedziałek 18.12.2023 r. Uczestnik odpowiada za dostarczenie organizatorowi konkursu danych niezbędnych do wysyłki nagrody, tzn. adresu do korespondencji wraz z numerem telefonu.
 10. Nie ma możliwości wymiany nagrody na ekwiwalent pieniężny.
 11. Wszelkie reklamacje dotyczące konkursu można zgłaszać na adres redakcja@mamywsieci.pl przez 2 dni od zakończenia konkursu.
 12. Wszystkie kwestie nieujęte w niniejszym regulaminie rozstrzygane będą przez Kodeks Cywilny.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl