Książka dla dzieci na Boże Narodzenie. Co czytać przed świętami?
Z tego artykułu dowiesz się:
Książka dla dzieci potrafi być magiczna: wprowadza w nastrój, uczy empatii i tłumaczy zawiłe niekiedy świąteczne obyczaje. Warto czytać ją wspólnie z naszą pociechą, by pomóc jej zrozumieć, czym są święta Bożego Narodzenia. A może przy okazji sami odnajdziemy w niej nutkę zimowej magii?
Książka dla dzieci na święta. Dlaczego warto?
Święta to magiczny czas. W tym okresie mamy więcej zrozumienia dla innych, chętnie też dzielimy się tym, co mamy i zwracamy uwagę na słabszych. To też okres oczekiwania na wspólną celebrację Bożego Narodzenia.
I nawet jeśli na obok odsuniemy religijny wymiar tego święta, pozostają nam spotkania z bliskimi, radość z prezentów, wspólne pieczenie pierników i ubieranie choinki. Do tej listy warto dołożyć czytanie pięknie ilustrowanych książek, które mają edukacyjny wymiar i niosą ze sobą ważne przesłanie. Wiele świątecznych opowieści przekazuje opisuje wartości takie jak dobroć i współczucie. Uczy dzielenia się i wskazuje, jak istotna jest rodzina. To doskonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi na te ważne tematy. A które z tytułów szczególnie polecamy?
→ Przeczytaj również: Czytanie książek. Jak zachęcić dziecko?
Jak książka dla dziecka na Boże Narodzenie?
Wybór odpowiedniej książki na Boże Narodzenie dla dziecka to nie lada wyzwanie. Chcemy, aby była nie tylko piękna, ale także niosła ze sobą wartościowe przesłanie i rozwijała wyobraźnię. Stąd też warto wziąć pod uwagę:
- wiek dziecka: dla najmłodszych odpowiednie będą książki z prostymi, rymowanymi zdaniami i dużymi, kolorowymi ilustracjami; starsze dzieci docenią bardziej skomplikowane fabuły, dłuższe historie i głębsze przesłania;
- zainteresowania: jeśli dziecko interesuje się zwierzętami, wybierzmy książkę o zwierzętach w świątecznej scenerii, a jeśli lubi przygody, sięgnijmy po opowieść o Mikołaju i jego elfach.
Książka na Boże Narodzenie powinna przekazywać pozytywne wartości: dobroć, dzielenie się i przyjaźń. Warto również, by pojawiał się w niej motyw rodzinnego ciepła i wsparcia.
Wydawnictwo Wilga
“Najpiękniejsza choinka na świecie” Jane Chapman
To ciepła opowieść o oczekiwaniu, przyjaźni i radości, idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest odpowiednia dla wszystkich, którzy kochają Boże Narodzenie. Będzie doskonałym prezentem dla dzieci w różnym wieku.
“Najpiękniejsza choinka na świecie” to opowieść o choince, która marzy o tym, by znaleźć swój dom. Dzięki niej dzieci mogą nauczyć się doceniać małe rzeczy i cieszyć się prostymi przyjemnościami. Warstwę słowną uzupełniają urocze i szczegółowe ilustracje, które przenoszą czytelników do zimowego lasu i wnętrza przytulnego domu.
Książka doskonale oddaje świąteczny klimat. Wprowadza w bożonarodzeniowy nastrój i przypomina o najważniejszych wartościach. Lektura obowiązkowa w te święta!
“Gwiazdka Mikołaja”
To kolejna perełka w ofercie Wydawnictwa Wilga. Pełna ciepła i humoru opowieść o Mikołaju i jego pomocnikach, która wprowadzi nas w świąteczny nastrój i pozwoli uwierzyć w magię Bożego Narodzenia.
Piękne ilustracje i prosty język sprawiają, że czytanie tej książki to prawdziwa uczta dla czytelników w każdym wieku (my szczególnie polecamy ją dzieciom od 3. roku życia). Rymowany tekst w prosty sposób opowiada o pracy Mikołaja, rozwijając jednocześnie wyobraźnię i słownictwo najmłodszych.
W “Gwiazdce Mikołaja” każda strona stanowi zaproszenie do odkrywania kolejnych warstw magicznego świata (pop-up). To jak układanie własnego, trójwymiarowego obrazka, który ożywa na naszych oczach.
“Gniadolf” Marty Guśniowskiej
To pełna humoru opowieść o reniferze, który nie jest taki jak wszyscy. Gniadolf, młodszy brat słynnego Rudolfa, nie może pochwalić się błyszczącym nosem, ale za to ma… świecącą pupę! To właśnie ten nietypowy szczegół sprawia, że Gniadolf wyróżnia się z tłumu i staje się bohaterem niezwykłych przygód.
Książka pełna jest zabawnych sytuacji i dowcipnych dialogów. Autorka z niezwykłą lekkością porusza tematy, które są bliskie dzieciom. I choć na pierwszy plan wysuwa się humor, książka o Gniadolfie uczy dzieci akceptacji odmienności i pokazuje, że każdy z nas jest wyjątkowy.
“Gniadolf” jest bogato ilustrowany, co sprawia, że jej czytanie staje się jeszcze większą przyjemnością. Barwne rysunki doskonale oddają charakter bohaterów i atmosferę opowieści. Język użyty w książkach jest prosty i zrozumiały dla młodszych czytelników. To opowieść odpowiednia dla przedszkolaków, ale i dobra na początek samodzielnego czytania. Przypadnie do gustu dziewczynkom i chłopcom.
“Jamnik, który chciał zostać Świętym Mikołajem”
Tobi, mały jamnik, właśnie został adoptowany i nie może się doczekać swoich pierwszych świąt. Kiedy dowiaduje się, że Święty Mikołaj nie przynosi prezentów zwierzętom, postanawia wziąć sprawy w swoje łapki. A że ma wielkie serce to… przekonajcie się sami! Podpowiemy tylko, że to ciepła i wzruszająca historia o przyjaźni i dobroci.
To książka, która wprowadza młodych czytelników w świąteczny nastrój i pokazuje, jak ważne jest dzielenie się radością z innymi. Przypadnie do gustu dziewczynkom i chłopcom. Szczególnie polecamy ją dzieciom w wieku 9-12 lat.
Dla tej grupy wiekowej, zwłaszcza dla młodych miłośników zagadek i przygód, odpowiedni będzie też tytuł “Alfred Wiewiór i świąteczne ciasteczka”. Znany ze wcześniejszych tomów serii detektyw musi odzyskać skradzione świąteczne ciasteczka i tajną recepturę. To nie tylko wyzwanie dla jego umiejętności, ale także wyścig z czasem, aby uratować przed zamknięciem ulubioną kawiarenkę małej dziewczynki.
Alfred i jego przyjaciele to postaci pełne humoru, a cała opowieść zbudowana jest wokół świątecznej atmosfery. Do tego uczy, jak ważne jest pomaganie innym.
Wydawnictwo KROPKA
“W jedną noc dookoła świata” Małgorzaty Starosty
Jeśli lubicie historię, które wzruszają, ale też są zabawne i z morałem, tę książkę musicie mieć w swojej biblioteczce.
Zoja, czekając na powrót rodziców z dalekiej podróży, pisze list do Świętego Mikołaja. Nie spodziewa się tylko, że odbiorze go gromadka zabawnych elfów i pozna… samego Świętego Mikołaja, z którym wyruszy w podróż dookoła świata. Po drodze spotyka różne dzieci i doświadcza niezwykłych przygód. Książka porusza tematy tęsknoty za rodziną, ale także magii świąt i wiary w spełnienie marzeń.
Autorka tworzy niezwykły klimat świątecznej nocy, pełen tajemniczości i cudów. Czytelnik wraz z Zoją przeżywa pełną niespodzianek podróż i nie może doczekać się kolejnego rozdziału. Uzupełnieniem opowieści są przepiękne ilustracje.
Historia Zoji porusza serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. To opowieść o tym, że najważniejsze jest to, co nas łączy, a nie dzieli.
“W jedną noc dookoła świata” polecamy nieco starszym przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. I dorosłym też ją polecamy, bo pozwala spojrzeć na święta z perspektywy dziecka i przekonać się, co naprawdę je ważne w tym szczególnym czasie. To prawdziwa perełka wśród bożonarodzeniowych książek.
Jak Grinch stracił Święta!
Któż z nas nie zna Grincha? Pierwsza z książek “Jak Grinch skradł Święta” skradła miliony serc czytelników. Postanowiono więc kontynuować przygody zielonego potwora, który mieszka szczycie wielkiej góry, na skraju Ktosiowa. U progu Bożego Narodzenia postanawia wygrać konkurs na najpiękniejszą choinkę. Bardzo się stara, ale czy to wystarczy? I czy Grinchowi uda się odnaleźć świątecznego ducha i zrozumieć, co tak naprawdę sprawia, że święta są wyjątkowe?
Zabawna, rymowana opowieść o Grinchu przypadnie do gustu małym i dużym czytelnikom. Jest też dobrym punktem wyjścia do rozumów o przyjaźni, akceptacji i przegrywaniu. Pokazuje też, nawet największy samotnik może zmienić swoje serce.
“Skrzat” Gabrieli Rzepeckiej-Weiss
To kolejna opowieść dla przedszkolaków, która przenosi nas w świat pełen magii i świątecznej atmosfery. To ciepła i wzruszająca historia o rodzinie, która odkrywa obecność tajemniczego skrzata w swoim domu. Pewnego dnia zaczynają zauważać dziwne rzeczy w domu – znikają skarpetki, pojawiają się małe ślady, a w nocy słychać delikatne szelesty…
Książka porusza ważne tematy. Pokazuje dzieciom, jak ważne jest spędzanie czasu razem i pielęgnowanie tradycji. Język, jakim napisana jest ta opowieść, jest prosty i zrozumiały dla młodszych czytelników, a ilustracje uzupełniają tekst.
To doskonała lektura na wieczorne czytanie przed snem, która wprowadza w świąteczny nastrój.
Nasza Księgarnia
“Święty Mikołaj i Śnieżynka, która spadła mu z nieba”
To trzecia część serii o Świętym Mikołaju (dwie poprzednie to “Nowa praca Świętego Mikołaja” i “Święty Mikołaj bierze nadgodziny”), która pokazuje tytułowego (i doskonale nam znanego) bohatera w zupełnie innym świetle.
Otóż zakochuje się w Beci, a owocem tego związku jest Śnieżynka. Kłopot w tym, że Mikołaj nie ma pojęcia, jak dogadać się z córką. Ta mała istotka przewróciła jego życie do góry nogami. I choć tata bardzo ją kocha, ma niewiele czasu, by spędzać z nią czas, bo “kiedy tylko kończył nocną zmianę w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, zamykał się w swojej wyciskalni pomysłów”.
Dziewczynka jednak czeka. I jest bardzo onieśmielona, że jej tatę zna cały świat, a ona sama jest dla niego zagadką. Czy to się zmieni? I czego dziewczynka nauczy dorosłego mężczyznę?
Ta pełna wzruszeń historia będzie idealna dla dzieci od 6. roku życia. Z humorem, napisana prostym językiem i uzupełniona humorystycznymi grafikami sprawdzi się jako bajka nie tylko na świąteczny czas.
“Świętujemy cały rok. 36 świąt z różnych stron świata” Joanny Kończak
To książka odpowiednia dla starszych dzieci, która pokazuje, czym jest świętowanie i tradycja. Autorka zabiera czytelników w niesamowitą podróż po całym świecie i pokazuje, jak ludzie witają nowy rok, obchodzą karnawał i upamiętniają ważne wydarzenia historyczne. Tłumaczy, jak obchodzi się święta związane z naturą i jak upamiętnia się zmarłych.
Boże Narodzenie nie zajmuje tu centralnego miejsca. Jest zaledwie ułamkiem całości, jednak z tej opowieści możemy dowiedzieć się, jak dawniej wyobrażano sobie Świętego Mikołaja, dlaczego świętujemy akurat 25 i 26 grudnia oraz skąd wzięła się u nas tradycja ubierania choinki. Możemy też poznać bożonarodzeniowe zwyczaje z innych zakątków świata. Zainteresowanych tematem odsyłam do książki “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Moniki Utnik.
“Ile jeszcze do Gwiazdki”
To kolejna propozycja dla przedszkolaków, której tematyka kręci się wokół Bożego Narodzenia. Niedźwiedź zaczyna odliczać dni do świąt – organizuje swego rodzaju kalendarz adwentowy z podarunkami dla swoich leśnych przyjaciół. Ale nie każdy jest zadowolony ze swojego upominku. Mysz jednak nieustannie wierzy, że na końcu odliczania wszyscy znajdą najwspanialszą z niespodzianek. Czy faktycznie? Przekonajcie się sami!
Wydawnictwo Tekturka
“Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc”
Rewelacyjna opowieść dla dużych i małych. Zawiera otwierane okienka, ruchome elementy i grę. A wszystko to stanowi instrukcję dla Mikołaja, jak odpowiednio wykonać pracę w ten najważniejszy w roku wieczór. Czy wiesz, że gdzie w saniach ukryte są apteczki? Co jedzą renifery, jak mają na imię i jakie gadżety ułatwiają im podróż? A czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma pod swoim strojem Mikołaj?
Na te i inne pytania poznasz odpowiedz , czytając tę pełną humoru książkę dla całej rodziny.
„Gruffalo i przyjaciele. Kalendarz adwentowy”
Zawiera 24 książeczki oparte na bestsellerach „Gruffalo”, „Miejsce na miotle”, „Ślimak i wieloryb” i wielu innych autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera. Jest sporych rozmiarów (35,5 x 54 cm), ale to dlatego, że zawiera 24 kieszonki, a w każdej z nich jest niewielka książeczka z łamigłówkami, grami, kolorowankami, wierszykami i piosenkami.
To drobiazg, ale dla dziecka, zwłaszcza fana Gruffalo, to mnóstwo pozytywnych emocji. Razem możecie rozwiązywać zadania, uczyć się wierszyków czy śpiewać piosenki. Ten wyjątkowy kalendarz łączy w sobie radość oczekiwania na święta z możliwością codziennego obcowania z ulubionymi bohaterami książek Julii Donaldson i Axela Schefflera.
Wydawnictwo Natuli
“Niuniuś czeka na święta”
To książka idealna dla przedszkolaków i… ich rodziców. Najmłodsi mogą dzięki niej zrozumieć, o co z tymi świętami chodzi. Dlaczego ubieramy choinkę i pieczemy pierniki? W jakim celu wysyła się karki pocztowe? I czy na wszystko naprawdę trzeba czekać?
A dlaczego i rodzice wyciągną z tej lektury coś wartościowego? Dlatego, że za każdą z historii kryje się głębszy sens. Mamy tu opowieść o światełkach, która pokazuje zachwyt i rozczarowanie. Są i świąteczne życzenia, za którymi kryje się przesłanie o zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Niuniuś piecze pierniki, ubiera świąteczne drzewko, czeka na prezenty, ale też uczy się cierpliwości i poczucia przynależności.
Autorka podpowiada też rodzicom, jak okiełznać świąteczne emocje małego dziecka.
“Świąteczne opowieści Krasnalka”
…czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko” Bernadetty Borodziuk, to opowieść pełna magii dla najmłodszych Czytelników: o strachu i wolności, chorowaniu, pomaganiu, ale i choince, niewidzialnych pomocnikach i tuptaniu we mgle. Każda z nich to piękna i wzruszająca historia, która pomaga zanurzyć się w zimowych obyczajach i doświadczyć magii świąt.
Ich uzupełnieniem są doskonałe grafiki, które aż chciałoby się wyciąć i zawiesić na ścianie.