Przerwa w pracy na karmienie piersią. Co trzeba wiedzieć? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Przerwa w pracy na karmienie piersią. Co trzeba wiedzieć?

Planer na Dobry Rok

Przerwa w pracy na karmienie piersią. Co trzeba wiedzieć?

matka karmi piersią praca przed laptopem
Przerwa w pracy na karmienie piersią to prawo każdej mamy, która podtrzymuje laktację po powrocie z urlopu macierzyńskiego. By móc z niego skorzystać, wystarczy złożyć oświadczenie o karmieniu piersią. O czym jeszcze warto pamiętać?

Przerwa w pracy na karmienie piersią

Ze specjalnych praw pracowniczych mogą korzystać nie tylko kobiety w ciąży, ale też karmiące piersią. Przerwa na karmienie, o której jeszcze będziemy pisać, to tylko jedno z nich. Warto jednak wiedzieć, że młoda mama utrzymująca laktację nie może:

  • ręcznie przenosić przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg na wysokość ponad 4 m lub na odległość przekraczającą 25 m, a także materiałów ciekłych – gorących, żrących lub o właściwościach szkodliwych dla zdrowia,
  • wykonywać pracy nurków, w zbiornikach ciśnieniowych oraz wszystkich prac w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia,
  • wykonywać prac pod ziemią we wszelkiego rodzaju kopalniach.
Jeśli pracownica karmiąca piersią jest zatrudniona przy wykonywaniu jednej w powyższych zadań, pracodawca ma obowiązek przenieść ją do innej niezabronionej dla niej pracy. Nie wymagane jest do tego wypowiedzenie o zmianie warunków pracy i płacy. Wystarczy polecenia pracodawcy.

Przerwa na karmienie piersią

Kodeks pracy (art. 187) przyznaje pracownicom karmiącym piersią dwie półgodzinne przerwy w pracy na karmienie, które na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie. W praktyce wygląda to najczęściej tak, że mamy karmiące kończą pracę wcześniej lub rozpoczynają ją później.

Przywilej ten dotyczy tylko tych mam, które świadczą pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie (jeśli czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, kobiecie przysługuje tylko jedna półgodzinna przerwa na karmienie).

Dodatkowo przerwy w pracy na karmienie piersią są dłuższe (45 minut każda), jeśli mama karmi więcej niż jedno dziecko. Z kolei pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie nie przysługują  przerwy na karmienie.

By skorzystać z prawa wynikającego z art. 187 kodeksu pracy wystarczy, że złożysz oświadczenie o karmieniu piersią, np. według wzoru:

Oświadczam, że moje dziecko (wpisz imię i nazwisko dziecka) urodzone (wpisz datę urodzin) jest karmione przeze mnie piersią. Wnoszę więc o udzielenie mi prawa do przerw w pracy na karmienie dziecka, które przysługuje mi na podstawie art. 187 § 1 Kodeksu pracy. Zwracam się z uprzejmą prośbą o połączenie dwóch (30-minutowych przerw, jeśli karmisz jedno dziecko lub 45-minutowych, jeśli karmisz więcej niż jedno dziecko) przerw w jedną wykorzystywaną od godz. (uzupełnij właściwe) do godz. (uzupełnij właściwe).

Chciałabym rozpocząć korzystanie z powyższego uprawnienia od dnia (uzupełnij właściwe). Jednocześnie zapewniam, że o zaprzestaniu karmienia dziecka piersią poinformuję pracodawcę bez zbędnej zwłoki.

Pamiętaj o zaadresowaniu dokumentu do pracodawcy i swoim podpisie.

Dowiedz się, czy można pić kawę karmiąc piersią

Matka karmiąca w pracy. Jak długo?

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych co do tego, jak długo kobieta może korzystać z tego przywileju. Pracodawca nie ma też prawa pytać kobiety, do kiedy chce karmić dziecko piersią.  Faktu karmienia nie trzeba też udowadniać, choć zdarzają się przypadki, że kobieta proszona jest o okazanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią. Nie jest jednak zgodne z prawem. Przepisy też nie przewiduj  obowiązku wystawiania przez lekarzy tego rodzaju zaświadczeń.

O tym, jak długo karmić dziecko piersią oraz w jaki sposób mleko mamy wpływa na rozwój dziecka po 1. roku życia rozmawialiśmy z Magdą Karpienią, autorką książki „Karmienie piersią”. Zachęcamy do lektury: Długie karmienie piersią to nie patologia, tylko fizjologiczna norma

Zobacz także
dziecko ma katar

Karmienie piersią a praca. Jak to pogodzić?

Powrót mamy do pracy po urlopie rodzicielskim bywa dla niej bardzo trudny. To czas dużych zmian zarówno dla niej, jak i dziecka, które przyzwyczajone do obecności mamy, teraz będzie musiało iść do żłobka, albo przez dłuższy czas zostawać z innym opiekunem.

Pamiętaj jednak, by nie czuć z tego powodu wyrzutów sumienia. To normalna kolej rzeczy! Nie pozwól też sobie na porównania z innymi: każda z nas jest inna i ma inne potrzeby.

Niekiedy mamy chcące wrócić do pracy, decydują się zakończyć karmienie piersią. Doradcy laktacyjni podpowiadają jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, m.in. dlatego, że może to być zbyt duże obciążenie dla dziecka. Inna rzecz, że pierś kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem i spokojem. Kiedy więc wrócisz z pracy, mleko mamy zadziała na maluszka niczym balsam 😉 Poznaj więcej nieoczywistych faktów o mleku mamy!

W jednym z naszych wywiadów zapytaliśmy Magdalenę Czyryndę-Koledę i Monikę Stromkie-Złomaniec, dietetyczki, autorki książki „Karmię piersią, jem zdrowo”, jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej (← kliknijcie w link i przeczytajcie naszą rozmowę)

Jak przygotować się do powrotu do pracy?

  • Poszukaj wsparcia i osób, które rozumieją targające Tobą emocje.
  • Odpowiednio wcześnie naucz dziecko pić z kubka lub przez słomkę.
  • Dziecko po roku często ma już rozmaicone posiłki, więc kilka godzin bez mleka mamy nie stanowi dla niego problemu. Jeśli jednak pozwoli Ci się to poczuć bezpieczniej, możesz ściągać pokarm i go mrozić.
  • Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do osoby, z którą będzie zostawać. Jeśli idzie do żłobka, zapytaj o możliwość kilkudniowej adaptacji. Wtedy maluszek jest w placówce po 1-2 godziny, a czas ten jest stopniowo wydłużany.
  • Staraj się opanować swoje emocje, bo dziecko od razu wyczuje Twój niepokój i poczuje się niepewnie. Doświadczenie pokazuje, że zdecydowana większość obaw jest na wyrost 😉

Przeczytaj także: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl