Kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski i bielizna menstruacyjna. Jak używać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski i bielizna menstruacyjna. Jak używać?

Planer na Dobry Rok

Kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski i bielizna menstruacyjna. Jak używać?

różowy kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet: jest dyskretny, higieniczny, bezpieczny i ekologiczny. Nadal jednak dla wielu z nas pozostaje niewiadomą i fanaberią. Dlaczego budzi tak duże zaciekawienie? I czy są też inne alternatywy dla tradycyjnych podpasek? Przeczytajcie!

Kubeczek menstruacyjny. Co to jest?

Zacznijmy od podstaw: kubek menstruacyjny to ekologiczny środek higieniczny polecany kobietom w czasie menstruacji. To elastyczny kubeczek, który umieszczony w pochwie, zbiera krew menstruacyjną. Jest wielokrotnego użytku – odpowiednio dobrany może służyć przez kilka lat.

I choć może nasuwać skojarzenie z tamponami, jest czymś zupełnie innym (i znacznie bezpieczniejszym!). Tampony pochłaniają wydzielinę, a kubeczki menstruacyjne ją zbierają. Po kilku godzinach wystarczy wylać ją, opłukać kubeczek i ponownie go założyć. Ta ekologiczna alternatywa dla podpasek jest:

  • dyskretna,
  • bezpieczna,
  • przyjazna środowisku,
  • wygodna,
  • pojemna.

Wiele kobiet, które dowiadują się, co to jest kubeczek menstruacyjny, zastanawia się jak go używać. W rzeczywistości nie jest to skomplikowane. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • złożyć kubeczek w literę C (na pół),
  • złożyć kubeczek w taki sposób, by jego krawędzie złożyły się w “S”,
  • tzw. punchdown, czyli włożyć do pochwy bez składania.

Kubeczek umieszczamy w pochwie płycej niż tampon. Po włożeniu powinien samoczynnie się rozłożyć i zassać. Jego ścianki będą przylegać do ścianek pochwy, co pozwoli uniknąć przecieków.

W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o menstruacji? I dlaczego chłopcy też powinni zdobyć wiedzę na jej temat? Wiedzą na ten temat podzieliła się z nami Bogumiła Konieczna, psycholog i seksuolog kliniczny (kliknij i przeczytaj naszą rozmowę).

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Menstruacyjny kubeczek, by odpowiednio spełniał swoją funkcję, powinien być dobrze dobrany. Duże znaczenie w tym zakresie ma długość szyjki macicy. Ale istotna jest też średnica kubeczka, która uzależniona jest od naszego wieku, aktywności fizycznej, a także ilości porodów.

Podpowiedziami, jak założyć kubek menstruacyjny i jak odpowiednio go dobrać, służy kobietom Małgorzata Jackowska-Poloch, pierwsza na świecie cupfitterka. To ona właśnie sprowadziła na polski rynek pierwsze kubeczki menstruacyjne i zaczęłam przekonywać panie do ich używania. Opracowała też poradnik “Jak wybrać odpowiedni kubeczek menstruacyjny“, który dostępny jest za darmo. Znajdziecie w nim też przegląd najpopularniejszych modeli oraz podpowiedzi, dla kogo będą odpowiednie.

elastyczny kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny: jak używać?

Po każdym wyjęciu kubeczka należy go wypłukać. Można też przelać go gorącą wodą, ale nie jest to konieczne. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, można użyć chusteczek do czyszczenia kubeczka menstruacyjnego. Pamiętajmy też, by zarówno przed, jak i po założeniu kubeczka dokładnie umyć ręce!

Po zakończonym okresie kubeczek należy wygotować (tylko uważajmy, by go nie spalić, co może się zdarzyć, jeśli o nim zapomnimy i za długo zostawiamy w garnku z gotującą się wodą). Możemy też użyć tabletek do czyszczenia kubeczków, które dostępne są w drogerii ekologicznej Betterland.

Pamiętajmy też, że o ile kubeczki są bezpieczne i ich stosowanie nie budzi sprzeciwu ginekologów, o tyle nie należy ich używać w czasie połogu oraz w przypadku krwawień związanych z zabiegami ginekologicznymi.

Okres a zero waste

Jednym z powodów, dla których kobiety szukają alternatyw dla podpasek i tamponów jest chęć zatroszczenia się o środowisko naturalne. Kobiece środki higieniczne jednorazowego użytku, podobnie jak pieluszki jednorazowe, rozkładają się setki lat i zanieczyszczają planetę. Uwalniają do gleby i atmosfery substancje potencjalnie szkodliwe, które mogą przenikać też do wód gruntowych (a mowa o produktach skażonych biologicznie!).

Kubeczek to dodatkowo spora oszczędność. Na początku co prawda wydamy na niego więcej niż za opakowanie podpasek, bo niektóre modele mogą kosztować ok. 100 zł, ale to jednorazowy wydatek, który zwróci się nam w bardzo krótkim czasie.

Alternatyw dla podpasek jest jednak więcej. To choćby podpaski wielorazowe, które jednak nie są tym samym, co z młodości mogą pamiętać nasze babcie. Dziś podpaski wielorazowe mają ładne wzory, są wygodne, nie przesuwają się i bez problemu możemy utrzymać je w czystości.

Uszyte są z dobrej jakości materiałów, w skład których – w zależności od producenta – mogą wchodzić:

  • mikrofibra – zapewnia maksymalną absorbcję wydzieliny i zapewnia uczucie suchości
  • węgiel bambusowy – neutralizuje przykry zapach,
  • wodoodporny PUL – dla ochrony przed przeciekaniem

Wielorazowe podpaski mają zatrzaski na skrzydełkach, dzięki czemu pozostają na swoim miejscu przez cały czas.

W Polsce szyte są m.in. podpaski wielorazowe Soft Moon, do produkcji których używa się wyłącznie polskich i włoskich tkanin (nie są to resztki produkcyjne!). Użytkowanie bez przeciekania zapewnia wysokiej jakości materiał PUL dostępny w wielu ciekawych wzorach.

Są to podpaski z bawełną organiczną – przewiewne, elastyczne, delikatne dla skóry i chłonne, a w utrzymaniu ich na miejscu pomaga system dwóch nap, co pozwala na dostosowanie szerokości podpaski do szerokości bielizny.

Zobacz także

Po użyciu wielorazową podpaskę najlepiej jest namoczyć w zimnej wodzie (nigdy w ciepłej, bo utrwala plamy), następnie wyprać z bielizną, ręcznikami czy pieluszkami wielorazowymi w temperaturze 60°C. Można też zastosować antybakteryjny dodatek do proszku do prania (odkażacz).

Wielorazowych podpasek się nie prasuje, nie suszy w suszarce bębnowej, nie prasuje i nie stosuje zmiękczaczy. A to kolejna oszczędność!

A może majtki menstruacyjne?

To kolejne rozwiązanie dla kobiet szukających alternatyw dla tradycyjnych podpasek. Wyglądają niepozornie, w niczym nie odbiegają fasonem od zwykłej bielizny. Odpowiednie warstwy bawełny i wodoodpornego PUL zapewniają jednak maksymalną ochronę.

Tego typu bieliznę ma w swojej ofercie wspomniana już marka Soft Moon, która specjalizuje się w tworzeniu produktów na czas menstruacji i połogu. Do kupienia są majtki menstruacyjne w kolorze czarnym lub czerwonym w szerokiej gamie rozmiarów i trzech stopniach chłonności: regular, maxi i night.

Można je używać jako jedyny środek ochrony, ale też razem z kubeczkiem menstruacyjnym jako forma dodatkowego zabezpieczenia. Są też dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które zmagają się z upławami lub spodziewają się okresu, ale nie wiedzą, kiedy dokładnie się pojawi. Sprawdzą się też w czasie połogu, zwłaszcza w jego końcowej fazie.

kobieta w czerwonych majtkach menstruacyjnych Soft Moon
Majtki menstruacyjne (źródło zdjęcia: drogeria-ekologiczna.pl)

Najczęściej zadawane pytania na temat wielorazowych środków ochrony dla kobiet

Czy kubeczka menstruacyjnego mogą używać nastolatki?

Tak, nie ma przeciwwskazań, by po taki środek ochrony sięgały nastolatki. To dla nich zdrowsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż stosowanie tamponów. Trzeba jednak dobrać ich właściwy rozmiar. Dla większości nastolatek najlepsze będą modele wąskie i miękkie. Jeśli jednak jesteś w klasie sportowej i regularnie trenujesz, wybierz twardszy kubeczek.

Co w sytuacji, gdy kubeczek menstruacyjny przecieka?

Najpewniej jest nieprawidłowo założony. Takie sytuacje mogą się zdarzać zwłaszcza na początku użytkowania kubeczka, bo potrzeba trochę czasu, by dojść do wyprawy w jego zakładaniu. By mieć pewność, że nic nie przecieknie, można stosować dodatkową ochronę, np. podpaskę wielorazową.

Czy wielorazowe podpaski i majtki menstruacyjne wydzielają przykry zapach?

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat wielorazowych podpasek (to samo zresztą dotyczy pieluch wielorazowych). Tego rodzaju środki ochrony nie wydzielają przykrego zapachu, bo są w pełni naturalne.

Jak długo mogę użytkować podpaski wielorazowe i majtki menstruacyjne?

Jeśli będą odpowiednio prane, to nawet kilka lat. Ich zakup to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca, ale też wygoda i bezpieczeństwo.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl