Świadectwo z paskiem. Od jakiej średniej? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Świadectwo z paskiem. Od jakiej średniej?

Planer na Dobry Rok

Świadectwo z paskiem. Od jakiej średniej?

świadectwo szkolne

Świadectwo z paskiem uczniowie mogą dostać od czwartej klasy szkoły podstawowej (wcześniej oceny są opisowe). Jakie trzeba spełnić warunki, by je otrzymać? 

Świadectwo z paskiem. Jaka średnia?

Pytanie, od jakiej średniej jest pasek, od czerwca rozgrzewa sieć do czerwoności. Zaczyna się liczenie, sprawdzanie, obliczanie średniej. I ta nadzieja, czy “uzbieram” 4,75 (bo taka jest minimalna średnia do świadectwa z paskiem).

Znaczenie ma też zachowanie, które może być albo bardzo dobre, albo wzorowe. W przeciwnym razie nawet najlepsze wyniki nie uprawnią ucznia do odbioru dokumentu z wyróżnieniem.

Świadectwo szkolne z paskiem a ocena dostateczna

Słabsze oceny nie dyskwalifikują ucznia w ubieganiu się o świadectwo z wyróżnieniem (średnia jest tu najistotniejsza: dopóki wynosi 4,75, uczeń może liczyć na czerwony pasek).

Jak obliczyć średnią arytmetyczną?

By obliczyć średnią, należy zsumować oceny ze wszystkich przedmiotów i otrzymany wynik podzielić przez liczbę przedmiotów. Liczy się też ocena z religii/etyki, co ma się zmienić od 1 września 2024 r.

Bez paska, bez dumy?

Pytanie o to, jaka średnia na czerwony pasek, nie jest tu najważniejsze. Istotne jest, dlaczego tak bardzo nam na tym zależy. Psychologowie i pedagodzy upatrują w tym pewną pułapkę. I apelują: bądźmy dumni ze swoich dzieci niezależnie od tego, jakie oceny uzyskają na koniec roku.

Pisał o tym prof. Jakub Andrzejczak z Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej, który w mediach społecznościowych zdobył się na szczere wyznanie:

 Przez całą moją edukację byłem „przeciętniakiem”. W siódmej klasie szkoły podstawowej, na moim świadectwie dumnie prezentował się mierny z fizyki

I zauważa:

W systemie masowej, zbiurokratyzowanej edukacji nie możesz być orłem koleżeństwa, orłem empatii, orłem życzliwości, orłem własnego sposobu myślenia, orłem własnych zainteresowań, myślenia pod prąd, kreatywności … orłem samostanowienia

Nie uszło to uwadze Jakuba Tylmana, pedagoga i nauczyciela przedmiotów artystycznych w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, który zapoczątkował akcję kolorowych pasków na świadectwach szkolnych. W tej placówce każdy odbiera świadectwo na uroczystej gali. Wychodzi na środek, otrzymuje oklaski.

Paski w śremskiej podstawówce to nakładki wykonane z tektury na białym papierowym podkładzie, do którego wsuwa się świadectwo. Dla ucznia mają jednak o wiele większe znaczenie. Pozwalają poczuć się wyjątkowo i informują o tym, że nauczyciele widzą w dziecku nie tylko dobrego ucznia, ale też sympatycznego i uczynnego kolegę.

Dzieci mogą otrzymać świadectwo z paskiem:

Zobacz także
mama z córką wkładają do walizki apteczkę podróżną

  • niebieskim (ambitny uczeń),
  • zielonym (wysoka frekwencja),
  • pomarańczowym (radosny),
  • fioletowym (zawsze gotowy, by pomóc),
  • różowym (dobry kolega),
  • żółtym (odważny, nietuzinkowy i kreatywny).

W roku szkolnym 2023/2024 patronat honorowy nad akcją w śremskiej podstawówce objęło Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

#pasekdlakażdegoucznia

Akcję wręczania uczniom świadectw z kolorowymi paskami zapoczątkowała Wioletta Matusiak, która od lat szuka sposobów na „lepszą szkołę”. Do akcji zachęcała nauczycieli z całej Polski:

Jeśli tak jak ja uważasz, że każdy uczeń jest wyjątkowy i warto towarzyszyć mu w odkrywaniu swojego potencjału, dołącz do akcji #pasekdlakażdegoucznia. Wydrukuj kolorowe paski i podczas zakończenia roku szkolnego wręcz wszystkim swoim uczniom kolorowy pasek z krótką informacją zwrotną.

Takie świadectwo ma być wyróżnieniem za starania i osiągnięcia uzyskane przez cały rok szkolny. Ma też zapewnić wszystkim uczniom poczucie równości, wiarę w siebie i swoje osiągnięcia.

 Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą i wysiłek, jaki musiało włożyć, by być w miejscu, w którym jest obecnie. Bez znaczenia czy kończy ten rok ze średnią 5,0 czy 3,0. Jego oceny nie określają, kim był, kim jest, ani kim będzie. Życie nie jest olimpiadą, a świat nie jest aulą szkolną. Życiem kierują relacje, emocje i pasje. Te ostatnie rodzą się z nauki i doświadczania rzeczywistości. Na próżno jednak szukać ich w ocenach szkolnych, dlatego Twoja duma z posiadania dziecka nie może być nimi warunkowana. Po latach, Twoje dziecko nie będzie pamiętać, że dostało jedynkę. Bez wątpienia jednak zapamięta Twoje rozczarowanie, złość czy brak wiary

– podsumowuje prof. Jakub Andrzejczak.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl