Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia?

Planer na Dobry Rok

Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia?

Szkoły rodzenia wyrastają jak grzyby po deszczu. W ostatnich latach ich ilość podwoiła się i ciągle powstają kolejne. Takie placówki prowadzone są zarówno przez szpitale, jak i położne w ramach indywidualnej praktyki położniczej oraz osoby prywatne. Przy takim wyborze należy odpowiedzieć na pytanie – kogo wybrać ? Celowo nie odpowiem wprost na te pytanie, ale przedstawię 5 kwestii na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

 

Tryb prowadzonych zajęć

Mało która szkoła może pozwolić sobie na stałe godziny prowadzonych zajęć, więc możemy być niemal pewni, że będzie można dobrać porę dnia według własnych potrzeb. O ile zajęcia indywidualne z góry są dostosowane do klienta ( zazwyczaj są również nieco droższe, jednak zyskujemy możliwość wyboru interesujących nas zagadnień i terminów spotkań), tak warto przyjrzeć się zajęciom w grupach zorganizowanych. Po pierwsze liczebność grupy nie powinna być większa niż 5 – 6 par. W takiej grupie będziemy mogli w większym zakresie skupić uwagę wykładowcy, a co za tym idzie uzyskać odpowiedzi na indywidualne pytania i wątpliwości. Po drugie w zajęciach grupowych harmonogram spotkań jest mało elastyczny. Warto spytać się zawczasu, jakie są możliwości odrobienia opuszczonych zajęć.

 

Program zajęć

Bogaty zajęć jest najlepszą wizytówką dobrej szkoły rodzenia. Standardowymi tematami są ciąża, poród, połóg i opieka noworodka. Są również takie zajęcia, które dotarły do Polski stosunkowo niedawno lub były praktykowane w wąskim gronie entuzjastów. Warto zainteresować się dostępnością zajęć, które rozszerzą nam rodzicielskie horyzonty:

Masaż Shantali – jest to masaż niemowlęcia wspomagający zrównoważony rozwój psycho – ruchowy oraz wspomagający nawiązanie więzi między dzieckiem a rodzicami. Można go wykonywać w każdym wieku dziecka, chodź zaleca się go stosować po ukończeniu 1 miesiąca życia – kiery zagoi się kikut pępowinowy i wykonane zostaną rutynowe badania stawów biodrowych;

Warsztaty chustowe – są to zajęcia, których celem jest nauka zapomnianego w Europie na dziesięciolecia noszenia dzieci w chustach;

Masaż kobiety ciężarnej

Idealnie było by, gdyby powyższe zajęcia zawierały się w programie kursu. Po zapoznaniu się z całym programem dowiedz się, czy istnieje możliwość modyfikacji lub wprowadzenia nowych tematów. Dla rodziców, którzy posiadają podstawową wiedzę istotna będzie możliwość wyboru pojedynczych spotkań.

Pomoce naukowe i materiały

Zwróć uwagę jakimi pomocami naukowymi dysponuje szkoła rodzenia. Do tych wartościowych należą: fantomy porodowe, akcesoria do karmienia piersią, szeroki przekrój akcesorii do pielęgnacji noworodka, które możemy przetestować przed nagłą potrzebą ich zakupu. Upewnij się czy na zakończenie kursu otrzymasz skrypt z materiałami z zajęć.

 

Zobacz także
dzieci z prezentami pod choinkę

Osoba prowadząca kurs

Planując kurs przygotowujący do rodzicielstwa zakładamy, że zajęcia poprowadzi osoba z odpowiednim wykształceniem medycznym. Jednak nie jest to regułą ,więc koniecznie sprawdźmy referencję osoby, której powierzymy ukształtowanie naszej wiedzy o macierzyństwie. Im większa ilość posiadanych kursów i odbytych konferencji, tym zyskujemy pewność, że trafimy we właściwe miejsce.

Cena kursu 

Trudno jest jednoznacznie określić ten parametr. Uzależnione jest to od WARTOŚCI i wiedzy, którą zostanie za nią zaoferowana. Cenne może okazać się wybranie droższego kursu z szerszą ofertą lub kurs indywidualny.

 

tekst: Ania Norejko, Położna ze Szkoły rodzenia „Maybe Baby”

www.maybe-baby.pl

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl