Jak budować pewność siebie u dziecka? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak budować pewność siebie u dziecka?

Planer na Dobry Rok

Jak budować pewność siebie u dziecka?

rodzina budowanie pewności siebie

Pewne siebie dziecko to człowiek szczęśliwy i mający poczucie bezpieczeństwa. Czynniki te warunkują prawidłowe funkcjonowanie i wspomagają rozwój. Jak więc wspierać naszą pociechę, by wzmacniać jego poczucie własnej wartości? 

Pewność siebie u dziecka. Dlaczego jest tak ważna?

Dziecko, które zna swoją wartość i jest pewne siebie, ma odwagę poznawać świat. Bez obaw nawiązuje nowe znajomości, dobrze odnajduje się w środowisku rówieśników. Chętnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych, które rozwijają jego talent i pozwalają kreatywnie spędzić czas.

Poczucie własnej wartości (samoocena) to szacunek dla siebie samego i wiara w swoje możliwości. To z kolei gwarancja dobrego samopoczucia i poczucia szczęścia.

Objawy niskiego poczucia własnej wartości u dziecka to m.in. nie dostrzeganie swoich mocnych stron i bagatelizowanie sukcesów oraz obwinianie siebie za porażki.

Jak budować w dziecku pewność siebie?

Człowiek nie przychodzi na świat z wykształconą samooceną. Nabywa ją w procesie wychowania. Buduje cegiełka po cegiełce, gdzie fundament stanowią komunikaty werbalne i niewerbalne wysyłane przez rodziców, dziadków i opiekunów.

A zatem wszystko, co mówimy do dziecka i jak reagujemy na jego zachowanie, kształtuje jego postrzeganie samego siebie. Im więcej cierpliwości, szacunku i wsparcia okażemy najmłodszym, tym ich samoocena będzie stabilniejsza.

Dziecko potrzebuje uwagi rodzica. Pragnie się do niego przytulać i chce słuchać zapewnień o miłości. To nic nie kosztuje, a jest niezwykle ważnym elementem budowania własnej wartości. Podobnie jak czas. Jak najczęściej zatem rozmawiajmy ze swoim dzieckiem. Słuchajmy tego, co chce nam powiedzieć i nie zbywajmy go. Szanujmy jego zdanie i bierzmy je pod uwagę.

Starajmy się też motywować dziecko do niezależności i odkrywania świata. Dodawajmy otuchy w chwili niepowodzeń, motywujmy do podejmowania kolejnych prób i cieszmy się nawet z najmniejszych zwycięstw.

Niezwykle ciekawie na ten temat pisze dr Michaeleen Doucleff w książce „Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko”.

W kulturze Zachodu nie idzie nam najlepiej dawanie dzieciom autonomii. Wydaje się nam, że to robimy. Staramy się. Ale w ostatecznym rozrachunku wiele dzieci ma niewiele kontroli nad swoim życiem codziennym. Skrupulatnie organizujmy harmonogram ich dnia i dokładamy starań, aby jakiś dorosły nadzorował każdą jego chwilę. W ostatecznym rozrachunku praktykujemy zatem zarówno mikro-, jak i makrozarządzanie ich życiem. I w ten sposób generujemy ogromny ładunek stresu u samych dzieci i w naszch relacjach z nimi.

Okazuje się więc, że wyręczanie dziecka i dyktowanie mu, co powinno zrobić, wcale nie przysłuży się jego rozwojowi. Kiedy zaś pozwalamy dziecku samodzielnie stawiać czoło światu, dajemy mu znać, że wierzymy w nie i samo poradzi sobie ze swoimi problemami. Warto być obok i przyjąć postawę obserwatora.

dziecko pewne siebie

Pewność siebie u dziecka. Pozwól popełniać błędy!

Wielu z nas chce ustrzec dziecko przed złem tego świata. Staramy się, by nasza pociecha miała zapewnione wszystko co najlepsze i nie pozwalamy jej popełniać błędów. Stąd nierzadko odbieramy najmłodszym prawo do podejmowania decyzji i własnych wyborów. Tym samym nie dajemy dziecku szansy zdobywać życiowego doświadczenia.

Zobacz także
tata na urlopie ojcowskim z dzieckiem

Nie krytykujmy też i nie wyolbrzymiajmy porażki naszej pociechy. Błędy popełnia każdy z nas i słowa „a nie mówiłam” jedynie obniżają poczucie wartości.

  • Angażujmy dziecko w domowe prace, których wykonanie będzie na miarę jego wieku i ogólnych możliwości.
  • Oferujmy dziecku pomoc, ale nie wyręczajmy go.
  • Nawet jeśli nasza pociecha wykona powierzone mu zadanie niezdarnie, nie krytykuj jej i nie krzycz.
  • Nie wyręczaj dziecka. Pozwól mu na trening samodzielności.
  • Ułatw dziecku wykonywanie codziennych czynności. By dosięgnęło do zlewu, zainwestuj w specjalny schodek. Zawieś ręczniki niżej, kupuj spodnie na gumce i buty zapinane na rzep.
  • Stawiajmy dziecku granice i uczmy odpowiedzialności za siebie i innych.
  • Nie używajmy zwrotów typu „Ty zawsze…”, „Ty nigdy…”. Nie porównujmy naszego dziecka do rodzeństwa i kolegów.
  • Okazujmy dziecku szacunek.

Jak wychować pewne siebie dziecko?

Podpowiedzi jest tu wiele, ale nie ma uniwersalnej recepty. Sama jestem mamą i choć bardzo się staram, wielokrotnie się frustruje, niekiedy też krzyczę na moich chłopców. Kiedy szukałam sposobu, by złagodzić tę rodzicielską frustrację, a przy tym podnieść samoocenę starszego syna, trafiłam na wspomnianą wyżej książkę „Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko”.

pewne siebie dzieckoNa początku myślałam, że oto mam w ręku kolejny poradnik, z którego niewiele wyniosę. Okazało się jednak, że bardzo się myliłam. Z każdą kolejną stroną zaznaczałam kolejne zdania. Niekiedy musiałam odkładać lekturę, bo zdawałam sobie sprawę, że czytam o sobie i swoich dzieciach. Wydawało mi się, jakby dr Michaeleen Doucleff doskonale zdawała sobie sprawę z moich problemów.

I być może faktycznie tak było, bo okazuje się, że wielu z nas boryka się z tym samym: frustracją, złością i brakiem cierpliwości. Żyjemy dziś w biegu i nie mamy zbyt wiele czasu. Do tego jesteśmy pod ciągłą obserwacją innych. A w centrum tego zabiegania są nasze dzieci, które nie tylko muszą dotrzymać nam kroku, ale przy tym również uczyć się świata.

Michaeleen Doucleff, mama Rosy, postanowiła sprawdzić, jak dzieci wychowują plemiona Majów w Ameryce, Hadza w Afryce i Inuitów w Arktyce. Dotarła tam razem ze swoją córką, by od tamtejszych rodzin nauczyć się,  jak oswajać napady złości, motywować dzieci do pomocy oraz budować ich pewność siebie i samowystarczalność. Nieprzypadkowo czerpała z ich mądrości: to właśnie wśród w tych plemionach nie jest znana ani dziecięca złość, ani depresja.

Autorka zachęca do spojrzenia na filozofię rdzennych plemion i korzystania z niej, opierając się niejako wskazówkom Zachodu. Tu nie ma walki o dominację, jest za to współpraca i wzajemne zrozumienie.

„Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko” to książka mająca status bestsellera New York Timesa. Wiedzę i inspirację czerpią z niej miliony rodziców. W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Muza.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl