Książki o ciele człowieka dla dzieci, dzięki którym złapią bakcyla nauki
Z tego artykułu dowiesz się:
Książki o ciele człowieka dla dzieci ciekawią, a także motywują do nauki. Pozwalają lepiej zrozumieć swój organizm. Są na tyle fascynujące, że wielu rodziców chętnie czyta je razem z dziećmi. A po które pozycje warto sięgnąć?
Książki o ciele człowieka dla dzieci. Które wybrać?
Książek o chorobach oraz ludzkiej anatomii dla najmłodszych czytelników jest całe mnóstwo. Jest to jednak na tyle fascynujący temat, że warto poświecić chwilę, by wybrać odpowiednie tytuły, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby nasza pociecha złapała bakcyla nauki.
Zestawienie, które przygotowaliśmy, opiera się na opinii bystrego ośmiolatka, który chętnie czyta, ale też zwraca uwagę na ilustracje. Zadaje mnóstwo pytań, na które rodzicom nierzadko trudno odpowiedzieć. Książki muszą zatem wyczerpywać temat i nie zostawiać czytelnika bez odpowiedzi. Nie mniej istotny jest język, bo choć mowa o rzeczach skomplikowanych, to ważne jest przekazanie dziecku wiedzy i zachęcenie go do jej pogłębiania. A zatem po które tytuły sięgnąć?
“Cholera i inne choroby” Łukasza Kaniewskiego
To książka napisana z dużą swobodą i humorem. Jest idealna na początek przygody z tajnikami medycyny. Będzie dobrą lekturą dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, ale starsze przedszkolaki też wiele z niej wyniosą.
Łukasz Kamiński wprowadza dzieci do świata chorób i zarazków. I robi to w iście przezabawny sposób! Książkę czyta się jednym tchem. Wiele wyniosą z niej dzieci, ale i dorośli. To opowieść, która wprowadza do świata medycyny i mikrobiologii. Pozwala lepiej zrozumieć istotę chorób. Uczy też zrozumienia dla osób dotkniętych danym schorzeniem, bo pokazuje, że wiele z nich może dotyczyć każdego z nas. Przekaz dopełniają wyraziste ilustracje Karoliny Kotowskiej.
Dla autora nie ma tematów tabu. Z książki wiele dowiemy się na temat chorób zakaźnych, zawale, pasożytach, ale też grzybicy, padaczce czy ADHD. Wiedza przekazana jest nie w postaci suchych faktów, ale ciekawostek. Język jest swobodny, a naukowe terminy wyjaśnione w przystępny sposób.
Istotą książki jest też przekaz na temat profilaktyki. Wiedza na temat chorób to jedno, ale Łukasz Kamiński idzie dalej – podpowiada najmłodszym, jak ustrzec się przed chorobami i co robić, by cieszyć się dobrym zdrowiem.
„Potworne mikroby”
To kolejna książka popularnonaukowa dla dzieci, która w przystępny sposób wyjaśnia, co to są bakterie i dlaczego chorujemy. Jej autorem jest Marc Van Ranst, profesor mikrobiologii, który od najmłodszych lat zafascynowany był mikroorganizmami żyjącymi wśród nas. Tę pasję przeniósł na karty swojej książki, polecanej zwłaszcza przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.
Dużym walorem książki jest jej edukacyjny charakter. Opowieść o bakteriach i wirusach nie ogranicza się jedynie do ich bliższego poznania, ale też dostrzeżenia ich wokół nas. Autor tłumaczy więc, dlaczego trzeba myć ręce (ten rozdział powinien być czytany w każdym przedszkolu i szkole!), co to są antybiotyki i co się dzieje, gdy przyjmujemy szczepionkę. I znowu robi to w sposób bardzo ciekawy, budząc zainteresowanie młodych czytelników.
W książce pojawiają się też eksperymenty. Autor proponuje przeprowadzenie pięciu doświadczeń, które pomogą odpowiedzieć na pytania, co się dzieje, gdy myjemy ręce oraz jaką funkcję pełni skórka jabłka. Zachęca też do zrobienia jogurtu oraz sprawdzenia, co się stanie, gdy przykryjemy ziemniaka folią aluminiową.
Książka wprowadza w fascynujący świat biologii. I robi to na tyle dobrze, że ma się apetyt na więcej! Jej recenzję możecie przeczytać w naszym serwisie.
“Anatomicum” (Muzeum Anatomii)
To propozycja dla nieco starszych dzieci. Mój 8-letni syn jest nią wprost oczarowany! Może dlatego, że nosi znamiona książki naukowej lub dlatego, że ilustracje są tak samo ciekawe jak słowa. Stylizowane są na średniowieczne manuskrypty, wręcz przyciągają i zapraszają do spojrzenia we wnętrze ludzkiego ciała. Ich autorka, Katy Wiedemann, to zresztą mistrzyni w swoim fachu. Łączy realizm z naukowością, co pozwala pokazać piękno skomplikowanej maszyny, jaką jest organizm człowieka.
W książce wyjaśnione są najważniejsze procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Dowiecie się też z niej, jak zbudowane są poszczególne organy i jaką pełnią funkcję. A wszystko to w sposób naukowy, choć zrozumiały dla ucznia szkoły podstawowej. Autorka, Jennifer Z. Paxton, robi to zresztą doskonale – od lat popularyzuje wiedzę z zakresu anatomii wśród dzieci. Na co dzień pracuje też ze studentami, wykładając anatomię dla studentów medycyny i nauk ścisłych Uniwersytetu Edynburskiego (USA).
Książki nie trzeba czytać od deski do deski, ale można zajrzeć do interesujących nas działów. To wyjątkowe muzeum, otwarte przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, nie przypomina żadnego miejsca, jakie znacie. Zwiedzając jego sale i galerie, przeniesiecie się do wnętrza ludzkiego organizmu i obejrzycie jego niedostępne zakamarki – zapewnia autorka. “Anatomicum” to pozycja obowiązkowa dla każdego bystrzaka.