Co warto wiedzieć o pierwszych wizytach Twojego dziecka u lekarza?


Po raz pierwszy u lekarza
Pierwsze wizyty u lekarzy czasem wzbudzają w rodzicach niepokój, że „teraz, to się zacznie bieganie po lekarzach”. Niesłusznie. Bowiem pierwsze wizyty stawiają sobie za cel dbałość o zdrowie i są sposobem na zapobieganie chorobom bądź ich wczesne wykrywanie. To właśnie na nas – na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie dzieci. Poznajmy zatem naszych sprzymierzeńców w dążeniu do wspólnego celu.
Na początek położna
W ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala przez matkę i dziecko z pierwszą wizytą przychodzi położna. Odwiedziny położnej służą ocenie stanu dziecka i jego adaptacji do środowiska, w tym szczególne znaczenie ma ocena karmienia piersią. Jest to też okazja dla młodej mamy, aby zgłaszała pojawiające się problemy. Wiele matek w tym czasie odczuwa „baby blues” i ma wrażenie, że z niczym sobie nie radzi. Rozmowa z położną może być bardzo pomocna i warto docenić taką możliwość. Położna powinna odwiedzić dziecko 4 razy.
Po drugie lekarz rodzinny lub pediatra
Pierwszy kontakt dziecka z lekarzem ma miejsce w ciągu pierwszych 4 tygodni życia dziecka. Porada patronażowa może odbywać się w przychodni lub w domu. Zaletą wizyty w domu jest możliwość poznania najbliższego otoczenia dziecka i jego rodziny (czasem dopiero na wizycie domowej lekarz orientuje się, że dziecko ma kontakt z dymem papierosowym). Jednak zdarza się, że rodzice zostają zaproszeni do gabinetu.
Przebieg wizyty
Wizyta u lekarza nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Ważny jest jednak termin tej wizyty, tak, aby w tym czasie lekarz nie przyjmował chorych dzieci. Chyba, że przychodnia, do której rodzice należą, prowadzi oddzielnie Poradnię Dzieci Zdrowych. Wówczas chorzy są izolowani i nie stanowią potencjalnego zagrożenia. Rodzice, okazując lekarzowi książeczkę zdrowia dziecka i/ lub wypis noworodka ze szpitala, ułatwiają zebranie wywiadu. Pierwsze badanie pediatryczne obejmuje, poza wywiadem, badanie przedmiotowe z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, pomiar obwodu głowy, ocenę żółtaczki. Lekarz ocenia rozwój i sposób żywienia dziecka. W czasie tej wizyty rodzice ustalają wybór szczepionek i umawiają się na wizytę szczepienną. Na zakończenie lekarz wydaje rodzicom zalecenia. Jednym z nich będzie podawanie witamin D i K i omówienie ich dawkowania. Preparaty witaminowe dla dzieci dostępne są bez recepty. Kolejnym zaleceniem będzie skierowanie do poradni preluksacyjnej.
Poradnie specjalistyczne i dentysta – kiedy po raz pierwszy.
„Badanie bioderek” w Poradni Preluksacyjnej powinno odbyć się około 6 tygodnia życia dziecka. W trakcie badania lekarz, za pomocą usg, będzie oceniał stawy biodrowe dziecka. Jest to bardzo ważne badanie, służące wykrywaniu wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. Ponadto jest bezpieczne, niebolesne, nieinwazyjne.
Pierwsza wizyta u lekarza to także pierwsza wizyta u dentysty. Zalecenia wskazują, że przychodzi na nią czas w 6. miesiącu życia dziecka, chociaż niektórzy dentyści uważają, że to za wcześnie. Pierwsza wizyta u dentysty jest wizytą adaptacyjną i najlepiej, aby odbyła się, zanim cokolwiek niepokojącego zacznie się dziać z zębami. Rodzice otrzymują instruktaż higieny jamy ustnej. Lekarz dokonuje oceny stanu jamy ustnej i ząbkowania. Bez względu na to, kiedy rodzice zdecydują się wraz z dzieckiem odwiedzić dentystę, warto, aby pamiętali, że badanie takie przysługuje raz w roku w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (czyli „na fundusz”).
Tekst: lek. Agnieszka Sawicka
Żródła: www.mz.gov.pl/aktualnosci/od-1-stycznia-nowy-wzor-ksiazeczki-zdrowia-dziecka
www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal02_swiadczzdrow_badprzesiew.doc
A. Oblacińska, M. Jodkowska, „zasady przeprowadzania wizyt i porad patronażowych u dzieci w 1. miesiącu życia.”. Medycyna Praktyczna Pediatria, 3(93)2014, str.79- 86.