Co warto wiedzieć o pierwszych wizytach Twojego dziecka u lekarza? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Co warto wiedzieć o pierwszych wizytach Twojego dziecka u lekarza?

Planer na Dobry Rok

Co warto wiedzieć o pierwszych wizytach Twojego dziecka u lekarza?

Po raz pierwszy u lekarza

Pierwsze wizyty u lekarzy czasem wzbudzają w rodzicach niepokój, że „teraz, to się zacznie bieganie po lekarzach”. Niesłusznie. Bowiem pierwsze wizyty stawiają sobie za cel dbałość o zdrowie i są sposobem na zapobieganie chorobom bądź ich wczesne wykrywanie. To właśnie na nas – na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie dzieci. Poznajmy zatem naszych sprzymierzeńców w dążeniu do wspólnego celu.

Na początek położna

W ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala przez matkę i dziecko z pierwszą wizytą przychodzi położna. Odwiedziny położnej służą ocenie stanu dziecka i jego adaptacji do środowiska, w tym szczególne znaczenie ma ocena karmienia piersią. Jest to też okazja dla młodej mamy, aby zgłaszała pojawiające się problemy. Wiele matek w tym czasie odczuwa „baby blues” i ma wrażenie, że z niczym sobie nie radzi. Rozmowa z położną może być bardzo pomocna i warto docenić taką możliwość. Położna powinna odwiedzić dziecko 4 razy.

Po drugie lekarz rodzinny lub pediatra

Pierwszy kontakt dziecka z lekarzem ma miejsce w ciągu pierwszych 4 tygodni życia dziecka. Porada patronażowa może odbywać się w przychodni lub w domu. Zaletą wizyty w domu jest możliwość poznania najbliższego otoczenia dziecka i jego rodziny (czasem  dopiero na wizycie domowej lekarz orientuje się, że dziecko ma kontakt z dymem papierosowym). Jednak zdarza się, że rodzice zostają zaproszeni do gabinetu.

Przebieg wizyty

Wizyta u lekarza nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Ważny jest jednak termin tej wizyty, tak, aby w tym czasie lekarz nie przyjmował chorych dzieci. Chyba, że przychodnia, do której rodzice należą,  prowadzi oddzielnie Poradnię Dzieci Zdrowych. Wówczas chorzy są izolowani i nie stanowią potencjalnego zagrożenia.  Rodzice, okazując lekarzowi książeczkę zdrowia dziecka i/ lub wypis noworodka ze szpitala, ułatwiają zebranie wywiadu. Pierwsze badanie pediatryczne obejmuje, poza wywiadem, badanie przedmiotowe z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, pomiar obwodu głowy, ocenę żółtaczki. Lekarz ocenia rozwój i sposób żywienia dziecka. W czasie tej wizyty rodzice ustalają wybór szczepionek i umawiają się na wizytę szczepienną. Na zakończenie lekarz wydaje rodzicom zalecenia. Jednym z nich będzie podawanie witamin D i K i omówienie ich dawkowania. Preparaty witaminowe dla dzieci dostępne są bez recepty. Kolejnym zaleceniem będzie skierowanie do poradni preluksacyjnej.

 

Poradnie specjalistyczne i dentysta – kiedy po raz pierwszy.  

„Badanie bioderek” w Poradni Preluksacyjnej powinno odbyć się około 6 tygodnia życia dziecka. W trakcie badania lekarz, za pomocą usg, będzie oceniał stawy biodrowe dziecka. Jest to bardzo ważne badanie, służące wykrywaniu wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. Ponadto jest  bezpieczne, niebolesne, nieinwazyjne.

Pierwsza wizyta u lekarza to także pierwsza wizyta u dentysty. Zalecenia wskazują, że przychodzi na nią czas w 6. miesiącu życia dziecka, chociaż niektórzy dentyści uważają, że to za wcześnie. Pierwsza wizyta u dentysty jest wizytą adaptacyjną i najlepiej, aby odbyła się, zanim cokolwiek niepokojącego zacznie się dziać z zębami. Rodzice otrzymują instruktaż higieny jamy ustnej. Lekarz dokonuje oceny stanu jamy ustnej i ząbkowania. Bez względu na to, kiedy rodzice zdecydują się wraz z dzieckiem odwiedzić dentystę, warto, aby pamiętali, że badanie takie przysługuje raz w roku w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (czyli „na fundusz”).

Zobacz także

Tekst: lek. Agnieszka Sawicka

Żródła: www.mz.gov.pl/aktualnosci/od-1-stycznia-nowy-wzor-ksiazeczki-zdrowia-dziecka

www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal02_swiadczzdrow_badprzesiew.doc

A. Oblacińska, M. Jodkowska, „zasady przeprowadzania wizyt i porad patronażowych u dzieci w 1. miesiącu życia.”. Medycyna Praktyczna Pediatria, 3(93)2014, str.79- 86.

www.mz.gov.pl/leczenie/leczenie-stomatologiczne

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2021 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl