Pierwsza wizyta u pediatry. Co warto o niej wiedzieć? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Pierwsza wizyta u pediatry. Co warto o niej wiedzieć?

Planer na Dobry Rok

Pierwsza wizyta u pediatry. Co warto o niej wiedzieć?

wizyta patronażowa
Pierwsza wizyta u pediatry najczęściej planowana jest w ciągu 3-4 tygodni od porodu. To wtedy właśnie rodzice zgłaszają się z noworodkiem do przychodni, by lekarz poznał nowego pacjenta, zbadał go i odpowiedział na nurtujące rodziców pytania. 

Pierwsza wizyta u pediatry. Jak wygląda?

Kiedy rodzi się dziecko, zwłaszcza pierwsze, rodzice mają wiele pytań i wątpliwości. To zrozumiałe, bo przecież chcą dla maluszka jak najlepiej. Niektóre mamy z ulgą witają na progu położną, która przychodzi po porodzie, by ocenić stan dziecka i jego adaptację do środowiska domowego. Istotnym elementem wizyty jest sprawdzenie przyrostu wagi noworodka i ewentualna pomoc laktacyjna.

Po 3-4 tygodniach od porodu przychodzi czas, by poznać pediatrę dziecka. Wielu rodziców wybiera go nie przez przypadek. Pytamy innych rodziców o wrażenia w kontakcie ze specjalistą. Bierzemy pod uwagę jego podejście do dziecka. Chcemy też wiedzieć, w jakie dni lekarz jest dostępny i czy w przypadku choroby zostaniecie szybko przyjęci. To bardzo dobre podejście, bo pediatra to lekarz, który przez lata będzie zajmować się zdrowiem naszego dziecka. Powinien więc go dobrze znać.

Wizyta patronażowa może mieć miejsce w domu, jednak najczęściej odbywa się w przychodni (przy rejestracji koniecznie zapytajcie, czy osobno przyjmowane są dzieci chore i zdrowe!).

Przygotowanie do pierwszej wizyty u lekarza z noworodkiem

Zabierz ze sobą:

  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • wypis noworodka ze szpitala,
  • kocyk lub pieluszkę,
  • ubranka na zmianę,
  • pieluszkę,
  • mokre chusteczki.

Pediatra zbierze od rodziców dokładny wywiad. Wykona też badanie przedmiotowe z uwzględnieniem rozwoju fizycznego. Zmierzy też obwód głowy i klatki piersiowej oraz oceni, czy występuje jeszcze fizjologiczna żółtaczka. Zapyta ponadto o sposób żywienia noworodka.

Lekarz omówi również z rodzicami temat szczepień (obowiązkowych i zalecanych). Wyda ponadto zalecenia, m.in. dotyczące podawania witaminy D, oraz skierowanie do poradni preluksacyjnej. USG bioderek to niezwykle ważne badanie, które po raz pierwszy powinno być wykonane ok. 6 tygodnia życia dziecka. Pozwala na wykrycie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. Spokojnie! Jest nieinwazyjne, niebolesne i krótkie.

Noworodek u lekarza. O co pytać?

Dla wielu rodziców pierwsza wizyta u pediatry bywa stresująca. Po pierwsze dlatego, że jeszcze nie wróciliśmy do pełni sił i nasze życie diametralnie się zmieniło, a po drugie – dziecko może płakać i być zdenerwowane, co z kolei mocno stresuje opiekunów. A przecież o tak wiele spraw chcielibyśmy zapytać!

Zobacz także
rodzina bawi się w parku

By o niczym nie zapomnieć, warto spisać sobie wszystkie tematy do omówienia na kartce. To pediatrę najlepiej zapytać o wszystko, co może nas niepokoić, np. w wyglądzie noworodka lub w jego zachowaniu.

Jeśli mamy taką możliwość, zaplanujmy pierwszą wizytę u pediatry tuż po drzemce noworodka. Zmęczony maluszek będzie niespokojny i rozdrażniony. Warto go też nakarmić przed wizytą. Do przychodni ubierzmy go też wygodnie. Zadbajmy o to, by ubranka dały się łatwo rozpiąć i zdjąć (świetnie sprawdzają się kopertowe body).

Drogi Rodzicu! Te tematy mogą Cię zainteresować:

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl