Jak zadbać o samopoczucie malucha podczas wizyty lekarskiej?
Z tego artykułu dowiesz się:
Małe dzieci nieufnie podchodzą zarówno do lekarzy, jak i do innych przedstawicieli zawodów medycznych. Wizyta w przychodni nie kojarzy im się pozytywnie, zwłaszcza że najczęściej związana jest albo z chorobą, albo z koniecznością podania szczepionki. Co zrobić, aby mały pacjent poczuje się o wiele lepiej w gabinecie lekarskim? W poniższym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki.
Odpowiedni strój dla lekarza
Syndrom białego fartucha znany jest przede wszystkim osobom dorosłym, ale w mniejszym lub większym stopniu dotyczy również dzieci. Postać lekarza ubranego w tradycyjny strój medyczny nie budzi pozytywnych emocji, dlatego warto sięgnąć po odpowiednią odzież medyczną w kolorowe wzory.
Z szeroką ofertą tego typu ubrań zapoznasz się w sklepie internetowym: https://anilon.pl/odziez-medyczna-damska/. Kolorowa odzież nie tylko spełni wszelkie swoje zadania i standardy, ale również pozwoli zdobyć zaufanie małego pacjenta. Lekarze uważają też, że o wiele lepiej pracuje im się w odzieży, która w naturalny sposób wywołuje uśmiech na twarzy.
Gabinet dostosowany do dziecka
Dzieci nie lubią przebywać w miejscach o surowym wyglądzie, które nie są do nich dostosowane. Dlatego też w gabinecie powinny znaleźć się przyjazne dzieciom elementy, takie jak:
- przewijak – sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niemowląt, które w zamkniętej przestrzeni czują się bezpieczniej,
- kolorowe szpatułki do badania gardła – robią o wiele lepsze wrażenie niż te tradycyjne, drewniane szpatułki,
- stolik i małe krzesełko – w oczekiwaniu na wizytę dziecko będzie mogło się bawić, odciągając tym samym myśli o wizycie w gabinecie lekarskim,
- naklejki – stanowią dobrą nagrodę dla małych i dzielnych pacjentów.
W gabinecie pediatrycznym każda rzecz jest ważna – nawet tak niepozorna, jak czepek pielęgniarski. Warto wybrać produkty ze strony https://anilon.pl/, dzięki którym mali pacjenci chętniej odwiedzą lekarza i chętniej wrócą do gabinetu przy kolejnym badaniu.
Co istotne, kolorowy strój lub jego poszczególne elementy powinni wybierać dla siebie nie tylko lekarze, lecz wszyscy, którzy pracują z małymi dziećmi. Pielęgniarka, położna czy nawet osoba odpowiedzialna za utrzymanie czystości może zrobić pozytywne wrażenie dzięki odpowiedniej prezencji.
Smutne, białe stroje nie są sprzymierzeńcami dobrej atmosfery w gabinetach pediatrycznych.
Wystrój gabinetu pediatrycznego
W gabinecie, w którym przyjmowane są dzieci, powinny królować delikatne, przyjazne oku kolory. Można również umieścić na ścianach zwierzątka albo bohaterów ulubionych bajek, zgodnie z własnym projektem.
Ważne jest także rozplanowanie przestrzeni. Dobrze, aby w gabinecie nie znajdowało się zbyt wiele sprzętów. Maluch, który przekracza jego próg, będzie przytłoczony oraz przestraszony. W miarę możliwości oddzielmy część zabiegową, np. za pomocą parawanu. Im mniej zbędnych przedmiotów, tym oczywiście lepiej.
Jeśli przychodnia ma taką możliwość, warto wydzielić przestrzeń do przyjmowania najmłodszych pacjentów od tej, w której badane są nieco starze dzieci.
Przyjemnie już od wejścia, czyli jak urządzić poczekalnię?
Wizyta w gabinecie pediatrycznym najczęściej poprzedzona jest oczekiwaniem w poczekalni. To pierwsze miejsce, które powinno zrobić na dziecku dobre wrażenie. W wielu przychodniach wydzielono specjalne strefy dla dzieci, a nawet mini pokoje, w których spokojnie mogą się bawić aż do wizyty u lekarza.
W poczekalni powinny znaleźć się zabawki dostosowane zarówno do młodszych, jak i starszych dzieci. Dzięki temu będą mogły one poczuć domową atmosferę.
Ze względu na to, że z zabawek na co dzień korzysta wielu pacjentów, warto od czasu do czasu robić ich przegląd. Konieczny będzie zakup nowych kolorowanek, książeczek czy kredek.
Większe akcesoria, takie jak puzzle albo pluszaki wymienia się sporadycznie. Przygotowanie poczekalni przyjaznej dzieciom i utrzymanie higieny na właściwym poziomie, to jednak spore wyzwanie. Zabawki powinny być myte oraz dezynfekowane każdego dnia, a w razie potrzeby nawet kilka razy dziennie. Zapewni to większy poziom bezpieczeństwa małym pacjentom.