Formalności po urodzeniu dziecka. O czym musisz pamiętać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Formalności po urodzeniu dziecka. O czym musisz pamiętać?

Planer na Dobry Rok

Formalności po urodzeniu dziecka. O czym musisz pamiętać?

urodzenie dziecka formalności

Formalności po urodzeniu dziecka jest kilka. Trzeba je załatwić kilka dni po przyjściu na świat potomka. Nie przegap terminów, w których musisz złożyć dokumenty.

Formalności po urodzeniu dziecka – jak je szybko załatwić?

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, wszystko się zmienia. Trzeba też dokonać kilku formalności. Na szczęście większość z nich da się załatwić jednego dnia. Na początek najlepiej skierować swoje kroki do urzędu, by zarejestrować dziecko. Tam nadany mu zostanie numer PESEL, który jest wymagany przy składaniu wniosku m.in. o 500+ czy becikowe. Bez niego nie uda się nam złożyć dokumentów o przyznanie tych świadczeń.

Niektóre z formalności można też załatwić drogą elektroniczną. By tego dokonać potrzebny jest profil zaufany, dlatego lepiej założyć go jeszcze przed porodem. W ten sposób zaoszczędzimy sporo cennego czasu.

→ Przeczytaj także: Jak dodać dziecko do IKP?

Kiedy zarejestrować dziecko?

W pierwszej kolejności należy zarejestrować urodzenie dziecka w urzędzie stanu cywilnego właściwego dla miejsca urodzenia. W urzędzie otrzymasz numer PESEL potomka, a także go zameldujesz.

Urodzenie dziecka może zgłosić matka lub ojciec dziecka. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty (kartę urodzenia do urzędu przekazuje szpital w ciągu 3 dni od porodu). Bardzo ważne jest zachowanie terminu. Na zarejestrowanie dziecka w urzędzie masz 21 dni.

Rejestracja dziecka w urzędzie jest bezpłatna, a dokumenty otrzymasz od razu. Można też załatwić te formalności bez wychodzenia z domu. Jeśli chcesz zarejestrować dziecko przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, za pomocą których potwierdzisz swoją tożsamość.

UWAGA: Jeśli rodzice nie są małżeństwem, a ojciec dziecka nie zdążył przed porodem oficjalnie uznać potomka, nie może zarejestrować dziecka. Może to zrobić jedynie matka.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego

Rodzic, który jest zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą ma obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Ma na to 7 dni od urodzenia dziecka.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia nie wymaga wielu formalności. Musisz jedynie zgłosić fakt urodzenia się potomka swojemu pracodawcy, a jeśli masz własną firmę – poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także
mama na urlopie macierzyńskim tuli dziecko w ramionach

Zarejestrowanie dziecka na wizytę patronażową

Nowo narodzone dziecko trzeba zapisać do wybranej przez rodziców przychodni. W pierwszym miesiącu życia musisz bowiem zgłosić się z noworodkiem na wizytę patronażową. Wcześniej jednak masz obowiązek zarejestrować dziecko w poradni dziecięcej. Warto to zrobić tuż po wyjściu ze szpitala.

Na pierwszym spotkaniu pediatra dokładnie zbada dziecko, w razie potrzeby wyda skierowania do poradni specjalistycznych, ale też odpowie na pytania rodziców dotyczące kalendarza szczepień.

Wniosek o urlop macierzyński

Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, przysługuje ci urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (jeśli urodziłaś jedno dziecko). Dniem jego rozpoczęcia jest dzień porodu. Musisz jednak o urlop zawnioskować u swojego pracodawcy. Potrzebujesz do tego zaświadczenie lekarskie potwierdzające datę porodu oraz kopię aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu).

Możesz od razu zawnioskować o urlop rodzicielski, który będzie ci przysługiwał zaraz po urlopie macierzyńskim. Otrzymasz wówczas zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, studentką lub jesteś zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej przysługuje ci tzw. kosiniakowe. Jest to świadczenie w wysokości 1000 zł wypłacane przez rok pod warunkiem, że drugi z rodziców nie otrzymuje zasiłku macierzyńskiego. Można się o nie ubiegać od dnia urodzenia dziecka. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby wnioskującej (dokumenty najczęściej przyjmuje MOPS lub MOPR). Można też złożyć go przez internet.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl