Formalności po urodzeniu dziecka. O czym musisz pamiętać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Formalności po urodzeniu dziecka jest kilka. Trzeba je załatwić kilka dni po przyjściu na świat potomka. Nie przegap terminów, w których musisz złożyć dokumenty.
Formalności po urodzeniu dziecka – jak je szybko załatwić?
Kiedy na świecie pojawia się dziecko, wszystko się zmienia. Trzeba też dokonać kilku formalności. Na szczęście większość z nich da się załatwić jednego dnia. Na początek najlepiej skierować swoje kroki do urzędu, by zarejestrować dziecko. Tam nadany mu zostanie numer PESEL, który jest wymagany przy składaniu wniosku m.in. o 500+ czy becikowe. Bez niego nie uda się nam złożyć dokumentów o przyznanie tych świadczeń.
Niektóre z formalności można też załatwić drogą elektroniczną. By tego dokonać potrzebny jest profil zaufany, dlatego lepiej założyć go jeszcze przed porodem. W ten sposób zaoszczędzimy sporo cennego czasu.
→ Przeczytaj także: Jak dodać dziecko do IKP?
Kiedy zarejestrować dziecko?
W pierwszej kolejności należy zarejestrować urodzenie dziecka w urzędzie stanu cywilnego właściwego dla miejsca urodzenia. W urzędzie otrzymasz numer PESEL potomka, a także go zameldujesz.
Urodzenie dziecka może zgłosić matka lub ojciec dziecka. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty (kartę urodzenia do urzędu przekazuje szpital w ciągu 3 dni od porodu). Bardzo ważne jest zachowanie terminu. Na zarejestrowanie dziecka w urzędzie masz 21 dni.
Rejestracja dziecka w urzędzie jest bezpłatna, a dokumenty otrzymasz od razu. Można też załatwić te formalności bez wychodzenia z domu. Jeśli chcesz zarejestrować dziecko przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, za pomocą których potwierdzisz swoją tożsamość.
UWAGA: Jeśli rodzice nie są małżeństwem, a ojciec dziecka nie zdążył przed porodem oficjalnie uznać potomka, nie może zarejestrować dziecka. Może to zrobić jedynie matka.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego
Rodzic, który jest zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą ma obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Ma na to 7 dni od urodzenia dziecka.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia nie wymaga wielu formalności. Musisz jedynie zgłosić fakt urodzenia się potomka swojemu pracodawcy, a jeśli masz własną firmę – poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zarejestrowanie dziecka na wizytę patronażową
Nowo narodzone dziecko trzeba zapisać do wybranej przez rodziców przychodni. W pierwszym miesiącu życia musisz bowiem zgłosić się z noworodkiem na wizytę patronażową. Wcześniej jednak masz obowiązek zarejestrować dziecko w poradni dziecięcej. Warto to zrobić tuż po wyjściu ze szpitala.
Na pierwszym spotkaniu pediatra dokładnie zbada dziecko, w razie potrzeby wyda skierowania do poradni specjalistycznych, ale też odpowie na pytania rodziców dotyczące kalendarza szczepień.
Wniosek o urlop macierzyński
Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, przysługuje ci urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (jeśli urodziłaś jedno dziecko). Dniem jego rozpoczęcia jest dzień porodu. Musisz jednak o urlop zawnioskować u swojego pracodawcy. Potrzebujesz do tego zaświadczenie lekarskie potwierdzające datę porodu oraz kopię aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu).
Możesz od razu zawnioskować o urlop rodzicielski, który będzie ci przysługiwał zaraz po urlopie macierzyńskim. Otrzymasz wówczas zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.
Jeśli jesteś osobą bezrobotną, studentką lub jesteś zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej przysługuje ci tzw. kosiniakowe. Jest to świadczenie w wysokości 1000 zł wypłacane przez rok pod warunkiem, że drugi z rodziców nie otrzymuje zasiłku macierzyńskiego. Można się o nie ubiegać od dnia urodzenia dziecka. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby wnioskującej (dokumenty najczęściej przyjmuje MOPS lub MOPR). Można też złożyć go przez internet.