Zioło, które uspokaja, dodaje energii i zwiększa laktację - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zioło, które uspokaja, dodaje energii i zwiększa laktację

Planer na Dobry Rok

Zioło, które uspokaja, dodaje energii i zwiększa laktację

Dlaczego adaptogeny? Nazwa nie jest przypadkowa. To zioła, które pozwalają na lepszą adaptację organizmu do aktualnych warunków środowiskowych. Działają uspokajająco, ale nie odbierają energii życiowej – wręcz przeciwnie. Niektóre adaptogeny zwiększają laktację i jako takie są nieocenionym wsparciem dla świeżo upieczonych mam.

Zioła adaptogenne – ich dobroczynne działanie znane jest od tysięcy lat

Zanim zioła adaptogenne zyskały tę enigmatyczną i trudną do zapamiętania nazwę, były nazywane po prostu ziołami czarodziejskimi, magicznymi albo niezwykłymi. Ponieważ rosły zazwyczaj w trudno dostępnych regionach górskich, często mówiono o nich, że są darem bogów. Przyrządzano je zresztą tylko dla władców i koronowanych głów, czasem też dla ważnych osobistości. Dla przeciętnego mieszkańca Dalekiego Wschodu kilka tysięcy lat temu były niedostępne.

Z dobrodziejstwa ziół adaptogennych korzystano nie tylko na Dalekim Wschodzie. Znane były Indianom z Ameryki Północnej i Południowej, ludom zamieszkującym daleką Syberię, a także plemionom afrykańskim.

Mimo iż w czasach starożytnych nie umiano badać właściwości ziół, ludzie sięgali po nie i na bazie własnych doświadczeń umieli wyselekcjonować te, które dawały im zdrowie i siły witalne. Dziś nie musimy wywarzać otwartych drzwi – dobrze wiemy, które adaptogeny przyjmować i w jakich sytuacjach życiowych po nie sięgać.

Adaptogeny to nie używki!

Zioła adaptogenne to całkowicie odrębna grupa darów natury, nie da się ich podłączyć pod klasyczne zioła, suplementy diety czy używki. Są całkowicie bezpieczne, a ich skuteczność została niejednokrotnie udowodniona.

Nie wszystkie zioła zasługują na miano adaptogennych. Tak naprawdę ich lista jest krótka, a żeby się na nią dostać, roślina musi spełnić trzy warunki:

– być nietoksyczną – i nie chodzi tu o klasyczne trucizny. Zioła adaptogenne nie mają właściwości uzależniających, a ich przyjmowanie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, zarówno w kwestii zdrowia psychicznego, jak i fizycznego;

– powodować tzw. niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres. Biorąc pod uwagę klasyczne leki i używki antystresowe, adaptogeny rzeczywiście działają niespecyficznie. Redukują poziom stresu bez pozbawiania organizmu sił witalnych i energii.

– normalizować działanie organizmu – wpływając na cały organizm, a nie tylko pojedyncze układy, adaptogeny potrafią „rozpoznać” nadmiary i braki w organizmie, i wyrównać je do właściwego poziomu. Dotyczy to między innymi ciśnienia krwi czy poziomu poszczególnych hormonów. Dzięki przywróceniu równowagi w organizmie znacznie poprawia się jego funkcjonowanie na wszystkich polach.

Które adaptogeny zwiększają laktację?

Bezpieczeństwo adaptogenów jest niezmiernie ważne w kontekście karmienia piersią. O ile mama może zaryzykować swoje zdrowie, na pewno nigdy nie zaryzykuje zdrowiem nowo narodzonego dziecka. Wsparcie laktacji adaptogenami to jedno z lepszych, o ile nie najlepsze rozwiązanie. Jak już bowiem zostało wspomniane wyżej, jedną z cech klasyfikujących roślinę jako adaptogenną jest bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych nawet przy długotrwałym zażywaniu.

Jeśli chodzi o laktację, to są dwa konkretne adaptogeny, które znacząco ją zwiększają:

Zobacz także
kobieta zapina dziecko w bezpiecznym foteliku samochodowym

Shatavari

Roślina, wyciągiem której młode matki w Nepalu raczą się już na porodówkach. Nepalski rząd rozdaje Shatavari za darmo. To jedna ze składowych narodowego programu wspierającego naturalne karmienie. Zanim jednak do tego doszło, kobiety w Nepalu od wieków przyjmowały Shatavari. A jeszcze wcześniej podawano je zwierzętom dającym mleko, by uzyskać więcej udoju.

Kobiety, które przyjmują Shatavari (nie tylko w Nepalu), zauważają wyraźną poprawę laktacji, a więc mogą bez problemu (i bez stresu, co przy laktacji jest bardzo ważne) wykarmić swoje dzieci. Shatavari podnosi też poziom energii i sił witalnych oraz poprawia samopoczucie.

Z medycznego punktu widzenia warto zauważyć, że Shatavari podnosi poziom prolaktyny we krwi i ma zdolność do stymulowania rozrostu gruczołów mlekowych.

Maca

Maca znana była już starożytnym Inkom, którzy przyjmowali ją dla poprawy nastroju i łagodzenia stresów. Dziś wiemy, że te dwa czynniki są bardzo ważne także w kontekście karmienia piersią. Ponadto Maca jest niezastąpiona przy normalizowaniu poziomu estrogenów we krwi, co także ma niebagatelny wpływ na zdrowie kobiety. Jest też zalecana jako środek zwiększający libido, na spadek którego często skarżą się młode mamy.

Terapie ziołowe działają różnorako na poszczególne organizmy, stąd opinie pojawiające się w internecie na temat adaptogenów mogą być nawet skrajnie odmienne. Przyjmując jakiekolwiek zioła, trzeba mieć jednak na uwadze, że efekty nie pojawiają się natychmiast, jak po tabletkach przeciwbólowych. Dlatego warto przeczytać kilka, a nawet kilkanaście różnych recenzji, zanim wyrobimy sobie własną opinię. Jedną z bardziej rzetelnych można znaleźć u blogerki Zdrowie na języku.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl