Dziecko a ekologia. Gdzie szukać inspiracji? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Dziecko a ekologia. Gdzie szukać inspiracji?

Planer na Dobry Rok

Dziecko a ekologia. Gdzie szukać inspiracji?

Dziecko a ekologia – jak połączyć te tematy? Gdzie szukać ciekawych materiałów i źródeł inspiracji? I dlaczego wychowanie najmłodszego pokolenia w trosce o środowisko naturalne jest tak ważne? Przeczytajcie!

Dziecko a ekologia: jak to połączyć?

Edukację ekologiczną najlepiej jest zacząć od samego początku. Wówczas dla naszego dziecka szacunek dla przyrody będzie czymś naturalnym. A to niezwykle ważne, bo prognozy ekologów nie są najlepsze. Za kilka lat będzie brakować wody, pojawi się globalny problem suszy, który odbije się na rolnictwie. A to tylko wierzchołek góry problemów.

Portal mamywsieci.pl jest częścią wydawnictwa Eko Media. Od kilku lat wydajemy czasopismo Biokurier, który możecie otrzymać w sklepach z ekologiczną żywnością lub zamówić w prenumeracie indywidualnej. Prowadzimy również serwis internetowy Biokurier.pl, gdzie poruszamy tematy ochrony środowiska, ale też zero waste i publikujemy inspirujące przepisy kulinarne na dania dla całej rodziny. Wiele miejsca poświęcamy również edukacji ekologicznej dzieci.

Dziecko zero waste

Przeraża Cię lista rzeczy, które trzeba kupić w wyprawce dla noworodka? Jako doświadczeni rodzice i osoby, którym bliska jest troska o środowisko, spróbujemy Cię przekonać, że wielu z nich wcale nie trzeba kupować. Nawet tradycyjne pieluchy jednorazowe można zastąpić wielorazowymi. Powiesz, że to drogie, czasochłonne i niehigieniczne? Nic bardziej mylnego! Dzisiejsze pieluchy wielorazowe są niezwykle proste w obsłudze, a ich zakup to inwestycja, która częściowo się zwraca.

Dla dziecka nie potrzebujesz też wielu zabawek. Na początku najlepszą formą rozrywki będzie obserwowanie otoczenia w ramionach rodzicach i doświadczanie go wszystkimi zmysłami. Z czasem warto zainwestować w zabawki drewniane, np. tradycyjne klocki. Kilkulatek z kolei będzie się świetnie bawić, mając do dyspozycji patyk, wodę i piasek ;-). Nie wierzysz? Wybierzcie się do lasu i pozwólcie sobie na kilka chwil swobodnej zabawy. Na pewno nie będziecie się nudzić!

Dziecko w ogrodzie. Zabawa i nauka

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób edukacji dla najmłodszych. Dziecko nie ma wówczas poczucia, że ma do spełnienia przykry obowiązek i może z pasją podejść do działania. Właśnie w ten sposób warto pokazać mu, jak wygląda naturalny cykl roślin i jak należy o nie dbać. A zatem, zabierz dziecko do ogrodu! Możecie też sięgnąć po ciekawe książki w tej tematyce.

Zobacz także
kąpiel w krochmalu

Z kolei szacunku do zwierząt uczymy się m.in. wtedy, gdy mieszkamy z czworonożnym przyjacielem. Jeśli więc zastanawiacie się, czy dziecko i pies to duet idealny, z całą stanowczością mówimy, że tak. Rozmawialiśmy na ten temat z Darią Jaworską, psychologiem.

Bezpieczny dom dla dziecka

Każdego roku na szpitalne oddziały ratunkowe trafiają dzieci, które połknęły środki do czyszczenia. Tych w domu mamy wiele: do mycia toalety, do czyszczenia łazienek i udrożniania rur. Kolorowe butelki kuszą najmłodszych, które nie mają poczucia zagrożenia. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Stąd wielu rodziców decyduje się na stosowanie naturalnych środków czystości. Okazuje się, że ocet i soda oczyszczona doskonale radzą sobie z zabrudzeniami.

Dzieci to nasza przyszłość, warto więc uwrażliwiać ich na naturę od chwili narodzin. Kiedy zobaczą, że odpowiedzialnie podchodzimy do tematu ekologii, stosujemy produkty wielorazowe i rozsądnie wybieramy kupowane produkty, stanie się to dla nich naturalne.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl