Co na katar u dziecka?
Z tego artykułu dowiesz się:
Katar u dziecka to jedna z częstszych dolegliwości przedszkolaków. W wielu przypadkach przechodzi samoistnie, jednak do tego czasu mocno pogarsza samopoczucie. Zatkany nos to nic przyjemnego! Jak szybko wyleczyć katar u dziecka? I czy domowe sposoby na katar działają?
Katar u dziecka. Co robić?
Katar, inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa, to objaw zakażenia górnych dróg oddechowych. Najczęściej wywołują go wirusy, rzadziej bakterie. U najmłodszych może też występować katar alergiczny.
I choć dla wielu z nas to objaw często lekceważony, katar u dziecka jest bardzo męczący. Zatkany nos uniemożliwia właściwe oddychanie, może też powodować brak apetytu i ból głowy (kliknij i przeczytaj, kiedy ból głowy jest niepokojący). Objawem przeziębienia jest też stan podgorączkowy.
→ Dowiedz się więcej: Kiedy rodzicom rodzicom przysługuje opieka nad chorym dzieckiem?
Wodnisty katar u dziecka pojawia się już 2-3 dni po kontakcie z wirusem. Drobnoustroje atakują organizm, który broniąc się, uruchamia mechanizmy obronne. Stąd osłabienie, rozbicie i podwyższona temperatura.
Po kilku dniach katar zaczyna gęstnieć i trudno jest go usunąć. Zalega w jamach nosa, wymuszając oddychanie przez usta, co z kolei wysusza śluzówkę gardła i może dodatkowo ją podrażniać. U dzieci może pojawić się ból ucha, który jest związany z niedrożnością ujść zatokowych i trąbek słuchowych.
→ Przeczytaj również: Jak zbić gorączkę u dziecka?
Jeśli wdrożymy odpowiednie sposoby na katar, najczęściej udaje się go pozbyć na tym etapie. Jeśli jednak go zlekceważymy, a wydzielina nie będzie właściwie usuwana, może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego, które może zakończyć się koniecznością podania antybiotyku.
Jak pozbyć się kataru u dziecka?
W przypadku kataru najważniejsza jest walka z zablokowanym nosem i nadmiernie produkowaną wydzieliną. Można sięgnąć po leki zmniejszające obrzęk naczyń krwionośnych i je uszczelniające, które dostępne są w formie kropli do nosa lub aerozolu. Nie wolno ich jednak stosować dłużej niż 3-4 dni, bo mogą prowadzić do wysuszenia błony śluzowej nosa i mają wysoki potencjał uzależniający.
Nie ma jednak niczego bardziej skutecznego od higieny nosa. Należy go regularnie oczyszczać i nawilżać, w czym pomoże sól morska lub sól fizjologiczna do nosa.
Katar u rocznego dziecka bywa wyzwaniem nie tylko dlatego, że maluch jest marudny i może nie mieć apetytu, ale też z powodu trudności z usuwaniem wydzieliny z nosa. Roczne dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie dmuchać nosa, więc warto mu pomóc stosując specjalne aspiratory (do kupienia w aptece). Ale uwaga: nie należy ich używać zbyt często, najlepiej tylko przed jedzeniem i spaniem. W ciągu dnia wystarczy nawilżać nos i usuwać nadmiar wydzieliny, który będzie się z niego samoistnie wydostawał.
Sprawdzone sposoby na katar
Bardzo ważne jest też dbanie o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Zadbać trzeba też o temperaturę. Im chłodniej, tym lepiej się oddycha (idealnie, gdy słupek rtęci pokazuje 20-21°C). Pamiętajmy więc o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza przed snem.
By nawilżyć drogi oddechowe, można zastosować inhalacje z soli fizjologicznej. Zaleca się je nawet u najmłodszych dzieci, bo nie zaszkodzą, a skutecznie rozrzedzają zalegającą w nosie wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.
Pamiętajmy też o właściwym nawodnieniu. Idealnie, gdy dziecko pije wodę, choć starszym dzieciom można już podać ciepły napar z lipy lub dzikiej róży.
Domowe sposoby na katar u dziecka
Te wyżej wymienione przynoszą dziecku ulgę i sprawdzają się zarówno przy wodnistym, jak i gęstym katarze. Można je stosować również u niemowląt.
U przedszkolaków z kolei dodatkowo można sięgnąć po babcine sposoby na katar u dziecka. Dawniej zalecało się stosowanie ziół i olejków, które są bardzo skuteczne (co udowadniają badania), ale u małych dzieci, alergików i astmatyków mogą nasilić kaszel lub stosowane na skórę, uczulić. Stąd sięgajmy po nie wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że nie zaszkodzą naszemu dziecku.
Antybakteryjnie i przeciwzapalnie działa olejek eukaliptusowy na katar. Wystarczy kilka kropli, by rozrzedzić gęstą wydzielinę i łatwiej ją usunąć. Dodatkowo rozgrzewa i przyjemnie pachnie.
Olejek tymiankowy na katar również działa rewelacyjnie! Zawiera duże ilości tymolu, która to substancja utrudnia przenikanie wirusa i zmniejsza stan zapalny. Pomaga też oczyścić nos i wzmacnia odporność (więcej na temat bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych przeczytasz na portalu Biokurier.pl).
Nos pomaga też udrożnić maść majerankowa (do kupienia w aptece za 4-5 zł).
Czosnek na katar u dziecka. Czy działa?
Znanym sposobem na udrożnienie nosa jest rozgnieciony czosnek na katar, który wydziela silne aromaty. Odpowiada za to allina, która w chwili miażdzenia ząbka “staje się” allicyną. Nie bez powodu nazywa się ją naturalnym antybiotykiem. Jej działanie przypomina penicylinę: niszczy bakterie, wirusy i pomaga udrożnić nos.
Kliknij, by przeczytać więcej na temat właściwości prozdrowotnych czosnku.
W przypadku dzieci najlepiej jest rozgnieść kilka ząbków czosnku i owinąć gazą lub położyć na talerzyku poza zasięgiem małych rączek (np. obok łóżeczka, gdy dziecko zaśnie).