Zapalenie oskrzelików u dzieci – objawy i leczenie - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zapalenie oskrzelików u dzieci – objawy i leczenie

Planer na Dobry Rok

Zapalenie oskrzelików u dzieci – objawy i leczenie

niemowle jest inhalowane ze względu na duszność związaną z zapaleniem oskrzelików

Zapalenie oskrzelików to najczęściej występująca choroba zakaźna dolnych dróg oddechowych. Rozpoznaje się ją przede wszystkim u małych dzieci, a przebieg choroby może być bardzo dynamiczny. Jak objawy daje zapalenie oskrzelików? I jak wówczas pomóc dziecku? Przeczytajcie.

Zapalenie oskrzelików u dzieci – jak rozpoznać?

U progu zimy wiele dzieci choruje. Przychodnie zapełnione są kaszlącymi pacjentami, którzy są osłabieni, mają gorączkę i katar. Za tego rodzaju objawy odpowiadają najczęściej wirusy. I choć w przypadku sprawnego układu odpornościowego dość szybko udaje się je pokonać, kiedy mamy do czynienia z zapalenia oskrzelików sytuacja może okazać się dość poważna.

→  Dowiedz się więcej: Kiedy rodzicom rodzicom przysługuje opieka nad chorym dzieckiem?

Za ostre zapalenie oskrzelików w większości przypadków odpowiadają adenowirusy, ludzki metapneumowirus, wirus grypy i wirus paragrypy. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym jest jednak syncytialny wirus oddechowy.

Wirus RSV (respiratory syncytial virus), bo o nim mowa, nie bez przyczyny u rodziców noworodków i niemowląt wywołuje duży lęk. I choć prawie wszystkie dzieci w pierwszych dwóch latach życia będą mieć kontakt z tym patogenem, zapalenie oskrzelików u niemowląt (zwłaszcza z grup ryzyka) może zakończyć się pobytem szpitalu.

→ Przeczytaj również: Syrop na kaszel: naturalny czy z apteki?

Objawy zapalenia oskrzelików

W typowym obrazie choroby obserwuje się:

  • nieżyt i upośledzenie drożności nosa,
  • kaszel,
  • przyspieszony oddech,
  • wzmożony wysiłek oddechowy (poruszanie skrzydełkami nosa, postękiwanie, wciąganie międzyżebrzy, dołków nadobojczykowych i przepony),
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • bezdech (wiodący objaw u niemowląt, zwłaszcza wcześniaków).

Objawy infekcji narastają stopniowo. Najbardziej nasilone są w 3-4 dniu choroby. Może jej towarzyszyć zapalenie ucha środkowego lub zapalenie spojówek.

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, np. podczas kaszlu i kichania. Noworodki i niemowlęta w większości przypadków zarażają się od starszego rodzeństwa uczęszczającego do żłobka lub przedszkola.

dziecko kaszle chore na zapalenie oskrzelików
Zapalenie oskrzelików początkowo objawia się suchym kaszlem i katarem

Jak leczy się zapalenie oskrzelików?

W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg i mija samoistnie po kilku dniach. Można ją skutecznie leczyć w domu, dbając o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa oraz stosując inhalacje. Niekiedy jednak infekcja może mieć cięży przebieg i wymagać hospitalizacji. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych dzieci.

Ostre zapalenie oskrzelików u niemowląt jest o tyle niebezpieczne, że może przebiegać z bezdechami i niewydolnością oddechową. W grupie wysokiego ryzyka są wcześniaki, zwłaszcza te, u których wystąpił noworodkowy zespół zaburzeń oddychania. Szczególną czujność muszą też zachować rodzice dzieci z wrodzonymi wadami dróg oddechowych, takimi jak: wiotkość krtani, wiotkość tchawicy oraz rozszczep wargi lub podniebienia.

Czy potrzebne są dodatkowe badania?

Najczęściej pediatra niemal od razu jest w stanie rozpoznać objawy zapalenia oskrzelików. Jeśli choroba ma typowy obraz, przeprowadzanie badań wirusologicznych i RTG klatki piersiowej nie jest konieczne.

Na około tysiąc dzieci chorujących na zapalenie oskrzelików jedno trafia z powodu niewydolności oddechowej na oddział intensywnej opieki medycznej.

Leczenie zapalenia oskrzelików polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Zgodnie z aktualną wiedzą nie zaleca się stosowania leków przeciwwirusowych, antybiotyków (wyjątkiem są noworodki i niemowlęta będące z grupie ryzyka poważnego zakażenia bakteryjnego) oraz glikokortykosteroidów.

W terapii zapalenia oskrzelików stosuje się broncholityki i krople obkurczające błony śluzowe. Bardzo ważne jest też usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych przez przewody nosowe.

Zobacz także
szafa garderoba niemowlaka

W przypadku zapalenia oskrzelików u najmłodszych występuje podwyższone ryzyko odwodnienia, do czego przyczynia się przyspieszony oddech, wytwarzanie dużej ilości wydzieliny w drogach
oddechowych oraz gorączka. Należy więc często podawać dziecku wodę.

Kiedy choroba ma ciężki przebieg, konieczna może być tlenoterapia, która pozwala na utrzymanie prawidłowego wysycenia krwi tlenem.

Zapalenie oskrzelików odpowiada za największą liczbę hospitalizacji niemowląt w oddziałach pediatrycznych

Niezwykle ważna w przebiegu zapalenia oskrzelików jest higiena nosa. Katar w przebiegu tej infekcji jest mocno nasilony i utrudnia oddychanie. Ulgę może przynieść czyszczenie nosa za pomocą aplikatora oraz stosowanie wody morskiej. Zalecane są też inhalacje solą fizjologiczną (0,9% roztworu NaCl), które pozwolą usunąć gęsty śluz zalegający w drogach oddechowych.

Warto też zadbać o to, by w mieszkaniu temperatura oscylowała w granicach ok. 18–20°C, a powietrze było odpowiednio nawilżone. Zaleca się też regularnie wietrzyć pokoje. Jeśli dziecko nie ma gorączki i dobrze się czuje, można pójść na krótki spacer.

Na szczęście choroba najczęściej ustępuje bez powikłań. U niektórych dzieci dość długo utrzymuje się świszczący oddech, który może towarzyszyć kolejnym zakażeniom wirusowym.

Bibliografia

  • Tamara Wagner, Zapalenie oskrzelików, kwiecień 2011, Vol. 15 Nr 2 Pediatria po Dyplomie, 21-31
  • Honorata Marczak, Zapalenie oskrzelików, dostęp: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladoddechowy/138055,zapalenie-oskrzelikow
  • Paweł Szczypa, Wioletta Zagórska, Ostre zapalenie oskrzelików w praktyce pediatrycznej, Forum Pediatrii Praktycznej, 1 czerwca 2018, nr 8 (kwiecień 2016)
  • Iwona Kowalska, Radosław Skubiszewski, Magdalena Kowalska, Adrian Kowalski, Alicja Nowaczyk, Zapalenie oskrzelików – trudności diagnostyczno‑terapeutyczne u pacjentów pediatrycznych, Farm Pol, 2020, 76 (2): 102–109

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl