Maść majerankowa na katar u niemowlaka - Mamywsieci.pl

Maść majerankowa na katar u niemowlaka

katar u niemowlaka

Maść majerankowa to naturalny specyfik, który za niewielkie pieniądze można kupić w każdej aptece. Nie jest reklamowany, stąd nie wszyscy rodzice wiedzą o jego istnieniu. A szkoda, bo maść majerankowa dla dzieci to jeden z bezpieczniejszych preparatów na uciążliwy katar. 

Maść majerankowa. Na co stosować?

Katar u dziecka to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Niemowlę nie potrafi samo usunąć wydzieliny z dróg oddechowych, a zatkany nos pogarsza samopoczucie i utrudnia przyjmowanie pokarmów (zwłaszcza ssanie mleka). Gorsza jest też jakość snu. Maluszek może być niespokojny i płaczliwy.

Trzeba też pamiętać, że katar może być zarówno objawem przeziębienia, jak również wstępem do poważniejszej choroby (np. wskazywać na zakażenie wirusem RSV). Zalegająca w nosie wydzielina to doskonałe środowisko do namnażania się bakterii, ale też ryzyko, że drobnoustroje przedostaną się dalej i wywołają stan zapalny ucha środkowego. A to niezwykle bolesna dolegliwość, która nierzadko wymaga podania antybiotyku.

Pamiętajmy też, że katar u noworodka w każdej sytuacji wymaga wizyty lekarskiej. U tak małych dzieci choroba może rozwijać się bardzo szybko.

Maść majerankowa dla niemowląt. Czy działa?

Maść majerankowa to znany naszym rodzicom i dziadkom preparat łagodzący objawy kataru, m.in. ułatwia oddychanie. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera wyciąg z ziela majeranku.

Jest to roślina należąca do tej samej rodziny co oregano. Wielu z nas zna ją jako przyprawę: majeranek dodaje się do ciężkostrawnych potraw, m.in. grochu, zupy fasolowej, żurku, ale też dobrze uzupełnia smak duszonej i pieczonej baraniny oraz wieprzowiny.

Majeranek jednak to również cenny surowiec leczniczy. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Ułatwia też trawienie. Olejek majerankowy działa antyseptycznie, odwaniająco, przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo (więcej na temat bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych przeczytasz na portalu Biokurier.pl).

świeży majeranek
Maść majerankowa nie kosztuje dużo, a jest bardzo skwuteczna

Z majeranku przygotowuje się krople do płukania jamy ustnej i maści przeciwreumatyczne. Największą popularnością jednak cieszy się maść przeznaczona do łagodzenia stanów zapalnych przewodów nosowych u małych dzieci.

Maść majerankowa dla niemowlaka może przynieść dziecku upragnioną ulgę. Smaruje się nią skórę bezpośrednio pod noskiem 2-3 razy dziennie. Uważajmy jednak, by nie wprowadzić preparatu bezpośrednio do dziurek nosa, gdyż podłoże maściowe (najczęściej wazelina) może osłabić pracę rzęsek błony śluzowej (określenie “maść majerankowa do nosa” jest błędne).

Maść majerankowa. Od kiedy można ją stosować?

Jest to preparat bezpieczny i można go stosować u małych dzieci. Nie ma przeciwwskazań, by używać go na katar u niemowlaka. Odpowiednio stosowany nie podrażnia błony śluzowej, czego nie można powiedzieć np. o kroplach do nosa.

Maść majerankowa w ciąży również może być stosowana. Warto wiec mieć ją w domowej apteczce, by móc po nią sięgnąć w chwili, gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia.

A ile kosztuje maść majerankowa? W aptece dostaniemy ją za 4-5 zł, a opakowanie starcza na długi czas. Jest to wiec dobra alternatywa dla droższych specyfików.

Maść majerankową można też zrobić samemu. Ze względu na prosty skład, nie jest to zadanie trudne. Potrzebujemy niewielką ilość wazeliny lub maści z witaminy A oraz suszony majeranek. Całość mieszamy i odstawiamy na 2-3 h, po tym czasie stosujemy według potrzeby.

Zobacz także
puzzle symbol autyzm

Co na katar u dziecka?

W przypadku kataru bardzo ważna jest higiena nosa. Podstawą jest stosowanie hipertonicznego roztworu wody morskiej, którą można używać od 1. dnia życia. Po jej użyciu zaleca się położenie dziecka na brzuszek, by wydzielina mogła swobodnie wypływać z jam nosa.

Można też użyć aspirator (np. podłączany do odkurzacza). Ważne jest jednak, by go nie nadużywać, bo zbyt częste odciąganie wydzieliny, może spowodować jej nadprodukcję. Najlepiej jest sięgać po niego przed drzemką, jedzeniem i położeniem dziecka spać.

Należy też często wietrzyć pomieszczenia w mieszkaniu, jak również nie bać się wychodzić na spacer. Jeśli maluszek czuje się dobrze i nie ma gorączki, przebywanie na świeżym powietrzu bardzo mu pomoże!

Mimo iż katar u dziecka w większości przypadków dość szybko mija, trzeba zachować czujność. Jeśli u niemowlęcia pojawi się podwyższona temperatura, dziecko będzie bardziej niespokojne lub zacznie mocno kaszleć, należy iść do lekarza.

A co na katar u rocznego dziecka? Tu wachlarz możliwości nieco się nam poszerza, jednak nadal podstawą jest higiena nosa. Warto też sięgnąć po maść majerankową. W aptece są co prawda dostępne syropy na katar dla dzieci (wzmacniające odporność), jednak wiele z nich zawiera duże ilości cukru, a niekiedy też sztucznych barwników i konserwantów. Najczęściej są to też suplementy diety, których działanie jest niepotwierdzone badaniami.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
1
Świetny
1
Uwielbiam
1
Zwariowany
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl