Brak snu u dzieci powoduje zmiany w mózgu - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Brak snu u dzieci powoduje zmiany w mózgu

Planer na Dobry Rok

Brak snu u dzieci powoduje zmiany w mózgu

sen dziecka

Brak snu u dzieci wywołuje nie tylko zmęczenie i rozdrażnienie, ale też negatywne zmiany w mózgu związane z pamięcią, inteligencją oraz zachowaniem. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Maryland.

Brak snu u dzieci problemem globalnym

Specjaliści przenalizowali dane na temat snu 8300 dzieci w wieku 9-10 lat, które uczestniczyły w największym długofalowym projekcie zajmującym się rozwojem mózgu u dzieci w Stanach Zjednoczonych (Adolescent Brain Cognitive Development). Badania obejmowały m.in. historię medyczną, obrazy MRI mózgów oraz ankiety wypełniane przez dzieci i ich rodziców.

Na podstawie dokładnych analiz stwierdzono, że dzieci, które spały krócej niż 9 godzin w ciągu nocy miały mniej istoty szarej w niektórych partiach mózgu, związanych z koncentracją, pamięcią i kontrolą zachowań, niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu. Co więcej, różnice te utrzymywały się jeszcze przez dwa lata, co oznacza, że brak snu u dzieci niesie ze sobą długofalowe, negatywne skutki.

Naukowcy zaznaczają konieczność przeprowadzenia kolejnych analiz. Chcą sprawdzić, w jaki sposób można poprawić zwyczaje związane ze snem i odwrócić neurologiczne szkody.

Nie jest to pierwsze tego typu badanie. Dwa lata temu w czasopiśmie „Molecular Psychiatry” wykazano, że dzieci, które śpią za krótko, są bardziej narażone na depresję, zaburzenia lękowe, a także problemy m.in. z koncentracją czy zapamiętywaniem. Brak odpowiednio długiego nocnego odpoczynku odzwierciedlał się także w strukturze mózgu. Badania obrazowe ujawniły mniejszą objętość w obrębie kory oczodołowo-czołowej, kory skroniowej, przedklinka oraz zakrętu nadbrzeżnego.

Ile snu potrzebują dzieci?

Według zaleceń American Academy of Sleep Medicine dzieci w wieku od 6 do 12 lat potrzebują od 9 aż do 12 godzin snu w ciągu nocy. W rzeczywistości jednak śpią zdecydowanie mniej. Dlaczego? W wywiadzie dla Biokuriera dr n. med. Wojciech Jernajczyk, specjalista psychiatra, neurofizjolog kliniczny, kierownik Zakładu Neurofizjologii Klinicznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wskazuje, że w pewnym stopniu winny jest czas spędzany przed ekranami.

Nasze organizmy są tak skonstruowane, że jesteśmy skłonni do spania, wtedy gdy jest ciemno, a aktywni wtedy, gdy świeci słońce. Ale świat się zmienił. Zauważmy, że dziś nocą miasta, nawet te mniejsze, wyraźnie się odznaczają – widoczną nad nimi łunę światła widać już z oddali. I owszem, możemy idąc spać zasłonić okna, ale co z tego, skoro zanim położymy się do łóżka obejrzymy jeszcze program w telewizji lub zalogujemy się w sieci na telefonie komórkowym

– mówi specjalista. I dodaje:

Te urządzenia są generatorami światła o poszerzonym paśmie niebieskim, a ten ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Fizycznie jest ono podobne do naturalnego światła, które pobudza nas do działania w ciągu dnia. A młodzi ludzie korzystają ze smartfonów czy komputerów regularnie. Ma to odzwierciedlenie w jakości ich snu.

Zobacz także
pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Przeczytaj wywiad z psychologiem na temat pierwszych objawów uzależnienia od komputera u dzieci.

Dlaczego dzieci nie śpią?

Wpływ na na długość i jakość snu najmłodszych ma również intensywny tryb życia.

Rodzice, którzy późno kończą pracę i późno wracają do domu, chcą jeszcze spędzić ze swoimi pociechami trochę czasu wieczorem, co zmniejsza ilość godzin przeznaczonych na ich sen. Może to być problematyczne szczególnie w przypadku niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, które są często wrażliwe na zbyt długi okres popołudniowej aktywności. Z kolei u dzieci w wieku szkolnym zbyt późne chodzenie spać, a tym samym niewystarczającej długości sen nocny wynika z ogromnej ilości obowiązków szkolnych i obciążenia zbyt dużą liczbą dodatkowych zajęć pozalekcyjnych

– podsumowuje Agnieszka Piotrowska, certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka z dyplomem Family Sleep Institute w USA (Certified Sleep Consultant, CSC).

Brak snu negatywnie wpływa też na odporność dzieci. Gdy śpią za mało, ich organizm nie radzi sobie z atakiem wirusów i bakterii. Warto więc zadbać o właściwą higienę snu naszych pociech.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2022 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl