Ferie zimowe 2024: kiedy się zaczynają? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Ferie zimowe 2024: kiedy się zaczynają?

Planer na Dobry Rok

Ferie zimowe 2024: kiedy się zaczynają?

dzieci bawią się na śniegu w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe to czas odpoczynku naszych pociech od szkoły i codziennej rutyny. Co wtedy robić z dzieckiem? Jakie atrakcje mu zapewnić? I kiedy zaczynają się ferie zimowe dla konkretnych województw? Sprawdzamy!

Ferie zimowe. Dlaczego są w różnych terminach?

Kiedy są wakacje, wie każdy uczeń (i rodzic :-)), jednak daty ferii zimowych w Polsce dla konkretnych województw są różne. Takie zasady wprowadzono od roku szkolnego 2003/2004. Ich uzasadnienie jest czysto praktyczne: chodzi o to, by każdy miał szansę spędzić urlop w górskich kurortach i na stokach narciarskich. 

Latem wielu z nas podróżuje nad morze, jeziora, w góry lub wyjeżdża za granicę. Zimą kierunki te są mniej oblegane i decydujemy się w większości na zimowe obozy, gdzie dzieci mają zorganizowaną opiekę, a dorośli nie muszą brać urlopu, by zajmować się swoją pociechą w dni wolne od szkoły (nie każdy może i chce brać dni wolne zimą). Gdyby wszyscy uczniowie w Polsce mieli ferie w tym samym czasie, nie byłoby to możliwe.  Stąd ich różne terminy.

→ Przeczytaj również: Brak snu u dzieci powoduje zmiany w mózgu

Kiedy ferie zimowe?

Ferie zimowe 2024 r. rozpoczynają się:

 • 15–28 stycznia 2024 r. dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego,
 • 22 stycznia – 4 lutego 2024 r. dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego,
 • 29 stycznia – 11 lutego 2024 r. dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego,
 • 12–25 lutego 2024 r. dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

Zimowe ferie 2024 r. zaczną się więc już na dniach dla czterech pierwszych województw. Zakończą się pod koniec lutego, kiedy wszystkie dzieci po zimowym odpoczynku wrócą do szkoły, by rozpocząć odliczanie do wakacji.

→ Przeczytaj również: Mamo, znajdź czas! Jak się zorganizować w pierwszych latach macierzyństwa?

Ferie zimowe w 2024 r. Co robić z dzieckiem?

Możliwości jest całe mnóstwo. Obozy narciarskie to tylko jedna z nich. Nie jest to jednak opcja należąca do najtańszych: do kosztów wyjazdu i wypożyczenia specjalistycznego sprzętu trzeba bowiem doliczyć zakup elementów stroju dla narciarzy (kasku, gogli, spodni, kurtki i narciarskich rękawic).

Nieco tańsze są półkolonie, które organizuje wiele placówek państwowych i prywatnych. Tu wybór jest bardzo duży, co pozwala na dostosowanie aktywności do zainteresowań dziecka.

Wśród propozycji są m.in. półkolonie językowe, sportowe czy związane z programowaniem. Ich koszt (w zależności od oferty i miasta) to ok. 700-1000 zł za 5-dniowy kurs. W ramach tej ceny organizatorzy zapewniają najczęściej dzieciom opiekę przez ok. 7-8 h, posiłki (śniadanie, lunch i obiad) oraz wiele atrakcji, m.in. wyjazdy do kina i na basen, warsztaty plastyczne i kulinarne, zabawy muzyczne.

Zobacz także

dziecko na lodowisku

Są i tańsze, ale niemniej ciekawe opcje spędzenia ferii zimowych. Wiele miast na ten dwutygodniowy czas odpoczynku wprowadza dla uczniów możliwość bezpłatnego korzystania z miejskich basenów i lodowisk. Wystarczy pokazać aktualną legitymację szkolną.

→ Przeczytaj również: Jakub Tylman: Szkoła powinna być kolorowa!

Dobrze jest też sprawdzić, czy bezpłatnych zajęć edukacyjnych nie prowadzą miejskie ogrody zoologiczne lub biblioteki.

W czasie ferii warto ponadto:

 • zorganizować wieczór filmowy (z popcornem i biletami),
 • zrobić warsztaty kulinarne i upiec domowe ciasto lub pizzę,
 • małym kosztem zrobić przemeblowanie w dziecięcym pokoju i np. odświeżyć ściany,
 • zrobić wycieczkę “palcem po mapie” i wybrać jeden kraj, na temat którego wypiszecie wszystkie znalezione w książkach i Internecie ciekawostki,
 • nauczyć się szydełkować, robić na drutach albo szyć,
 • układać puzzle,
 • zrobić dzień bez prądu, co oznacza, że nie korzystacie z żadnych urządzeń elektrycznych (również telewizora), a gdy się ściemni, spędzacie czas przy świecach.

Darmowe ferie zimowe. Jak je zorganizować?

 • Pomyśl o tym, by zorganizować opiekę naprzemienną z innymi rodzicami. Jednego dnia Ty coś organizujesz, drugiego ktoś inny.
 • Pamiętaj, że nie wszystko trzeba kupować. W mediach społecznościowych zaobserwuj lokalną śmieciarkę i zobacz, co możesz zdobyć zupełnie za darmo. Być może ktoś z Twoich okolic oddaje puzzle lub gry planszowe? Będą w sam raz na ferie.
 • Idźcie na długi spacer. Może nie będzie śniegu, ale lasy i parki nadal mają wiele do zaoferowania.
 • Ferie z nastolatkiem mogą być wzywaniem, ale może warto wtedy zainteresować się np. geocachingiem? To gra terenowa, która polega na poszukiwaniu skrytek wcześniej ukrytych przez innych uczestników zabawy.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl