Relaksacja dla dzieci. Dlaczego warto?
Z tego artykułu dowiesz się:
Relaksacja dla dzieci nie jest niczym nowym, choć w dzisiejszym świecie – pełnym różnego rodzaju bodźców – jest bardzo potrzebna. Komu szczególnie może pomóc? Jakie niesie korzyści? I jak stosować ją w praktyce? Zapytałam o to Martynę Brodę, autorkę bestsellerowych „Relaksacji dla dzieci”.
Relaksacja. Co to jest?
Gdybyś miała wytłumaczyć, czym są relaksacje, to co byś powiedziała?
Martyna Broda*: Relaksacja to szereg technik, które pomagają nam wejść w stan wyciszenia, spokoju, inaczej mówiąc: dobrostanu psychicznego. To wtedy właśnie nasz układ nerwowy czuje się spokojny i bezpieczny.
Techniki relaksacyjne są różne: od medytacji i ćwiczeń oddechowych poprzez różne formy ruchu.
W Twoich książkach ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci mają charakter wizualizacji. Na czym to polega?
Wizualizacje to prowadzone przez dorosłego bajkowe medytacje, które wprowadzają dziecko w opowieść. Z zamkniętymi oczami wyobraża sobie różne rzeczy i są to rzeczy miłe, przyjemne. To ono staje się bohaterem: wchodzi gdzieś, jest kimś lub czymś. Taka bajkowa podróż jest bardzo kojąca: odpręża i wycisza, ale też może zastanowić się nad różnymi sprawami i poszukać rozwiązań problemów.
→ To może Cię zainteresować: Masaż Shantala. Jak go wykonać?
Co daje relaksacja?
Jakie zalety niosą ze sobą ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci?
Tych jest bardzo dużo. O wyciszeniu już wspomniałam, ale trzeba jeszcze powiedzieć o podstawowej zalecie relaksacji, czyli uczeniu się samoregulacji i minimalizowaniu skutków stresu.
Zabawy relaksujące dla dzieci służą też kreatywności i wyobraźni. A to jest szczególnie ważne, bo obecnie żyjemy w świecie nadmiaru bodźców wizualnych. Dzieci muszą sobie mniej wyobrażać, bo jest dużo atrakcyjnych bajek, a książki są bogato ilustrowane. Skoro jest ku temu mniej okazji, to mniej się w tym ćwiczmy i spada nasza umiejętność z tym związana.
Relaksacje to też doskonała odpowiedź na pytanie, jak wyciszyć się przed snem. Czytanie ich najmłodszym pomaga bowiem zasnąć. Daje spokój i ukojenie, ale też wzmacnia rodzinne więzi.
Teksty relaksacyjne dla dzieci
Muszę przyznać, że do czasu aż nie trafiłam na Twoje książki, nie miałam pojęcia, czym jest relaks. Nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałam.
Często to słyszę. Widzę przepracowane, zestresowane osoby, ich trudne emocje, i wiem, że jest dużo metod i narzędzi, które mogą im pomóc. Warto więc z tego skorzystać.
To właśnie dlatego napisałaś swoją pierwszą książkę?
I tak, i nie. Może zacznę od tego, że ja nigdy nie planowałam napisać książki. Moje dzieci są wrażliwe i potrzebowały czegoś, co pozwoli im się wyciszyć przed snem. Zaczęłam więc ćwiczyć z nimi relaksacyjne oddechy i opowiadałam im historie, które później zamieniły się w relaksacje. Z czasem zaczęłam je spisywać i udostępniłam znajomym. Czytali oni je swoim dzieciom i mówili, że świetnie się sprawdzają. Zaczęłam więc pracę nad książką. Pierwsza z serii „Jesteś kimś wyjątkowym” ukazała się na początku pandemii, a więc w czasie bardzo dużego napięcia. Narzędzie, które udało mi się stworzyć, okazało się wtedy bardzo pomocne: korzystali z niego nauczyciele, rodzice, pedagodzy.
Przyznam się, że sama sceptycznie podchodziłam do relaksacji, ale okazało się, że… to działa!
Nie jesteś w tym osamotniona (śmiech). Kiedyś dostałam informację zwrotną od uczestniczki mojego szkolenia, która kupiła książkę, ale bez przekonania. Ale to właśnie czytanie jej pomogło córce przejść trudny czas związany z rozpoczęciem pierwszej klasy.
Relaksacja dla dzieci: komu jest szczególnie polecana?
Kiedy jeszcze relaksacje mogą szczególnie pomóc?
Relaksacje są dla wszystkich, ale mają szczególną wartość w sytuacjach trudnych, np. kiedy dziecko idzie do przedszkola, zmaga się ze stratą bliskiej osoby lub ukochanego zwierzaka, ma problemy w relacjach rówieśniczych. Wszystkie te zdarzenia są bardzo stresujące dla dziecka i negatywnie wpływają na układ nerwowy. Relaksacje mogą więc pomóc najmłodszym odnaleźć wewnętrzny spokój. Są też polecane dzieciom z ADHD czy wysoko wrażliwym.
→ Przeczytaj również: ADHD – objawy i sposoby na ich łagodzenie
Tylko jak przekonać do nich dziecko? Przyznasz, że relaksacje to nie to samo co czytanie bajek.
Faktycznie relaksacje oraz wizualizacje wymagają od dziecka pewnego nakładu pracy. To może rodzić bunt. Polecam jednak wytrwale dążyć do celu i wprowadzać techniki relaksacyjne krok po kroku. Na początek krótkie opowiastki, jedno ćwiczenie, z czasem możemy dodawać do nich kolejne. I oczywiście rozmawiać i mówić, dlaczego to takie ważne.
Coś jak tłumaczenie, że trzeba jeść warzywa i owoce, bo są potrzebne dla zdrowia, albo codziennie myć zęby?
Właśnie tak! Chodzi o to, by zatrzymanie się, koncentracja na oddechu, zwolnienie i relaksacja była dla każdego czymś oczywistym. By stały się częścią pewnej rutyny i codziennych nawyków, jak wspomniane mycie zębów czy jedzenie warzyw do każdego posiłku.
Im wcześniej dziecko nauczy się takich metod pracy, tym szybciej staną się one dla niego naturalne i proste, a więc będzie po nie sięgał w przyszłości. Może czasem o tym zapomnieć lub stosować w różny sposób, ale jest mu to znane i dzięki temu dostaje narzędzie samoregulacji, które przydaje się na różnych etapach życia.
W swoich książkach dajesz nie tylko narzędzia, ale też przekonujesz, że każdy jest wyjątkowy. Wzmacniasz dzieci w różnych obszarach, budujesz ich akceptację siebie. To celowy zabieg?
Książki, które wydałam, mają podtytuł „Jesteś kimś wyjątkowym”. To nawiązanie do bliskiej mojemu sercu wizualizacji, która znalazła się w pierwszej książce z serii. To też prawda, którą chciałabym zaszczepić w głowie każdego – i dziecka, i dorosłego. Wierzę, że każdy jest wyjątkowy. Chciałabym więc, żebyśmy kochali i akceptowali siebie, co oczywiście nie wyklucza pracy nad sobą.
Pisząc teksty, staram się też, by wzmacniały poczucie miłości i akceptacji dzieci. By nie czuły się gorsze, słabsze.
→ To może Cię zainteresować: Oddychanie przez usta: przyczyny i konsekwencje
Techniki relaksacyjne dla dzieci w wieku szkolnym
W serii „Jesteś kimś wyjątkowym” wydałaś właśnie „Relaksacje dla (nieco) młodszych dzieci”. A czy młodzież również może korzystać z tego rodzaju technik relaksacyjnych?
Zdecydowanie, choć dla nich wraz Karoliną Stępień-Cach przygotowałam techniki relaksacyjne dla młodzieży, które ukazały się nakładem wydawnictwa Debit. Opracowałyśmy książkę „Możesz więcej, niż myślisz” stanowiącą zbiór wizualizacji, technik relaksacyjnych i ćwiczeń oddechowych do codziennego treningu. Pomagają pobudzić mózg i dobrze się nastawić do działania. Sprawdzą się przed egzaminami, ale też pomogą zminimalizować stres, szukać swojej zawodowej ścieżki i wesprą w realizacji marzeń.
Dziękuję za rozmowę.
* Martyna Broda – certyfikowana trenerka biznesu, wykładowczyni oraz coach indywidualny i grupowy. Specjalizuje się w tematach związanych z rozwojem kompetencji osobistych, współpracą zespołową, zarządzaniem, komunikacją, odpornością psychiczną i prezentacjami publicznymi. Pracuje z grupami w konflikcie. Jest również autorką popularnych książek z relaksacjami dla dzieci: seria: “Jesteś kimś wyjątkowym” (wyd. Mamania) oraz współautorką książki dla młodzieży “Możesz więcej niż myślisz” (wyd. Debit). Prywatnie mama Mai i Tymona.