Nudności w ciąży. Jak sobie pomóc? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Nudności w ciąży. Jak sobie pomóc?

Planer na Dobry Rok

Nudności w ciąży. Jak sobie pomóc?

kobieta w ciąży ma nudności
Nudności w ciąży dotyczą ponad połowy kobiet spodziewających się dziecka. I choć uważane są za dolegliwość błahą, stanowią dość poważny problem. Nie tylko powodują dyskomfort i ograniczają codzienne aktywności, ale też mogą prowadzić do odwodnienia. Jak sobie z nimi radzić?

Nudności w ciąży. Dlaczego się pojawiają?

Nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co powoduje nudności w ciąży. Jedna z teorii mówi, że ich przyczyną jest wzrost poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), której stężenie jest najwyższe w I trymestrze. Nie bez znaczenia wydaje się też być podwyższony poziom progesteronu, który wpływa na motorykę żołądka.

Za czynniki predysponujące do mdłości i wymiotów wymienia się również zakażenia (Helicobacter pylori), a także zwiększoną masę ciała, pierwszą ciążę, zaburzenia odżywiania przed ciążą, np. bulimię, i ciążę wielopłodową. Dawniej uważano, że kobieta, która na początku ciąży doświadcza wymiotów i nudności, urodzi dziewczynkę.

Nie bez przyczyny pierwsze objawy ciąży to często wymioty i nudności ( to też chętnie wykorzystywany motyw w filmach i serialach). Dolegliwości mogą pojawić się już w 4. tygodniu ciąży, a ich największe nasilenie odnotowuje się w  7.–12. tygodniu ciąży.

kobieta w ciąży z nudnościami
Zdarza się, że nudności pojawiają się również pod koniec ciąży

Ciąża = mdłości? Niekoniecznie!

Pamiętajmy jednak, że nie jest to problem, który należy bagatelizować. Mdłości w ciąży powodują dyskomfort i wykluczają kobietę z codziennych aktywności. Powodują niechęć do jedzenia, co może prowadzić do niedostatecznego spożycia białka, węglowodanów, minerałów i witamin. Prowadzą też do pogorszenia się wchłaniania witamin, np. kwasu foliowego, a także zaburzają ciągłość snu. W skrajnych przypadkach przyczyniają się do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, które u ciężarnych wymagają leczenia szpitalnego.

Hospitalizacji wymagają ponadto kobiety, u których rozpoznano niepowściągliwe wymioty ciężarnych. W tym przypadku konieczne jest dożylne uzupełnianie niedoboru płynów, elektrolitów i witamin.

Nie bez znaczenia jest stan psychiczny kobiety, który w przypadku uciążliwych nudności może być bardzo słaby.

Jeśli kobieta przez dłuższy czas będzie miała nudności czy wymioty, może to prowadzić do pojawienia się niepokoju o zdrowie własne i dziecka, obaw, że jest ono niedożywione i odwodnione. To z kolei budzi lęk, zniechęcenie, zmęczenie, zabiera radość, może też prowadzić do braku akceptacji ciąży

– stwierdza Anna Bryja, psycholog i ekspertka kampanii „Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka”. I dodaje:

Kobieta w ciąży od samego początku powinna czuć się dobrze i czerpać radość ze swojego stanu, a niektóre uciążliwe objawy, czyli np. wymioty czy nudności, nie powinny się pojawiać i zabierać tę radość. Tym dolegliwościom można dziś skutecznie zapobiegać i warto o nich rozmawiać z ginekologiem.

Co na mdłości w ciąży?

W chwili, gdy kobieta zaobserwuje pierwsze objawy ciąży, w tym też doświadczy wymiotów, za wszelką cenę chce uniknąć stosowania leków, które mogłyby zaszkodzić dziecku. I słusznie, pamiętajmy jednak, że niekiedy stosowanie farmaceutyków jest konieczne, ale o ich podaniu ZAWSZE decyduje lekarz (dotyczy to również suplementów diety oraz leków sprzedawanych bez recepty). 

Zobacz także
picie szałwii

A zatem co na nudności w ciąży może pomóc? Od wieków w takich przypadkach stosowano imbir. Substancje aktywne w nim zawarte obniżają aktywność mięśniówki żołądka oraz zmieniają reakcję ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego.

Zaleca się więc picie wody z kilkoma plasterkami świeżego korzenia imbiru lub przegryzanie ich, np. po posiłku. Musimy jednak pamiętać, że imbir długo stosowany może powodować refluks i zgagę.

Na nudności pomóc też może:

  • częste jedzenie mało obfitych posiłków,
  • wyeliminowanie z diety ostrych przypraw oraz dań bogatych w tłuszcz,
  • ograniczenie picia napojów gazowanych,
  • unikanie silnych zapachów oraz kwaśnych smaków,
  • spożycie większej ilości białka,
  • witamina B6 (pirydoksyna).

Problem nudności w ciąży warto omówić z ginekologiem. Podpowie, jak można sobie pomóc. W razie potrzeby może też zapisać lek na na receptę, będący połączeniem dwóch znanych i stosowanych od dawna substancji – witaminy B6 i substancji o działaniu przeciwhistaminowym.

Czy mdłości w ciąży są niebezpieczne dla dziecka?

Takie pytanie z pewnością pojawia się w myślach wielu młodych mam. Ale spokojnie! Jeśli nie dojdzie do odwodnienia lub zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, które mogą być niebezpieczne dla płodu, dziecku nic nie zagraża.

W przypadku niepowściągliwych wymiotów może jednak dojść do ograniczenia wzrastania płodu (dziecko jest za małe w stosunku do wieku ciążowego).
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl