Beta hCG w ciąży. Co oznacza i jakie są normy? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Beta hCG w ciąży. Co oznacza i jakie są normy?

Planer na Dobry Rok

Beta hCG w ciąży. Co oznacza i jakie są normy?

Beta hCG w ciąży

Beta hCG kojarzona jest z pierwszymi tygodniami ciąży. Nie bez przyczyny zresztą, bo jej poziom we krwi wzrasta już 6-10 dni po zapłodnieniu. Kiedy najlepiej wykonać badanie beta hCG? Jaka jest jego cena? I co może oznaczać jej wysoki poziom, kiedy nie spodziewamy się dziecka?

Beta hCG. Co to jest?

Beta hCG (zapisywane też jako: β–hCG, beta–hCG lub b–hCG) to ludzka gonadotropina kosmówkowa. Hormon ten odpowiada m.in. za utrzymanie ciałka żółtego. W ciąży produkują go komórki trofoblastu. Jego zadaniem jest wpływanie na szereg procesów związanych z ciążą, m.in. implantację zarodka, angiogenezę i rozwój kosmówki.

Beta hCG a wczesna ciąża

Tradycyjne testy ciążowe, jakie można kupić w niemal każdej aptece, wykrywają stężenie hormonu beta hCG w moczu. Najlepiej wykonać je wcześnie rano, tuż po przebudzeniu, bo wtedy stężenie beta hCG jest najwyższe, co za tym idzie – wykrycie wczesnej ciąży jest najbardziej prawdopodobne.

Domowe testy ciążowe mają wysoką skuteczność. Sprawdzają się w ok. 95 proc. Trzeba jednak pamiętać, że mogą dać wynik fałszywie dodani lub fałszywie ujemny. W razie wątpliwości można wykonać test ponownie lub oznaczyć stężenie beta hCG w surowicy krwi.

Beta hCG – test z krwi

Ta metoda jest zdecydowanie dokładniejsza. Minimalizuje też ryzyko błędu do minimum. To badanie również najlepiej jest wykonać wcześnie rano.

Trzeba pamiętać, że przyrost beta hCG jest stopniowy. W pierwszym trymestrze ciąży jego stężenie w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny. Wynik będzie też wyższy w ciąży mnogiej.

Na początku ciąży lekarze mogą wykorzystywać badanie poziomu beta hCG do diagnostyki. Słaby przyrost tego hormonu wskazuje często na ciążę pozamaciczną (ekotopową) lub na poronienie samoistne. W II trymestrze ciąży niski poziom beta hCG może być związany z trisomią 18 chromosomu. Z kolei wysoki wynik może świadczyć o występowaniu trisomii chromosomu 21. Do diagnostyki tak poważnych wad jednak sama beta hCG nie wystarczy. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań.

Zobacz także
mama i córka kaszlą

Normy beta hCG

  1. tydzień ciąży – 5-50 mlU/ml
  2. tydzień ciąży – 426 mIU/ml
  3. tydzień ciąży – 18-7 340 mIU/ml
  4. tydzień ciąży – 1080-56 500 mIU/ml
  5. – 8. tydzień – 7650-229 000 mIU/ml
  6. – 12. tydzień – 25 700-280 000 mIU/ml
  7. – 16. tydzień – 13 300-254 000 mIU/ml
  8. – 24. tydzień – 4 060-165 400 mIU/ml
  9. – 40. tydzień – 3 640-117 000 mIU/ml

Beta hCG a nowotwory

Wysoki poziom beta hCG nie zawsze oznacza ciążę. Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej może też wskazywać na poważne choroby, zwłaszcza nowotworowe. Jej wysoki poziom notuje się m.in. w raku jądra i sromu, a także w czerniaku, raku płuc, piersi i jajnika.

Wysoka beta hCG może ponadto wskazywać na zespół policystycznych jajników.

Ile kosztuje badanie beta hCG?

Badanie będzie bezpłatne, jeśli otrzymamy skierowanie. W sytuacji, kiedy same chcemy potwierdzić lub wykluczyć ciążę, wykonanie badania w prywatnym laboratorium to koszt 35-40 zł.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl