Beta hCG w ciąży. Co oznacza i jakie są normy? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Beta hCG w ciąży. Co oznacza i jakie są normy?

Planer na Dobry Rok

Beta hCG w ciąży. Co oznacza i jakie są normy?

Beta hCG w ciąży

Beta hCG kojarzona jest z pierwszymi tygodniami ciąży. Nie bez przyczyny zresztą, bo jej poziom we krwi wzrasta już 6-10 dni po zapłodnieniu. Kiedy najlepiej wykonać badanie beta hCG? Jaka jest jego cena? I co może oznaczać jej wysoki poziom, kiedy nie spodziewamy się dziecka?

Beta hCG. Co to jest?

Beta hCG (zapisywane też jako: β–hCG, beta–hCG lub b–hCG) to ludzka gonadotropina kosmówkowa. Hormon ten odpowiada m.in. za utrzymanie ciałka żółtego. W ciąży produkują go komórki trofoblastu. Jego zadaniem jest wpływanie na szereg procesów związanych z ciążą, m.in. implantację zarodka, angiogenezę i rozwój kosmówki.

Beta hCG a wczesna ciąża

Tradycyjne testy ciążowe, jakie można kupić w niemal każdej aptece, wykrywają stężenie hormonu beta hCG w moczu. Najlepiej wykonać je wcześnie rano, tuż po przebudzeniu, bo wtedy stężenie beta hCG jest najwyższe, co za tym idzie – wykrycie wczesnej ciąży jest najbardziej prawdopodobne.

Domowe testy ciążowe mają wysoką skuteczność. Sprawdzają się w ok. 95 proc. Trzeba jednak pamiętać, że mogą dać wynik fałszywie dodani lub fałszywie ujemny. W razie wątpliwości można wykonać test ponownie lub oznaczyć stężenie beta hCG w surowicy krwi.

Beta hCG – test z krwi

Ta metoda jest zdecydowanie dokładniejsza. Minimalizuje też ryzyko błędu do minimum. To badanie również najlepiej jest wykonać wcześnie rano.

Trzeba pamiętać, że przyrost beta hCG jest stopniowy. W pierwszym trymestrze ciąży jego stężenie w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny. Wynik będzie też wyższy w ciąży mnogiej.

Na początku ciąży lekarze mogą wykorzystywać badanie poziomu beta hCG do diagnostyki. Słaby przyrost tego hormonu wskazuje często na ciążę pozamaciczną (ekotopową) lub na poronienie samoistne. W II trymestrze ciąży niski poziom beta hCG może być związany z trisomią 18 chromosomu. Z kolei wysoki wynik może świadczyć o występowaniu trisomii chromosomu 21. Do diagnostyki tak poważnych wad jednak sama beta hCG nie wystarczy. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań.

Zobacz także
położna na medal

Normy beta hCG

  1. tydzień ciąży – 5-50 mlU/ml
  2. tydzień ciąży – 426 mIU/ml
  3. tydzień ciąży – 18-7 340 mIU/ml
  4. tydzień ciąży – 1080-56 500 mIU/ml
  5. – 8. tydzień – 7650-229 000 mIU/ml
  6. – 12. tydzień – 25 700-280 000 mIU/ml
  7. – 16. tydzień – 13 300-254 000 mIU/ml
  8. – 24. tydzień – 4 060-165 400 mIU/ml
  9. – 40. tydzień – 3 640-117 000 mIU/ml

Beta hCG a nowotwory

Wysoki poziom beta hCG nie zawsze oznacza ciążę. Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej może też wskazywać na poważne choroby, zwłaszcza nowotworowe. Jej wysoki poziom notuje się m.in. w raku jądra i sromu, a także w czerniaku, raku płuc, piersi i jajnika.

Wysoka beta hCG może ponadto wskazywać na zespół policystycznych jajników.

Ile kosztuje badanie beta hCG?

Badanie będzie bezpłatne, jeśli otrzymamy skierowanie. W sytuacji, kiedy same chcemy potwierdzić lub wykluczyć ciążę, wykonanie badania w prywatnym laboratorium to koszt 35-40 zł.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl