Kiedy wypadną mleczaki? Co trzeba o nich wiedzieć? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kiedy wypadną mleczaki? Co trzeba o nich wiedzieć?

Planer na Dobry Rok

Kiedy wypadną mleczaki? Co trzeba o nich wiedzieć?

Pytanie, kiedy wypadną mleczaki, zadaje sobie wielu rodziców. Pierwsze ząbki najpierw z bólem wychodzą, następnie wypadają, by ustąpić miejsca zębom stałym. Jak wygląda ten proces?

Statystycznie pierwsze zęby mleczne wypadają ok. 6-7 roku życia. To jednak granica umowna. Wielu przedszkolaków może już pochwalić się zębami stałymi. I odwrotnie: wśród pierwszoklasistów bywają dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne (choć to coraz rzadsze zjawisko). Pamiętajmy jednak, że to proces rozciągnięty w czasie. Trwa kilka lat.

Jako pierwsze zaczynają wypadać dolne i górne siekacze, następnie dolne i górne drugie siekacze, dolne i górne pierwsze trzonowce, dolne kły, górne i dolne drugie trzonowce, a jako ostatnie górne kły. Co ciekawe, zęby stałe nie muszą pojawić się na ich miejscu od razu, ale np. po kilku miesiącach.

Wypadanie zębów mlecznych. Jak przebiega ten proces?

Kiedy w dziąśle pojawia się ząb stały, uciska korzenie zębów mlecznych, co powoduje ich stopniowy zanik. To wtedy właśnie mleczak staje się ruchomy i z czasem wypada. I choć najczęściej dzieje się to samoistnie, zdarza się, że ząb mleczny jest wyjątkowo mocno osadzony w dziąśle. Wtedy pojawiają się w głowie rodziców pomysły na jego usunięcie. Klasyczne są sposoby na nitkę lub klamkę. Ale, jak przekonują specjaliści, lepiej z nich nie korzystać.

– Rodzic może samodzielnie usunąć bardzo ruchomego zęba mlecznego, ale tylko pod warunkiem, że nie wymaga to użycia siły i dziecko nie odczuwa przy tym bólu. Również maluch może spróbować wypchnąć mleczaka językiem. Wszelkie inne, gwałtowne ingerencje mogą skończyć się nadmiernym krwawieniem, uszkodzeniem tkanki dziąseł, infekcją, a nawet uszkodzeniem zawiązków zębów stałych, co przyniesie komplikacje w przyszłości 

– wyjaśnia lek. stom. Waldemar Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Zdarza się, że miejsce po mleczaku krwawi. W zdecydowanej większości przypadków jednak rana oczyszcza się samoistnie i krwi jest niewiele. Kiedy się jednak pojawi, można ucisnąć ten obszar sterylnym wacikiem. Specjaliści zachęcają również, by obejrzeć miejsce po mleczaku i sprawdzić, czy ząb wypadł w całości.

Zobacz także
Deficyt natury

Jeśli dziecko chciałoby przyspieszyć proces wypadania mleczaków, może szczotkować zęby kilka razy dziennie, chrupać surową marchewkę lub jabłko lub wypychać zęba językiem. Inne metody, bardziej inwazyjne, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przeczytaj także: Jak dbać o zęby mleczne

Kiedy do dentysty?

Wypadanie zębów mlecznych to proces fizjologiczny. Zdarza się jednak, że nie przebiega prawidłowo i konieczne jest odwiedzenie specjalisty. Konsultacja stomatologiczna jest niezbędna m.in. przy stłoczeniu zębów, które uniemożliwi wyrżnięcie się właściwego zęba. W gabinecie dentystycznym usuwa się też przetrwałe zęby mleczne, a więc takie, które nie wypadły w fizjologicznym czasie ich utraty. Mogą one powodować wiele problemów, np. przerost dziąsła, stąd zaleca się ich usunięcie.

Zdarza się również, że dochodzi do zatrzymania zęba mlecznego w zębodole, co może skutkować pojawieniem się ropnia lub przetoki.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl