Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

Planer na Dobry Rok

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Bez wątpienia, pierwsza wizyta dziecka u dentysty, to bardzo poważna sprawa. Może być stresująca zarówno dla małego pacjenta, jak i dla rodziców. Podpowiadamy, w jaki sposób się do niej przygotować i kiedy powinna nastąpić.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Kiedy powinna się odbyć?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty paradoksalnie zaczyna się na długo przed wizytą w gabinecie. Już od małego należy edukować nasze pociechy i uczyć je zdrowych nawyków: mycia ząbków i dbania o higienę jamy ustnej.

Należy wystrzegać się straszenia, mówiąc, że jeśli dziecko nie będzie myć ząbków, to pójdziecie do dentysty. W ten sposób wytworzymy w jego głowie negatywny obraz stomatologa.

Sami udając się w wizytę u dentysty, nie okazujmy lęku i zniechęcenia, wręcz przeciwnie – powtarzajmy, że udajemy się do kogoś, kto zadba o nasze zdrowie i o nasz piękny uśmiech, wzbudzając w dziecku ciekawość i budując autorytet specjalisty.

Pamiętajmy, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa ma charakter profilaktyczny i kontrolny. A im wcześniej się ona odbędzie, tym lepiej.

Pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć nim dziecko skończy pierwszy rok życia lub przed ząbkowaniem. Z kolei kiedy dziecko skończy 2-3 lata, warto umówić się na wizytę adaptacyjną, w czasie której dziecko może bez stresu i w spokojnej atmosferze poznać gabinet dentystyczny. Stomatolog pokaże też rodzicom i dziecku, jak prawidłowo szczotkować zęby

– mówi lek. dent. Konrad Zarod, stomatolog pracujący w warszawskiej Alchemii Uśmiechu. I dodaje:

Zaletą wizyt adaptacyjnych jest to, że nie wiążą się z bólem, stresem i zabiegami. Oswajają one dziecko z dentystą i gabinetem stomatologicznym oraz sprawiają, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą.

uśmiechnięta dziewczynka na fotelu dentystycznym
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest niezwykle ważna!

Wizyty u stomatologa z dzieckiem. Dlaczego warto?

Kontrole stomatologiczne są niezwykle ważne. Pamiętajmy, że fakt, iż dziecko nie ma objawów próchnicy, nie oznacza, że choroba nie rozwinie się u niego za kilka miesięcy.

Regularne wizyty u stomatologa pozwolą w porę zareagować, bo trzeba wiedzieć, że próchnica zębów mlecznych bardzo szybko je niszczy i może zaatakować świeżo wyrżnięte zęby stałe. Lekarz ma też możliwość ocenić, czy u dziecka nie rozwija się wada zgryzu.

Co jaki czas więc odwiedzać stomatologa? Podstawą jest regularność.

Dzieci mimo wszystko powinny pojawiać się w gabinecie dentystycznym częściej, najlepiej co 4 miesiące, chyba że lekarz widzi konieczność częstszych kontroli. Pozwala to unikać problemów, a nie je naprawiać. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to zdrowe dziecko

– tłumaczy lek. dent. Konrad Zarod.

Zobacz także
Martyna Broda "Jesteś kimś wyjątkowym"

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u stomatologa?

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po tematyczne książeczki, w których pojawia się motyw wizyty u dentysty. Powinna być ona dostosowana do wieku dziecka, by zrozumiał, o czym jest mowa.

Jeśli nasze dziecko lubi zabawę ciastoliną, zainteresujmy je zestawem Play Doh “Dentysta”. Znajdziemy w nim całą gamę stomatologicznych sprzętów, a nasza pociecha będzie mogła samodzielnie podjąć się leczenia zębów.

Z elastycznej masy może zrobić plombę albo aparat na zęby. To też świetny gadżet, za pomocą którego można pokazać dziecku, co dzieje się z jego ząbkami, gdy nie są odpowiednio czyszczone i jak powinno się to prawidłowo robić.

Ciastolina Play Doh Dentysta

Jeśli macie taką możliwość, warto zabrać dziecko do stomatologa, by jeszcze przed wizytą adaptacyjną poznał to miejsce. Takie odwiedziny mogą się odbyć np. w celu zarejestrowania małego pacjenta do dentysty.

Możecie też udać się do sklepu, by wybrać nową szczoteczkę do zębów, a następnie zabrać ją ze sobą do stomatologa, by móc pokazać ją lekarzowi. Nawiązanie pozytywnej relacji z dentystą pozwoli na złamanie barier i przezwyciężenie dziecięcego lęku.

dziewczynka uczy się u dentysty szczotkować zęby
Lekarz stomatolog lub higienistka wyjaśnią, jak prawidłowo szczotkować zęby

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem. O tym trzeba pamiętać!

  • Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest ZAWSZE wizytą adaptacyjną!
  • Starajmy się umawiać dzieci w godzinach przedpołudniowych  (najmłodsi lepiej współpracują, gdy nie są zmęczone)
  • Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak przebiegnie wizyta
  • Nigdy nie strasz dziecka dentystą!
  • Możecie stworzyć w domu prowizoryczny gabinet dentystyczny. Niech pacjentami dziecka będą misie i lalki
  • Od jak najmłodszych lat oswajajmy dziecko z profilaktyką stomatologiczną, wykorzystując do tego książeczki, kolorowanki i gry edukacyjne
  • Wybierzmy dentystę, który ma doświadczenie w prowadzeniu małych pacjentów. Zapytajmy o rekomendacje znajomych, którzy to ważne wydarzenie w życiu dziecka mają już za sobą
  • Warto, by podczas wizyty dziecko miało ze sobą pluszaka, który nie tylko doda mu odwagi, ale sam także zostanie pacjentem pokazowym
  • Uczmy dziecko, że zadbane zęby wpływają na zdrowie całego organizmu. Mówmy o tym, jak ważna jest profilaktyka, aby każda kolejna wizyta, także w dorosłym wieku, była wyłącznie przyjemną rutyną.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl