Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

Z tego artykułu dowiesz się:
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Kiedy powinna się odbyć?
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty paradoksalnie zaczyna się na długo przed wizytą w gabinecie. Już od małego należy edukować nasze pociechy i uczyć je zdrowych nawyków: mycia ząbków i dbania o higienę jamy ustnej.
Należy wystrzegać się straszenia, mówiąc, że jeśli dziecko nie będzie myć ząbków, to pójdziecie do dentysty. W ten sposób wytworzymy w jego głowie negatywny obraz stomatologa.
Sami udając się w wizytę u dentysty, nie okazujmy lęku i zniechęcenia, wręcz przeciwnie – powtarzajmy, że udajemy się do kogoś, kto zadba o nasze zdrowie i o nasz piękny uśmiech, wzbudzając w dziecku ciekawość i budując autorytet specjalisty.
Pamiętajmy, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa ma charakter profilaktyczny i kontrolny. A im wcześniej się ona odbędzie, tym lepiej.
Pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć nim dziecko skończy pierwszy rok życia lub przed ząbkowaniem. Z kolei kiedy dziecko skończy 2-3 lata, warto umówić się na wizytę adaptacyjną, w czasie której dziecko może bez stresu i w spokojnej atmosferze poznać gabinet dentystyczny. Stomatolog pokaże też rodzicom i dziecku, jak prawidłowo szczotkować zęby
– mówi lek. dent. Konrad Zarod, stomatolog pracujący w warszawskiej Alchemii Uśmiechu. I dodaje:
Zaletą wizyt adaptacyjnych jest to, że nie wiążą się z bólem, stresem i zabiegami. Oswajają one dziecko z dentystą i gabinetem stomatologicznym oraz sprawiają, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą.

Wizyty u stomatologa z dzieckiem. Dlaczego warto?
Kontrole stomatologiczne są niezwykle ważne. Pamiętajmy, że fakt, iż dziecko nie ma objawów próchnicy, nie oznacza, że choroba nie rozwinie się u niego za kilka miesięcy.
Regularne wizyty u stomatologa pozwolą w porę zareagować, bo trzeba wiedzieć, że próchnica zębów mlecznych bardzo szybko je niszczy i może zaatakować świeżo wyrżnięte zęby stałe. Lekarz ma też możliwość ocenić, czy u dziecka nie rozwija się wada zgryzu.
Co jaki czas więc odwiedzać stomatologa? Podstawą jest regularność.
Dzieci mimo wszystko powinny pojawiać się w gabinecie dentystycznym częściej, najlepiej co 4 miesiące, chyba że lekarz widzi konieczność częstszych kontroli. Pozwala to unikać problemów, a nie je naprawiać. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to zdrowe dziecko
– tłumaczy lek. dent. Konrad Zarod.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u stomatologa?
Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po tematyczne książeczki, w których pojawia się motyw wizyty u dentysty. Powinna być ona dostosowana do wieku dziecka, by zrozumiał, o czym jest mowa.
Jeśli nasze dziecko lubi zabawę ciastoliną, zainteresujmy je zestawem Play Doh “Dentysta”. Znajdziemy w nim całą gamę stomatologicznych sprzętów, a nasza pociecha będzie mogła samodzielnie podjąć się leczenia zębów.
Z elastycznej masy może zrobić plombę albo aparat na zęby. To też świetny gadżet, za pomocą którego można pokazać dziecku, co dzieje się z jego ząbkami, gdy nie są odpowiednio czyszczone i jak powinno się to prawidłowo robić.
Jeśli macie taką możliwość, warto zabrać dziecko do stomatologa, by jeszcze przed wizytą adaptacyjną poznał to miejsce. Takie odwiedziny mogą się odbyć np. w celu zarejestrowania małego pacjenta do dentysty.
Możecie też udać się do sklepu, by wybrać nową szczoteczkę do zębów, a następnie zabrać ją ze sobą do stomatologa, by móc pokazać ją lekarzowi. Nawiązanie pozytywnej relacji z dentystą pozwoli na złamanie barier i przezwyciężenie dziecięcego lęku.

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem. O tym trzeba pamiętać!
- Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest ZAWSZE wizytą adaptacyjną!
- Starajmy się umawiać dzieci w godzinach przedpołudniowych (najmłodsi lepiej współpracują, gdy nie są zmęczone)
- Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak przebiegnie wizyta
- Nigdy nie strasz dziecka dentystą!
- Możecie stworzyć w domu prowizoryczny gabinet dentystyczny. Niech pacjentami dziecka będą misie i lalki
- Od jak najmłodszych lat oswajajmy dziecko z profilaktyką stomatologiczną, wykorzystując do tego książeczki, kolorowanki i gry edukacyjne
- Wybierzmy dentystę, który ma doświadczenie w prowadzeniu małych pacjentów. Zapytajmy o rekomendacje znajomych, którzy to ważne wydarzenie w życiu dziecka mają już za sobą
- Warto, by podczas wizyty dziecko miało ze sobą pluszaka, który nie tylko doda mu odwagi, ale sam także zostanie pacjentem pokazowym
- Uczmy dziecko, że zadbane zęby wpływają na zdrowie całego organizmu. Mówmy o tym, jak ważna jest profilaktyka, aby każda kolejna wizyta, także w dorosłym wieku, była wyłącznie przyjemną rutyną.