Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

Planer na Dobry Rok

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Bez wątpienia, pierwsza wizyta dziecka u dentysty, to bardzo poważna sprawa. Może być stresująca zarówno dla małego pacjenta, jak i dla rodziców. Podpowiadamy, w jaki sposób się do niej przygotować i kiedy powinna nastąpić.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Kiedy powinna się odbyć?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty paradoksalnie zaczyna się na długo przed wizytą w gabinecie. Już od małego należy edukować nasze pociechy i uczyć je zdrowych nawyków: mycia ząbków i dbania o higienę jamy ustnej.

Należy wystrzegać się straszenia, mówiąc, że jeśli dziecko nie będzie myć ząbków, to pójdziecie do dentysty. W ten sposób wytworzymy w jego głowie negatywny obraz stomatologa.

Sami udając się w wizytę u dentysty, nie okazujmy lęku i zniechęcenia, wręcz przeciwnie – powtarzajmy, że udajemy się do kogoś, kto zadba o nasze zdrowie i o nasz piękny uśmiech, wzbudzając w dziecku ciekawość i budując autorytet specjalisty.

Pamiętajmy, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa ma charakter profilaktyczny i kontrolny. A im wcześniej się ona odbędzie, tym lepiej.

Pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć nim dziecko skończy pierwszy rok życia lub przed ząbkowaniem. Z kolei kiedy dziecko skończy 2-3 lata, warto umówić się na wizytę adaptacyjną, w czasie której dziecko może bez stresu i w spokojnej atmosferze poznać gabinet dentystyczny. Stomatolog pokaże też rodzicom i dziecku, jak prawidłowo szczotkować zęby

– mówi lek. dent. Konrad Zarod, stomatolog pracujący w warszawskiej Alchemii Uśmiechu. I dodaje:

Zaletą wizyt adaptacyjnych jest to, że nie wiążą się z bólem, stresem i zabiegami. Oswajają one dziecko z dentystą i gabinetem stomatologicznym oraz sprawiają, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą.

uśmiechnięta dziewczynka na fotelu dentystycznym
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest niezwykle ważna!

Wizyty u stomatologa z dzieckiem. Dlaczego warto?

Kontrole stomatologiczne są niezwykle ważne. Pamiętajmy, że fakt, iż dziecko nie ma objawów próchnicy, nie oznacza, że choroba nie rozwinie się u niego za kilka miesięcy.

Regularne wizyty u stomatologa pozwolą w porę zareagować, bo trzeba wiedzieć, że próchnica zębów mlecznych bardzo szybko je niszczy i może zaatakować świeżo wyrżnięte zęby stałe. Lekarz ma też możliwość ocenić, czy u dziecka nie rozwija się wada zgryzu.

Co jaki czas więc odwiedzać stomatologa? Podstawą jest regularność.

Zobacz także

Dzieci mimo wszystko powinny pojawiać się w gabinecie dentystycznym częściej, najlepiej co 4 miesiące, chyba że lekarz widzi konieczność częstszych kontroli. Pozwala to unikać problemów, a nie je naprawiać. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to zdrowe dziecko

– tłumaczy lek. dent. Konrad Zarod.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u stomatologa?

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po tematyczne książeczki, w których pojawia się motyw wizyty u dentysty. Powinna być ona dostosowana do wieku dziecka, by zrozumiał, o czym jest mowa.

Jeśli macie taką możliwość, warto zabrać dziecko do stomatologa, by jeszcze przed wizytą adaptacyjną poznał to miejsce. Takie odwiedziny mogą się odbyć np. w celu zarejestrowania małego pacjenta do dentysty.

Możecie też udać się do sklepu, by wybrać nową szczoteczkę do zębów, a następnie zabrać ją ze sobą do stomatologa, by móc pokazać ją lekarzowi. Nawiązanie pozytywnej relacji z dentystą pozwoli na złamanie barier i przezwyciężenie dziecięcego lęku.

dziewczynka uczy się u dentysty szczotkować zęby
Lekarz stomatolog lub higienistka wyjaśnią, jak prawidłowo szczotkować zęby

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem. O tym trzeba pamiętać!

  • Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest ZAWSZE wizytą adaptacyjną!
  • Starajmy się umawiać dzieci w godzinach przedpołudniowych  (najmłodsi lepiej współpracują, gdy nie są zmęczone)
  • Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak przebiegnie wizyta
  • Nigdy nie strasz dziecka dentystą!
  • Możecie stworzyć w domu prowizoryczny gabinet dentystyczny. Niech pacjentami dziecka będą misie i lalki
  • Od jak najmłodszych lat oswajajmy dziecko z profilaktyką stomatologiczną, wykorzystując do tego książeczki, kolorowanki i gry edukacyjne
  • Wybierzmy dentystę, który ma doświadczenie w prowadzeniu małych pacjentów. Zapytajmy o rekomendacje znajomych, którzy to ważne wydarzenie w życiu dziecka mają już za sobą
  • Warto, by podczas wizyty dziecko miało ze sobą pluszaka, który nie tylko doda mu odwagi, ale sam także zostanie pacjentem pokazowym
  • Uczmy dziecko, że zadbane zęby wpływają na zdrowie całego organizmu. Mówmy o tym, jak ważna jest profilaktyka, aby każda kolejna wizyta, także w dorosłym wieku, była wyłącznie przyjemną rutyną.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl