Objawy alergii na pyłki u dziecka - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Objawy alergii na pyłki u dziecka

Planer na Dobry Rok

Objawy alergii na pyłki u dziecka

małe dziecko z objawami alergii wyciera nos
Objawy alergii na pyłki są niezwykle uciążliwe. Nos jest zapchany, co utrudnia oddychanie, pogarsza się też samopoczucie naszej pociechy. Jak wówczas pomóc dziecku?  

Objawy alergii na pyłki. Na co zwracać uwagę?

Alergia to w krajach uprzemysłowionych i rozwijających się jedna najczęściej występujących wśród dzieci i młodzieży choroba przewlekła. Definiuje się ją jako nadmierną reakcję organizmu na substancje zwane alergenami.

W przypadku dzieci uczulają przede wszystkim: pyłki roślin (drzew, traw, zbóż, chwastów), roztocza kurzu domowego, sierść, naskórek i wydzieliny zwierząt, grzyby, pleśnie, leki, środki pielęgnacyjne, pokarmy (głównie mleko, jaja, orzechy, czekolada).

Przyczyniają się do tego m.in.:

  • występowanie alergii w rodzinie,
  • czynniki środowiskowe (m.in. zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy, nazbyt sterylne otoczenie w okresie rozwoju dziecka),
  • wcześniactwo.

Co ciekawe, nie bez znaczenia jest też data urodzin. Zaobserwowano, że alergia na pyłki częściej występuje wśród osób urodzonych w miesiącach wiosenno-letnich, gdzie stężenie pyłków jest wysokie.

Alergia czy przeziębienie?

Niekiedy rodzice zastanawiają się czy katar i blokada nosa mają związek z alergią, czy może są pierwszymi objawami przeziębienia. By to odróżnić, kluczowe jest określenie czasu trwania symptomów chorobowych.

Alergia trwa zdecydowanie dłużej niż infekcja (ta najczęściej mija samoistnie po 3-4 dniach, stopniowo zmniejszając nasilenie objawów). Dodatkowo może pojawiać się co roku o tej samej porze (np. wraz z rozpoczęciem pylenia konkretnej rośliny). Rzadko też w jej przebiegu pojawia się gorączka (choć może zdarzyć się podwyższona temperatura ciała), a także bóle mięśni i bóle kostno-stawowe (mogą sugerować grypę).

mama wyciera nos córce, która ma objawy alergii
Objawy alergii na początku mogą być podobne do przeziębienia

Znaczenie ma też charakter wydzieliny z nosa. W przypadku infekcji wirusowej na początku katar jest wodnisty, lejący się (podobnie jak w alergii), jednak po dwóch dniach zmienia swój charakter i staje się gęsty, zabarwiony na żółto lub zielono.

Inaczej też wygląda wysypka u dziecka, która jest objawem choroby, np. ospy, bostonki lub odry, a inaczej jeśli jest reakcją organizmu na alergen. W drugim przypadku ma często postać pokrzywki. Na skórze mogą pojawić się różnej wielkości bąble, które mocno swędzą. Lek na alergię powinien szybko przynieść ulgę.

Alergia na pyłki – objawy

Objawy alergii na pyłki mogą być różne. Najczęściej pojawiają się:

  • wodnisty katar (nierzadko spływa po tylnej ścianie gardła, powodując jego podrażnienie i wywołując suchy kaszel)
  • świąd nosa,
  • kichanie,
  • zapalenie spojówek,
  • łzawienie oczu, świąd,
  • obrzęk powiek,
  • pokrzywka,
  • suchość i świąd skóry.

Warto wiedzieć, że objawy uczulenia na pyłki mogą wystąpić w każdym wieku i mieć różny przebieg. Zdarza się, że mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zatkany nos uniemożliwia spokojny sen, co przekłada się na poziom koncentracji w ciągu dnia. Alergicy bywają zmęczeni, osłabieni. Mogą też chrapać, spać z otwartymi ustami i odczuwać suchość w ustach.

Sezon pylenia w Polsce zaczyna się już pod koniec stycznia i trwa nieprzerwanie do końca września. Jako pierwsze uczulają pyłki leszczyny i olchy. W kwietniu notuje się wysokie stężenie pyłków brzozy, a w maju – pyłków dębów. W sezonie letnim najsilniej odczuwane są objawy alergii na trawy i zboża. U progu jesieni w powietrzu dominują pyłki bylicy.

Trzeba tez pamiętać, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni w powietrzu znajdują się zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium, które również są potencjalnie uczulające.

Skąd wiedzieć, kiedy pyli brzoza?

Orientacyjne informacje o przewidywanej ekspozycji na pyłek roślin wiatropylnych i zarodniki grzybów podpowiada kalendarz pylenia. Najczęściej ma formę tabeli, a dane w nich przedstawiają średnie stężenia alergenów w ostatnich 25 latach.

Dzięki kalendarzom, można sprawdzić, kiedy pylą sosny, trawy, zboża i inne rośliny. Daje nam to możliwość zaplanowania profilaktyki alergii, co pozwala zmniejszyć objawy uczulenia na pyłki.  Ułatwia też leczenie. Komunikat o wzrastającym stężeniu konkretnego pyłku może sugerować, że czas włączyć leki na alergię.

Starajmy się też wspierać swoje dziecko. Alergia to poważna choroba przewlekła, która wymaga dużego zaangażowania całej rodziny, a od samego dziecka rezygnacji z wielu ważnych dla niego rzeczy. To bardzo trudne.

Zobacz także
dziecko nie chce jesć

Dzieci muszą wiedzieć, co mogą jeść, a czego nie, na co muszą szczególnie uważać i z jakimi konsekwencjami wiąże się nieprzestrzeganie diety. Do tego często dochodzą problemy skórne, świąd i problemy z akceptacją swojego wyglądu. To przekłada się na inne ważne aspekty, choćby poczucie własnej wartości. Mogą pojawić się problemy z nauką, kłopoty z rówieśnikami. Dzieci alergiczne moim zdaniem szybciej dojrzewają emocjonalnie

– w wywiadzie opublikowanym w serwisie Biokurier.pl mówiła Katarzyna Jankowska, autorka bloga i serii książek “Mama Alergika Gotuje”.

Co na alergię i jak sobie z nią radzić?

testy skórne na alergię
Testy skórne mogą przynieść odpowiedź, co nas uczula

Mali alergicy muszą w porę nauczyć się życia w taki sposób, by minimalizować wszelkie dolegliwości związane z uczuleniem. Jeśli to pyłki drzew i traw są główną przyczyną problemów, pozostaje jedno – unikanie ich. Nie jest to proste, ale możliwe.

Dzięki kalendarzowi pylenia każdy alergik może ograniczyć swój kontakt z niebezpiecznymi substancjami do niezbędnego minimum. Dodatkowym wsparciem mogą być syropy lub tabletki na alergię, które w naturalny i bezpieczny dla zdrowia sposób pozwalają łagodzić objawy alergii.

By ograniczyć stężenie alergii w otoczeniu:

  • unikaj jazdy samochodem przy otwartych oknach,
  • mieszkanie wietrz wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest najniższe,
  • nie susz ubrań, ani nie wietrz pościeli na zewnątrz,
  • po spacerze przebierz się, by zdjąć z siebie ubranie mające kontakt z pyłkiem,
  • nie narażaj dziecka na kontakt z dymem tytoniowym,
  • zaopatrz dziecko w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli masz taką możliwość, zabierz dziecko nad morze, najlepiej na co najmniej dwa tygodnie w okresie największego pylenia roślin uczulających. To właśnie w tych rejonach, ze względu na ubogą roślinność nadmorską, szerokie pasmo plaży i otwarty zbiornik wodny, stężenia pyłków jest najmniejsze.

Alergia na pyłki jest ściśle powiązana z zanieczyszczeniem powietrza. Im jest gorszej jakości, tym objawy choroby mogą być bardziej odczuwalne.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl