Mały alergik – jakie rośliny uczulają najczęściej? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Mały alergik – jakie rośliny uczulają najczęściej?

Planer na Dobry Rok

Mały alergik – jakie rośliny uczulają najczęściej?

Dla małych alergików wiosna jest początkiem wielkich problemów. Pylące drzewa oraz trawy sprawiają, że noski naszych pociech wciąż są zapchane, a ból oczu i zaczerwienienie spojówek dodatkowo pogarszają samopoczucie naszego dziecka. Jak możemy mu pomóc?

 

Unikanie alergenów to podstawa

Mali alergicy muszą w porę nauczyć się życia w taki sposób, by minimalizować wszelkie dolegliwości związane z uczuleniem. Jeśli to pyłki drzew i traw są główną przyczyną problemów, pozostaje jedno – unikanie ich. Nie jest to proste, ale możliwe. Dzięki takim pomocnikom jak kalendarz pyleń oraz lista najmocniej uczulających roślin każdy alergik może ograniczyć swój kontakt z niebezpiecznymi substancjami do niezbędnego minimum. Dodatkowym wsparciem mogą być leki najnowszej generacji, które w naturalny i bezpieczny dla zdrowia sposób pozwalają łagodzić objawy alergii. Najważniejsze jest jednak unikanie alergenów i tych roślin, których działanie ma najpoważniejszy wpływ na zdrowie małego pacjenta.

 

Jakie rośliny uczulają najczęściej?

Lista roślin, które mogą sprawiać alergikom wiele problemów, jest dość długa. Liderem na niej są trawy, które najmocniej pylą od maja do lipca. To właśnie ich pyłki są najpowszechniej występującymi alergenami i główną przyczyną dolegliwości związanych z nieżytem nosa. Na liście roślin uczulających wysoką pozycję zajmuje również lipa drobnolistna. Choć dla wielu osób jest ona cenną rośliną leczniczą, alergicy szybko zaczynają ją kojarzyć z takimi dolegliwościami jak katar sienny oraz niepokojące wysypki. Nie brak osób, dla których głównym zagrożeniem okazują się pyłki leszczyny. Olchy, topole oraz brzozy są kolejnymi przedstawicielami roślinnego świata, których alergicy powinni unikać.

 

ABC profilaktyki

Nie tylko leki najnowszej generacji mogą pomóc małym alergikom w walce o lepszą formę. Jeśli w porę nauczymy dzieci rozsądnego postępowania, życie z alergią przestanie być dla nich aż tak wielkim wyzwaniem. Pamiętajmy, by w porę poinformować dziecko, jakie rośliny są dla niego zagrożeniem, oraz przekazać mu wiedzę na temat tego, gdzie może się z nimi najczęściej spotkać. Warto też zapoznać malucha z kalendarzem pyleń, który jest dla wielu osób podstawowym źródłem informacji na temat aktualnych zagrożeń. Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka dotkniętego takim problemem? Korzystanie z dłuższych spacerów tuż po deszczu, gdy powietrze jest najczystsze, to jedna z podstawowych zasad. Cenna jest też pamięć o tzw. niebezpiecznych godzinach – porze, gdy stężenie pyłków traw w powietrzu jest największe. Są to godziny poranne (od 5:00 do 8:00) oraz popołudniowe (od 17:00 do 19:00), które alergicy powinni przeczekać w bezpiecznym miejscu.

 

Wiadomość, że dziecko ma poważne problemy z alergią, może być dla wielu rodziców silnym ciosem. Nie można jednak załamywać rąk. Pamiętajmy, że im szybciej zaczniemy wyrabiać dobre nawyki u dziecka, tym skuteczniej pomożemy mu się oswoić z alergią.

 

 

Zobacz także
fizjoterapeuta uroginekologiczny

 

 

 

 

 

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl