Jakie zmiany czekają uczniów od 1 września? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jakie zmiany czekają uczniów od 1 września?

Planer na Dobry Rok

Jakie zmiany czekają uczniów od 1 września?

dzieci w klasie z nauczycielem przy tablicy

Już za moment pierwszy dzwonek, a co za tym idzie powrót dzieci do szkół. W tym roku spotka je tam wiele zmian, co według resortu edukacji, jest tylko wstępem do właściwej reformy edukacji.

Zmiany, jakie czekają na uczniów od 1 września

Już w ubiegłym roku szkolnym uczniowie szkół podstawowych cieszyli się ze zniesienia obowiązkowych prac domowych (wyjątkiem są ćwiczenia w rodzaju rysowania szlaczków w klasach I–III). Przepis ten będzie kontynuowany.

Nauczyciele nadal nie będą mogli zadawać dzieciom obowiązkowych prac domowych. Te będą tylko dla chętnych, ale za ich wykonanie nie będzie można otrzymać oceny.

→ Przeczytaj również: Jakub Tylman: Szkoła powinna być kolorowa!

Obowiązkowa nauka pierwszej pomocy

Od 1 września w szkołach podstawowych dzieci będą nabywać umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia będą prowadzone w ramach zajęć wychowawcą. Udział w nich będą mogli brać zaproszeni specjaliści w danej dziedzinie, wolontariusze, przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji.

W klasach 1-3 zasad pierwszej pomocy dzieci będą się uczyły na zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczej realizowanej w ramach edukacji wczesnoszkolnej.

Likwidacja przedmiotu “Historia i teraźniejszość”

Budzący sporo kontrowersji przedmiot historia i teraźniejszość w roku szkolnym 2024/2025 nie będzie realizowany w klasie I liceum ogólnokształcącego i I technikum, a w latach następnych w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego wygaszenia tego przedmiotu.

Od roku szkolnego 2025/2026, nie wcześniej niż od klasy II szkoły ponadpodstawowej, w szkołach pojawi się nowy przedmiot: edukacja obywatelska.

Zmiany na liście lektur

Nowa lista lektur będzie uboższa od tej, która obowiązywała dotychczas. Znikają z niej m.in. “Konrad Wallenrod”, ballady Adama Mickiewicza “Powrót taty” i “Pani Twardowska” i wiersz Juliusza Słowackiego “W pamiętniku Zofii Bobrówny”. “Odprawa posłów greckich” staje się lekturą uzupełniającą (podobnie jak “Katarynka” Bolesława Prusa i “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza), a “Rota” obowiązkową.

Uczniowie będą też czytali we fragmentach “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i “Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego (dotychczas obowiązywały w całości).

→ Przeczytaj również: Dlaczego warto czytać dzieciom na głos?

Zmianie uległa też lista lektur uzupełniających.

Inna będzie też forma samej listy lektur. Pozostawiono osobne listy lektur obowiązkowych dla klas IV-VI i VII-VIII, ale opracowano wspólną listę przykładowych lektur uzupełniających dla klas IV-VIII.

W każdym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI obowiązkowo muszą poznać co najmniej dwie pozycje książkowe, a uczniowie klas VII i VIII co najmniej jedną pozycję książkową z listy lektur uzupełniających lub spoza tej listy, wybrane przez nauczyciela lub zaproponowane przez uczniów.

Nauka religii w grupach łączonych (uczniowie z różnych klas)

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji przedszkola i szkoły do nauki religii będą mogły tworzyć grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe (obejmując uczniów klas I–III, IV–VI oraz VII i VIII).

Zmienia się też to, że ocena z religii nie będzie wliczała się do średniej. Nie będzie też miała wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy.

→ Przeczytaj również: Świadectwo z paskiem. Od jakiej średniej?

Zobacz także
Martyna Broda "Jesteś kimś wyjątkowym"

Według zapowiedzi resortu edukacji od 1 września 2025 r. nastąpi zmniejszenie liczby godzin religii z dwóch do jednej.

Zwiększenie limitów uczniów w klasach

Klasy będą liczniejsze, co ma związek z wprowadzonym od 1 września obowiązkiem szkolnym dla uczniów z Ukrainy (szacuje się, że polski system oświaty obejmie nawet 80 tys. dzieci).

Klasy I-III szkoły podstawowej będą mogły teraz liczyć aż 29 uczniów (np. jeśli w klasie jest 25 dzieci, dyrektor może dołączyć do niej czworo uczniów z Ukrainy, jeśli 26 – troje, a gdy już 27 –  dwoje). Limity wzrosną też m.in. w przedszkolach i świetlicach.

→ Przeczytaj również: Co na odporność dla przedszkolaka?

Nowe legitymacje szkolne

Do lamusa odeszły też papierowe legitymacje szkolne (zachowają jednak ważność do czasu ukończenia przez dziecko danego etapu edukacji).

Od 13 lipca 2024 r. wszystkie nowo wydane uczniom legitymacje mają format plastikowej karty.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 31 grudnia. Kilka tygodni później rozpoczną się fermie zimowe:

  • 20 stycznia – 2 lutego 2025 dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego,
  • 27 stycznia – 9 lutego 2025 dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
  • 3 lutego – 16 lutego 2025 dla województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego,
  • 17 lutego – 2 marca 2025 dla województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Wiosenna przerwa świąteczna zacznie się 17 kwietnia, a zakończy 22 kwietnia 2025 r. Kilka dni później – 25 kwietnia – uczniowie najwyższych klas liceów ogólnokształcących i techników zakończą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, by 5 maja napisać maturę z języka polskiego.

Rok szkolny 2024/2025 skończy się 27 czerwca 2025 r.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl