Leczenie zębów w ciąży. To musisz wiedzieć! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Leczenie zębów w ciąży. To musisz wiedzieć!

Planer na Dobry Rok

Leczenie zębów w ciąży. To musisz wiedzieć!

kobieta w ciąży w gabinecie stomatologicznym, leczenie zębów w ciąży
Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne! To też szczególny czas, kiedy trzeba zadbać o profilaktykę. O jakich zabiegach szczególnie musimy pamiętać? I czy znieczulenie zęba w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? 

Leczenie zębów w ciąży. Nie zwlekaj!

W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że każda ciąża zabiera jeden ząb. Niektóre kobiety unikają też leczenia zębów w tym czasie, najczęściej w obawie przed bólem. To niezwykle szkodliwe mity, które powinny dawno odejść do lamusa.

Na pewno niezwykle ważna jest profilaktyka. Dlatego przed rozpoczęciem starań o dziecko umów się na wizytę do dentysty i wylecz wszystkie zęby, które tego wymagają. Ale spokojnie! Leczenie zębów w ciąży również jest możliwe. Jest też konieczne, bo musisz wiedzieć, że stany zapalne w obrębie jamy ustnej w trakcie ciąży mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową i przedwczesnego porodu). Obecnie uważa się, że pozostawienie ubytków i ognisk zapalnych w jamie ustanej stwarza o wiele większe ryzyko dla zdrowia matki i dziecka, niż leczenie zębów w ciąży.

Przeczytaj także: Nordic walking w ciąży

Jakie zabiegi dentystyczne zaplanować przed ciążą?

  • Wylecz ubytki we wszystkich zębach.
  • Wylecz stany zapalne wokół wierzchołków korzeni (rozprzestrzeniające się wraz z krwią bakterie mogą przedostać się do płodu).
  • Usuń kamień nazębny.
  • Wylecz stany zapalne w ciąży.
  • Porozmawiaj ze swoim dentystą o higienie jamy ustnej w ciąży.

Leczenie zębów a ciąża

Jednak to nie ból zęba w ciąży, a tzw. ciążowe zapalenie dziąseł jest najczęstszą dolegliwością młodych mam. Obserwuje się je u 60-75 proc. pacjentek.

Czynnikiem wywołującym zapalenie jest odkładanie się płytki nazębnej, która działa drażniąco na dziąsła. Głównymi objawami są zaczerwienienie i krwawienie dziąseł nawet przy dotyku

– wyjaśnia lek. stomatolog Anna Kulikowska. I dodaje:

Ciąża predysponuje do zapalenia dziąseł ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. To właśnie podwyższony poziom hormonów sprawia, że dziąsła nadmiernie reagują na czynniki bakteryjne znajdujące się w płytce nazębnej. Nie zmienia to jednak faktu, że same hormony nie spowodują zapalenia dziąseł. Czynnikiem sprawczym jest płytka nazębna, która nie została usunięta.

Z ciążą wiążą się także zmiany zachodzące w składzie i pH śliny. Ślina ma zwiększoną lepkość, przez co gorzej wypłukuje resztki pokarmowe.

młoda kobieta w ciąży dotyka się za brzuch i okolice jamy ustnej ból zęba w ciąży
Ból zęba w ciąży wymaga pilnej konsultacji stomatologicznej

Fakty i mity na temat leczenia zębów w ciąży

Znieczulenie zęba w ciąży jest możliwe.

Prawda. Leczenie zębów jest dość stresujące, zwłaszcza kiedy dokucza nam ból. A nerwy nie służą dziecku, stąd mniejszym złem jest podanie odpowiedniego znieczulenia.

Zrobienie zdjęcia RTG zęba w ciąży jest niebezpieczne.

Mit. W ciąży co prawda nie wykonuje się zdjęć rentgenowskich, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli jednak jest taka potrzeba i lekarz wskazuje na konieczność wykonania zdjęcia, nie ma powodów do obaw.

W przypadku zęba wiązka promieniowania skierowana jest w zupełnie innym kierunku niż brzuch. Ten zresztą jest osłonięty ołowianym fartuchem. A jeśli wykonujemy badanie na nowoczesnym sprzęcie, wówczas też emitowana dawka promieniowania jest naprawdę niewielka.

Wyrwanie zęba w ciąży jest możliwe.

Fakt, choć ciąża to nie najlepszy czas na skomplikowane zabiegi, np. usuwanie problematycznej ósemki. Jeśli jednak ząb jest w fatalnym stanie i wymaga usunięcia, nie ma co zwlekać. O ile to możliwe, zabieg najlepiej jest wykonać w II trymestrze ciąży (najkorzystniejszy jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży).

Co na ból zęba w ciąży? Tylko paracetamol!

Zobacz także
Poród po cesarce

Prawda/Fałsz. Paracetamol uznawany jest za bezpieczny w czasie ciąży, jednak w II trymestrze dozwolone jest też stosowanie ibuprofenu. Leki te jednak powinny być stosowane wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne i najlepiej jednorazowo. Kiedy pojawi się ból zęba w ciąży nie warto więc zwlekać, tylko wybrać się do dentysty, który wyleczy przyczynę problemu.

Dentysta NFZ przysługuje kobiecie ciężarnej w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

Fakt. W Polsce kobietom w ciąży i połogu przysługuje rozszerzony zakres procedur leczniczych i profilaktycznych w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą one zgłaszać się do stomatologa co 3 miesiące, jeśli konieczne są badania kontrolne, zabiegi profilaktyczne lub lecznicze. Wizyta powinna być wyznaczona w ciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Młoda kobieta w ciąży na wysokości brzucha trzyma plastikowy model ludzkiej szczęki
Jeszcze przed ciążą wylecz wszystkie ubytki w zębach

Jak dbać o zęby w trakcie ciąży?

  • Zęby szczotkuj dwa razy dziennie przez co najmniej 3 minuty.
  • Dokładnie czyścić język, bo na jego górnej powierzchni gromadzi się znaczna liczba bakterii.
  • Jeśli masz cię nudności w ciąży, bezpośrednio po nich nie myj zębów (kwasy żołądkowe niszczą szkliwo). Odczekaj co najmniej pół godziny.
  • Używaj nić dentystyczną i miękkie szczotki do zębów.
  • Stosuj bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej.
  • przeczytaj więcej na temat: naturalne pasty do zębów

W ciąży niezwykle ważna, również dla zdrowego uśmiechu, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zadbaj więc o uzupełnienie niedoborów wapnia, magnezu czy fluoru. Ma to szczególne znaczenie w okresie rozwoju płodu.

Zawiązki zębów mlecznych rozwijają się u dziecka już w stadium embrionalnym, dlatego tak ważna jest dieta bogata m.in. w wapń potrzebny do budowania mocnych zębów i kości.

Panuje przekonanie, że w trakcie ciąży następuje utrata wapnia z kości i zębów przyszłej mamy. O ile faktycznie obserwuje się w niewielkim stopniu utratę substancji mineralnych w kościach, to uwapnienie zębów pozostaje bez zmian. W zębach wapń jest związany pod postacią kryształów hydroksyapatytu, a szkliwo stanowi najtwardszą substancję w ludzkim organizmie.

Przeczytaj także: Test ciążowy – jak działa i kiedy go wykonać?

Pamiętaj też o higienie zębów niemowlęcia!

Kiedy zostaniesz już mamą, pamiętaj, by od pierwszych dni życia dbać o jamę ustną dziecka. Zęby mleczne również się psują i co ważne, wymagają leczenia! W okolicy pierwszych urodzin zaplanuj też pierwszą wizytę dziecka u dentysty. Nawet się nie obejrzysz, a zęby mleczne zaczną wypadać.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
1
Świetny
1
Uwielbiam
1
Zwariowany
1
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl