Higiena zębów niemowlaka - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Higiena zębów niemowlaka

Planer na Dobry Rok

Higiena zębów niemowlaka

uśmiechnięta mama myje niemowlęciu zęby
Higiena zębów niemowlaka to temat niezwykle ważny, jednak często bagatelizowany. A zdrowe zęby to podstawa funkcjonowania całego organizmu! Ja zatem dbać o piękny uśmiech swojej pociechy? 

Higiena zębów niemowlaka

Higiena zębów u niemowląt jest niezwykle ważna. Stanowi podstawowy element zapobiegania próchnicy. W naszym społeczeństwie nadal jednak pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną.

To bardzo szkodliwy stereotyp. Zęby mleczne są bardzo ważne i pełnią kilka istotnych funkcji: nie tylko umożliwiają jedzenie, mowę, uśmiech, prawidłowy rozwój kości szczęki i żuchwy, ale też utrzymują miejsce dla zębów stałych. Profilaktyka jest niesłuchanie ważna, bo próchnica z mleczaków z łatwością przejdzie na zęby stałe (jest chorobą zakaźną), a to zęby na całe życie

– mówi lek. dent. Magdalena Kabat ze Stomatologia Medicover – Atrium w Warszawie.

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego proces chorobotwórczy u najmłodszych następuje bardzo szybko. Wielu przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma poważne problemy z powodu próchnicy (szacuje się, że nawet 50 proc. trzylatków i 80 proc. pięciolatków ma ubytki próchnicowe). A to choroba, która nie tylko osłabia tkankę zębową, ale także może spowodować całkowitą utratę uzębienia oraz zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Próchnicę wywołuje bakteria Streptococcus mutans, która żyje w jamie ustnej niemal każdego dorosłego. Łatwo można się nią zakazić i tak też jest w przypadku dzieci. Często dzieje się to w sytuacji oblizywania smoczka przez rodzica lub próbowania posiłków tą samą łyżeczką. Inne sytuacje, w których musimy uważać to m.in. całowanie dziecka w usta lub rączkę, którą potem może włożyć do buzi. To okazje, które wykorzystują bakterie

– mówi stomatolożka.

mama i córka myją zęby
Higiena zębów to ważny element profilaktyki próchnicy

Jak myć zęby niemowlaka?

Może na początku wyjaśnimy, od kiedy myć dziecku zęby, choć samo pytanie jest postawione niepoprawnie. A to dlatego, że brak uzębienia nie zwalnia z obowiązku dbania o jamę ustną niemowlęcia!

A zatem jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby, należy delikatnie przemywać dziąsła maluszka gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą.

Miękka szczoteczka dla niemowląt przyda się dopiero wtedy, gdy zauważymy pierwsze objawy ząbkowania (np. częste wkładanie przez dziecko pięści do buzi, obfite ślinienie). Ma delikatne wypustki, które masują obrzęknięte dziąsła, co przynosi maluszkowi ulgę.

Zobacz także
pokrzywka u dziecka na brzuchu

Około pierwszego roku życia, kiedy dziecko posiada wyrznięte zęby boczne, można rozpocząć delikatne szczotkowanie zębów. Sięgamy wówczas po szczoteczkę z małą główką i miękkim włosiem. Ważne też, by spodobała się dziecku i przykuła jego uwagę (może mieć narysowaną ulubioną postać z bajki, być kolorowa czy nawet grająca). Da to większe szanse na to, że dziecko zainteresowane nowym prezentem, wyrobi w sobie nawyk szczotkowania zębów.

Czym myć zęby niemowlaka?

Na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów bez fluoru przeznaczone dla niemowląt oraz małych dzieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by używać pasty z fluorem w odpowiedniej dawce: dzieci najmłodsze (do 6. oku życia) o zawartości 1000 ppm (parts per million) fluoru, a dzieci starsze (od 6. roku życia)  pastę „dorosłą” o zawartości 1450 ppm.

Do około 3. roku życia nie mają jeszcze odruchu wypluwania, więc stosujemy minimalną ilość pasty wielkości ziarnka ryżu, a od „zerówki” możemy zwiększyć ilość do wielkości ziarnka grochu. Należy też pamiętać, że dzieciom nie kupujemy past dla dorosłych typu: wybielająca, dla palaczy, usuwająca przebarwienia, z węglem aktywnym itp. Zawierają one składniki ścierne, które mogłyby uszkodzić szkliwo

– podpowiada lek. dent. Magdalena Kabat.

Mycie zębów dziecka powinno odbywać się zawsze pod kontrolą dorosłego. Nasze pociechy często traktują mycie zębów jak zabawę, połykając pastę lub wodę, którą mają wypłukać usta. Możemy oczywiście pozwolić na samodzielną higienę, ale zawsze pod naszym czujnym okiem. Warto też wykorzystywać specjalne klepsydry, które odliczają czas do zakończenia mycia.

Higiena zębów u niemowlaka. O czym trzeba pamiętać?

  • Dbaj o dietę bogatą w wapń. Jest on niezbędny, by zachować mocne kości i zęby.
  • Ogranicz spożycie cukrów prostych w codziennym jadłospisie, zwłaszcza twardych cukierków i gum rozpuszczalnych.
  • Unikaj słodzonych napojów. Od najmłodszych lat podawaj dziecku do picia wodę.
  • Wyrób w dziecku nawyk dbanie o zęby, myjąc je dwa razy dziennie przez około 3 minuty.
  • Systematycznie kontroluj stan uzębienia dziecka w gabinecie stomatologicznym.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl