Babciowe: dla kogo i od kiedy? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Babciowe: dla kogo i od kiedy?

Planer na Dobry Rok

Babciowe: dla kogo i od kiedy?

babciowe mama z dzieckiem i babcią

Babciowe to nowe świadczenie, które ma wspierać rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Zakłada trzy opcje: “aktywni rodzice w pracy”, “aktywnie w żłobku” oraz “aktywnie w domu”. Ma wejść  w życie 1 października 2024 roku. Kto może je otrzymać?

Babciowe: co to jest?

Babciowe od Tuska, jak powszechnie się o nim mówi, to świadczenie, które zostało przyjęte na posiedzeniu sejmu 9 kwietnia 2024 r. Jest to forma wsparcia rodziców, które zakłada, że każde dziecko w Polsce do 35 miesiąca (a więc do tego czasu, kiedy już będzie mogło iść do przedszkola) będzie mogło liczyć na pomoc państwa.

→ Przeczytaj również: Adaptacja w przedszkolu. Jak pomóc dziecku i… sobie?

Nazwa “babciowe” (ale też babcine plus) jest jednak myląca, bo nie do końca opisuje wszystkie rozwiązania, jakie są zawarte w ustawie. Ta zakłada trzy rodzaje świadczenia:

  • “aktywni rodzice w pracy” – świadczenie na 1500 zł (lub 1900 zł) miesięcznie,
  • “aktywnie w żłobku” – świadczenie na 1500 zł (lub 1900 zł) miesięcznie,
  • “aktywnie w domu” – świadczenie na 500 zł miesięcznie.

małe dziecko w żłobku

Na czym ma polegać babciowe?

“Aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe 1500)

To świadczenie skierowane jest do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia (ma przysługiwać przez okres 24 miesięcy). Rodzice będą otrzymywać na dziecko miesięcznie 1500 zł (lub 1900 zł w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji).

Rodzice będą mogli przeznaczyć te środki na opłacenie niani (przeczytaj → jak zatrudnić nianię) lub sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej. W jej przypadku składki będą dodatkowo finansowane. Pozwoli to na dokonywanie corocznej waloryzacji wysokości emerytury osoby zatrudnianej na tę umowę.

→  Przeczytaj również: Ile kosztuje dziecko?

“Aktywnie w żłobku”

To świadczenie ma zastąpić funkcjonujące obecnie dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Będzie wynosić 1500 zł (lub 1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Zobacz także
Salmonella w słodyczach

→  Przeczytaj również: Dobry Start. Kiedy złożyć wniosek, by otrzymać 300 zł?

“Aktywnie w domu”

To świadczenie będzie przyznawane rodzicom dzieci w wieku od 12 do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch wyżej opisanych świadczeń.

Będzie przysługiwać na tych samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO), z tą różnicą, że świadczenie „aktywnie w domu” będzie można uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko. Nie będzie też możliwości pobierania świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Świadczenie „aktywnie w domu” będzie bowiem przysługiwało wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

→  Przeczytaj również: Karmienie piersią. Jakie ma zalety?

Babcine 1500. Od kiedy?

Kiedy pierwsze babciowe? Tusk zapowiedział, że świadczenie powinno być dostępne 1 października. PiS będzie jednak składał poprawki do projektu.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl