Zwolnienie z wf. Na jakich zasadach można je otrzymać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zwolnienie z wf. Na jakich zasadach można je otrzymać?

Planer na Dobry Rok

Zwolnienie z wf. Na jakich zasadach można je otrzymać?

dzieci na lekcji wychowania fizycznego w szkole

Zwolnienie z wf wcale nie jest łatwe do otrzymania. I choć wielu uczniów chciałoby je uzyskać, aktywność fizyczna jest dla młodego człowieka szalenie ważna. Kiedy jednak musi być ograniczona? I kto wydaje zwolnienie roczne z wf? Sprawdźmy.

Zwolnienie z wf. Kiedy jest możliwe?

Kiedy występują problemy zdrowotne, które utrudniają lub uniemożliwiają udział w lekcjach wychowania fizycznego, należy zgłosić się do lekarza (pediatry, kardiologa, ortopedy, neurologa, etc), który wydaje pisemną opinię. Specjalista określa w niej, czy uczeń może ćwiczyć lub wskazuje konkretny rodzaj ćwiczeń, których nie może wykonywać. Na jej podstawie zwolnienia z lekcji, zgodnie z przepisami, udziela dyrektor szkoły.

Taką opinię może też wystawić lekarz rodzinny (POZ), choć zapowiadano zmiany w przepisach. W ich nowym brzmieniu opinię, na podstawie której wydawane jest zwolnienie z wf, mógł wydać wyłącznie lekarz specjalista. Do zmian jednak nie doszło.

Przeczytaj również ➝ Problemy z jedzeniem u dziecka. Z czego mogą wynikać?

Zwolnienie całoroczne z wf uniemożliwia wystawienie oceny semestralnej lub rocznej. W takiej sytuacji uczeń nie podlega klasyfikacji, a na świadectwie wpisuje się „zwolniony lub nieklasyfikowany”.

Jeśli uczeń może uczestniczyć w zajęciach z ograniczeniami, wówczas nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne do jego indywidualnych możliwości (potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych).

➝ Dowiedz się więcej: Dobry Start. Kiedy złożyć wniosek, by otrzymać 300 zł?

Kiedy zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego jest uzasadnione?

Zwolnienie z lekcji wf jest uzasadnione, gdy uczeń zmaga się z chorobami takimi jak:

  • padaczka
  • krótkowzroczność zagrażająca odklejeniem siatkówki,
  • choroba Meniere’a (dolegliwość ucha wewnętrznego, która objawia się zawrotami głowy, szumami usznymi oraz rozwijająca się utratą zdolności słyszenia)
  • astma (kiedy napady duszności są bezpośrednio związane z wysiłkiem)
  • wady serca
  • napadowe zaburzenia rytmu serca
  • choroba reumatyczna
  • ciężkie skrzywienia kręgosłupa
  • niektóre zaburzenia psychiatryczne

Do specjalistów jednak coraz częściej zgłaszają się rodzice, których dzieci są dotknięte problemem otyłości. Nierzadko wywołuje to u nich poczucie wstydu, stąd z obawy przed reakcją rówieśników w czasie zajęć, unikają wychowania fizycznego. To jednak błędne koło. Brak ruchu i nieodpowiednia dieta nasilają problem nadwagi.

Zobacz także
choroba lokomocyjna u chłopca w czasie podróży samochodem

Zbyt mała aktywność fizyczna niesie za sobą również inne konsekwencje, m.in. sprzyja wadom postawy i negatywnie wpływa na rozwój umysłowy i społeczny dziecka. A dla wielu uczniów 45-minutowe lekcje wf-u to jedyna dawka ruchu w ciągu całego tygodnia!

Przeczytaj również ➝ Przemoc w szkole przybiera na sile. Jak pomóc dziecku?

Dlaczego dzieci chcą zwolnienia z wf?

Powodów jest co najmniej kilka. Najczęściej wymienia się wstyd, np. związany z wyglądem czy mniejszą sprawnością ruchową (uczniowie sprawni, uprawiający jakiś sport, czują się silni i mogą dokuczać słabszym uczniom). Zdarza się też, że w szatni dziecko doświadcza przemocy – wyzywania, obrażania, naśmiewania, popychania.

Stąd też zawsze trzeba porozmawiać z dzieckiem, dlaczego nie chce ćwiczyć. Warto też porozmawiać z nauczycielem lub szkolnym pedagogiem. Nie można ograniczać się wyłącznie do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak napisać zwolnienie z wf.

Starajmy się też nie ingerować w decyzję dziecka. Nie zwalniajmy go z zajęć tylko dlatego, że boimy się, że się przeforsuje lub przeziębi (np. po basenie). Dzieci z prawidłowo zbudowaną odpornością doskonale sobie poradzą, co więcej – bardzo tego ruchu potrzebują.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl