Kiedy dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej? Niepokojące zachowania naszych pociech - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kiedy dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej? Niepokojące zachowania naszych pociech

Planer na Dobry Rok

Kiedy dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej? Niepokojące zachowania naszych pociech

znudzona nastolatka rozmawia z psychologiem

Żyjemy w czasach, w których kondycja psychiczna odgrywa niesłychanie ważną rolę. Większość z nas jest z każdej strony zasypywana różnymi bodźcami, z którymi nie do końca jesteśmy w stanie sobie samodzielnie poradzić. Problemy mogą dotykać zarówno dorosłych, jak i dzieci w bardzo młodym wieku wczesnoszkolnym. Istnieją przypadki, w których najlepszym lekarstwem okaże się zwyczajna rozmowa z bliską osobą.

Nieco bardziej podejrzane zachowania i brak chęci dzielenia się problemem z rodzicem, mogą już wymagać kontaktu z psychologiem. Takie osoby, dzięki ukończonym szkołom i kursom, są w stanie dotrzeć do młodszego pokolenia w momencie, w którym nie jest jeszcze za późno na podjęcie bardziej wymagających środków.

Dlaczego dzieci nie mówią wprost o swojej kondycji psychicznej?

Edukacja prowadzona na przestrzeni lat pozwoliła przyzwyczaić ludzi do normalnego traktowania wizyt psychologicznych. Dawno temu w wielu społecznościach niesprawiedliwie uważano, że z pomocy psychologa korzystają ludzie, którzy powinni zostać zamknięci w specjalnych zakładach i trzymać się jak najdalej od innych. Takie podejście dorosłych zaczęły przejmować dzieci, które niejednokrotnie będąc w złym stanie psychicznym, boją się powiedzieć o tym rodzicom i rówieśnikom.

Na szczęście, coraz większa liczba nauczycieli i wychowawców zaczyna przyglądać się zachowaniu swoich uczniów i zwracać uwagę na ich odbiegające od normy działania. To także obowiązek wszystkich rodziców, aby potrafić wyczuć nienaturalny objaw u swoich pociech i podjąć w celu jego eliminacji odpowiednie kroki.

W jaki sposób młode pokolenie daje sygnały o swoich problemach?

Mało które dziecko jest w stanie werbalnie podzielić się z nauczycielami czy opiekunami informacją o swoim stanie psychicznym. Najczęściej świadczą o tym poszczególne gesty i zachowania, do których również należy podejść z należytą ostrożnością.

Okazuje się, że pomoc psychologa dla dzieci może być konieczna w momencie, gdy u młodej osoby występują zaburzenia odżywiania, zwiększony stopień agresji oraz nieradzenie sobie z najprostszymi czynnościami życiowymi. Warto jednak zaznaczyć, że takie symptomy muszą pojawiać się ciągiem. Nie można od razu prowadzić do psychologa dziecka, które jednorazowo zdenerwowało się chociażby złym wynikiem w szkole.

Oczywiście, rolę takiego specjalisty w wychowaniu dziecka można uwzględnić również wtedy, gdy wymaga tego sytuacja rodzinna. Mowa tutaj chociażby o śmierci bliskiej osoby, rozwodzie rodziców czy sprawach związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu w domu. To jedyna droga, dzięki której być może każdy z tych przykrych momentów nie zostawi tak dużych śladów w życiu młodej osoby.

Zobacz także
dziewczynka z wybiórczością pokarmową nie chce jeść

dziecko u psychologa

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

W samym internecie możemy znaleźć wielu psychologów, chętnych do pomocy każdemu człowiekowi.

Warto podczas szukania zwrócić uwagę na specjalizację takiej persony, a dokładniej na zdolność współpracy z młodszym pokoleniem. Jest to niezwykle ważna cecha, gdyż niekiedy nawet najlepszy psycholog na co dzień pracujący z osobami dorosłymi, może mieć problem ze zdiagnozowaniem przyczyny problemu u osoby młodej.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl