Furby: kultowa zabawka powraca
Z tego artykułu dowiesz się:
Furby – futrzasta maskotka interaktywna – była marzeniem niejednego z nas. Dziś powraca w unowocześnionej wersji, by sprawić radość naszym pociechom. Na czym polega jej fenomen?
Furby: zabawka dla każdego
Po raz pierwszy Furby trafił w ręce dzieci za sprawą firmy Tiger Electronics w 1998 r. W ciągu roku sprzedano 15,8 miliona egzemplarzy! Zabawka, przypominająca sowę albo chomika, bo tu zdania są podzielone, była obiektem pożądania dzieci na całym świecie (również należałam do tego grona 😉 ). A co było w niej wyjątkowe?
Myślę, że jej odmienny wygląd, ale i interaktywność. Furby używają własnego języka, zwanego „furbijskim” (ang. furbish), który liczy ok. 200 słów. Reagują na dźwięk, dotyk, głaskanie, a także obecność innych furbych, z którymi mogą się komunikować.
→ Przeczytaj również: Zespół stresu elektronicznego. Uchroń przed nim swoje dziecko
Zabawka dla dzieci Furby była inna niż wszystkie. Na początku lat dwutysięcznych dla wielu polskich rodzin była jednak nieosiągalna z powodu ceny. Nierzadko więc jednym futrzakiem bawiło się grono kilkulatków.
W 2016 r. wstrzymano produkcję Furby. Na lata o nim zapomniano, jednak dziś jej popularność znowu rośnie. A to za sprawą Furby nowej generacji, która na rynku pojawiła się pod szyldem marki Hasbro (tej samej, która odpowiada za ciastolinę Play-Doh).
Furby: rodzaje:
- Furby Boom
- Tęczowy Furby Boom Crystal
- Furby Connect
- Furby z oczami LED
- Furby Furblings
- Furby Party Rockers
- Furby Cool
- Furby Green Man
Hasbro: Furby powraca!
Wygląda podobnie jak ćwierć wieku temu: ma żółty dziób, długie rzęsy, wyłupiaste oczy i kolorowe futro (fioletowe lub koralowe). Mówi po polsku i po furbijsku. Ma pięć podstawowych trybów zabawy aktywowanych głosem oraz trzy dodatkowe tryby-niespodzianki, które pojawiają się wraz z biegiem zabawy.
Furby gra, śpiewa, świeci, jest zaprogramowana na ponad 600 odpowiedzi na pytania dzieci i wymaga opieki. Potrzebuje, by go nakarmić (pizzą rzecz jasna 🙂 ), uczesać, połaskotać, położyć spać. Reaguje na komendy i naśladuje dźwięki. Co jednak najistotniejsze, zajmuje najmłodszym czas i zachęca do zabawy z dala od ekranów.
Furby: gdzie kupić i jak się bawić?
Zabawka dostępna jest w większości sklepów z zabawkami. Kupić ją też można w wybranych hipermarketach. A jak się nią bawić? Możliwości jest całe mnóstwo!
- Tryb kryształowej kuli: pomasuj brzuszek futrzaka, by usłyszeć słowa pełne mądrości. Zadaj pytanie i potrząśnij Furby, by usłyszeć odpowiedź.
- Naśladuj mnie: Furby odczeka kilka sekund, by posłuchać, co powiesz, a potem powtórzy to ze śmiesznymi efektami głosowymi.
- Tańczymy: zagraj w taniec zamrażaniec
- Odpoczynek: Furby będzie odtwarzać łagodną muzykę i poprowadzi Cię przez spokojne ćwiczenia lub rozweseli pozytywnymi powiedzonkami.
Czy współczesna wersja Furby okaże się gamechangerem? Być może, ale jedno jest pewne – miło jest za sprawą futrzanej zabawki wrócić do czasów dzieciństwa 😉
→ Przeczytaj również: Oddaj dziecko naturze!
Najczęściej zadawane pytania
Jak włączyć Furby?
Naciśnij przycisk-serduszko i powiedz “Hej, Furby”. Zabawka zareaguje poprzez podświetlenie uszu i dźwięk.
Jak wyłączyć Furby?
Furby można wprowadzić w stan uśpienia, kładąc zabawkę na plecy (usłyszymy odgłosy chrapania). By ją wyłączyć, trzeba nacisnąć przycisk-serduszko szybko trzy razy.
Ile kosztuje Furby?
Najnowsza wersja Furby kosztuje ok. 370 zł.
Furby a Furby Boom. Czym się różnią?
Furby Boom to zabawka połączona z aplikacją na telefonie lub tablecie. Uczy się swojego imienia, zapamiętuje imiona kolegów Furby Boom, hoduje wirtualne Furbisie i bawi się z nimi.
Jak połączyć Furby z telefonem i czy jest to konieczne?
W przypadku nowej wersji Furby tablet ani telefon nie są potrzebne do dobrej zabawy.